پنج شنبه, خرداد ۸, ۱۳۹۹

مسابقه بین المللی طراحی و معماری خانه درختی با سازه چوبی


سازمان ملل مواد غذایی و کشاورزی و سازمان طراحی و ساخت ( DBR ) آفریقای جنوبی، مسابقه بین المللی معماری با عنوان طراحی سازه چوبی را اجرا می کنند. ساختمان سازی در شهر های بزرگ و در پی آن قطع درختان رو به افزایش می باشد و این 2 مسئله از بزرگترین مشکلاتی است که امروزه انسان با آن روبه رو شده. مسابقه ی طراحی خانه درختی، دانشجویان معماری، معماران و طراحان را دعوت می کتد تا با نوآوری در سازه های چوبی و ارائه راه حل هایی در ساختمان سازی شهر، این مسائل را بهبود بخشند. مسابقه دارای 2 موضوع متمایز است که شرکت کنندگان می توانند بر روی یکی از این موضوعات کار کنند.

موضوع اول : طراحی خانه چوبی بلند برای شهر دوربن، آفریقای جنوبی- برای دیدن شرایط و جزئیات این موضوع بر روی لینک زیر کلیک کنید:
http://www.treehousing-competition.com/competition/
موضوع دوم : طراحی خانه بهینه چوبی بدون محدودیت سایت- برای دیدن شرایط و جزئیات این موضوع بر روی لینک زیر کلیک کنید:
http://www.treehousing-competition.com/competition-2-1/

آخرین مهلت ثبت نام : 15 آگوست 2015 ( 24 مرداد 1394 )
آخرین مهلت ارسال آثار : 31 آگوست 2015 ( 9 شهریور 1394 )
تاریخ اعلام اسامی برندگان : 10 سپتامبر 2015 ( 19 شهریور 1394 )

جایزه نفر اول موضوع 1 : 6.000 دلار
جایزه نفر اول موضوع 2 : 6.000 دلار

جایزه نفر دوم موضوع 1 : 3.000 دلار
جایزه نفر دوم موضوع 2 : 3.000 دلار

جایزه برنده گروه دانشجویی موضوع 1 : 2.000 دلار
جایزه برنده گروه دانشجویی موضوع 2 : 2.000 دلار

ثبت نام در این مسابقه رایگان می باشد.
سایت مسابقه : http://www.treehousing-competition.com/

افزایش تولید گاز کشور/ صادرات روزانه ۲۰۰ میلیون متر مکعب گاز

اقتصاد > انرژی - باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: مدیرعامل شرکت صادرات گاز ایران با اشاره به اینکه هم اکنون روزانه 70 میلیون متر مکعب گاز در کشور تولید می‌شود، گفت: انتظار داریم این میزان به مرز 1.2 میلیارد مکعب در روز افزایش پیدا کند.

عزیز‌الله رمضانی با اشاره به اینکه شرکت گاز دوران مختلفی را سپری کرده گفت: فلسفه تاسیس این شرکت بیشتر بر مبنای صادرات گاز بوده است به طوری که از زمان تاسیس (1344) تا 57 که در مقطع انقلاب اسلامی بود 70 تا 80 درصد صادرات گاز را انجام می‌داد.

رمضانی ادامه داد: سیاست کشور بر این است که علاوه بر تامین گاز مورد نیاز داخل صادرات گاز را در دستور خود داشته باشد.

وی ادامه داد: توسعه پالایش خطوط انتقال در حال حاضر با سرعت بیشتری جلو می‌روند و پیش‌بینی می‌شود ظرف چند سال آینده تمام نقاط کشور به شبکه گاز متصل شوند بنابراین این امکان وجود دارد که تا سال 1400 جایی وجود نداشته باشد که گازرسانی در آن منطقه انجام نشده باشد.

مدیر عامل صادرات گاز ایران با اشاره به اینکه روزانه 700 میلیون متر مکعب تولید می‌شود گفت: بر اساس برنامه ششم توسعه تولید گاز به 1.2 میلیارد متر مکعب افزایش خواهد یافت از این میزان حداقل 200 میلیون متر مکعب صادر می‌شود که این امر ارز آوری بیشتری را برای اقتصاد کشور به همراه دارد.

رمضانی ادامه داد:اولویت اصلی ما صادرات گاز به 15 کشور همسایه است که هم اکنون با سه کشور قرارداد منعقد کردیم به طوری که کشورهای ترکیه، ارمنستان، آذربایجان، ترکمنستان، پاکستان، عراق قرارداد تجاری داریم همچنین مذاکراتی را با دیگر کشورها از جمله عمان، کویت، افغانستان انجام دادیم.

رمضانی ادامه داد: بعد از صادرات گاز به کشورهای همسایه اولویت ما ارسال گاز به بازارهای هدف از جمله هند است همچنین صادرات گاز از طریق ال ان جی در دستور کار خود داریم.
22539

سرمایه‌گذاری ۲۵ میلیارد دلاری یک‌میلیون ایرانی در صندوق‌های بورس

اقتصاد > تجاری - مالی - تعداد سرمایه‌گذاران صندوق‌های سرمایه‌گذاری به مرز یک میلیون...

طرز تهیه جوجه چینی

اشک های اسرائیل برای آمریکا چقدر آب می خورد؟

بین الملل > دیپلماسی - یک وب سایت روسی در تحلیلی به ارزیابی هزینه اشک های اسرائیل برای آمریکا ناشی از توافق هسته ای ایران پرداخته است.

به گزارش وب سایت روسی ایران رو ناراحتی اسرائیل از توافق هسته ای قدرت های جهانی با ایران بر سر برنامه هسته ای این کشور نهایتا به یک باج گیری بزرگ از آمریکا ختم خواهدشد و این کشور مجبور است برای ساکت نگه داشتن اسرائیل میلیاردها دلار به کام این کشور بریزد. 

این سایت نوشته است : واکنش اسراییل به امضای موافقتنامه نهایی در وین را می توان به قول یکی از انبیای عهد عتیق با کلمات «شیون در سراسر جهان و دندان قروچه» وصف کرد. بیبی نتانیاهو، این نخست وزیر لجام گسیخته اسراییل، پیمان وین را اشتباهی در ابعاد تاریخی دانست. اعضای هیأت وزیران و شخصیت های برجسته احزاب مخالف در این زمینه با او موافقت کردند. بنا به نظرسنجی هایی که با عجله زیادی برگزار شدند، بیش از 70% مرام کشور شریک این دیدگاه شدند.


به نوشته سایت ایران رو مسئولین اسراییلی همچنین اعلام کردند که قصد ندارند این موافقتنامه را به رسمیت بشناسند و حاضرند برای فسخ آن نهایت تلاش های خود را به عمل آورند و حتی به جنگ متوسل شوند. جان کری که در مذاکرات با ایرانیان بخشی از سلامتی خود را از دست داد، با شتاب فراوانی دوید تا آب پاکی روی دست بچه های تندخوی اسراییلی بریزد و به آنها بفهماند که تل اویو با این برخورد خود با موافقتنامه بین المللی می تواند در انزوا باقی بماند. ولی اسراییلی ها نه تنها نترسیدند بلکه در عوض کری را مورد گوش مالی قرار دادند. وزارت امور خارجه آمریکا مجبور شد از اظهارات سراسیمه کری عذرخواهی کند و توسط جان کربی سخنگوی خود اعلام کند که حرف وزیر را درست نفهمیدند و اینکه او منظوری نداشت و قطعاً به فکر «هشدار دادن به دوستان عزیز اسراییلی ما از انزوای بین المللی نبود».


این وب سایت روسی با بیان اینکه  بزودی معلوم شد که تل اویو از این معامله بهت زده شده و عهد شکنی آمریکایی برای آن کشنده بود و حالا ممکن است تجاوز ایرانی هر روز شروع شود، نوشته است:  ولی اسراییلی ها کینه به دل نگرفتند و حاضرند واشنگتن را ببخشند و از آن جبران اشک و رنج و زجر وصف ناپذیر خود را به صورت پول، پوشش دیپلماتیک در سطح شورای امنیت سازمان ملل متحد و ضمانت های نظامی قبول کنند.


ایران رو می نویسد: کاخ سفید که از دست لابی اسراییلی به تنگ آمده بود، با خوشحالی زیادی این شرط را قبول کرد. بنا به توافقات مقدماتی، کمک مالی سالیانه به اسراییل در طول مدت ده ساله اجرای پیمان وین به میزان 1.5 میلیارد دلار افزایش خواهد یافت. ایالات متحده همچنین هزینه های ادامه توسعه سامانه ضد موشکی اسراییلی «گنبد آهنین» و تکمیل زرادخانه های موشکی را که به علت عملیات سرکوب گرانه سال گذشته در غزه کاهش یافت، تأمین خواهد کرد. نیروی هوایی اسراییل یک دسته از جدید ترین جنگنده های شکاری بمب افکن ف35 را با شرایط تسهیلی دریافت خواهد نمود. علاوه بر آن، قرار است در آینده نزدیک برای اولین بار طی شش سال اخیر رزمایش مشترک نیروی هوایی اسراییل با نیروی هوایی آمریکا و برخی کشورهای اروپایی در جهت تمرین موشک باران و بمباران اهداف در کشورهای دورافتاده برگزار شود.


به نوشته این وب سایت تحلیلی، می توان به آسانی حدس زد اسراییل به پوشش دیپلماتیک آمریکایی در سطح شورای امنیت سازمان ملل متحد برای کدام فعالیت های خود نیاز دارد. مسأله فلسطین، عملیات علیه حزب الله لبنان و سایر موضوعات «حساس» سیاست خارجی تل اویو در کار است. البته اسراییلی ها تنها در صورتی اجرت اشک خود را دریافت خواهند کرد که با پیمان وین مخالفت شدیدی نورزند. اما تل اویو هیچ ضمانت بازنگری در سیاست خود نسبت به تهران را که شامل ترور، عملیات تخریبی و جاسوسی است، به واشنگتن نداده و نخواهد داد.

متن کامل تحلیل ایران رو درباره واکنش های عربستان و اسرائیل به توافق هسته ای ایران را ساعاتی دیگر در خبرآنلاین بخوانید

4949

تصویری از علی کریمی در خانه پدری

ورزش > لیگ برتر - علی کریمی این روزها بیشتر به کارهای شخصی اش رسیدگی می کند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛علی کریمی پاشاکی.جادوگر فوتبال ایران که هرگز اصالت خودش را فراموش نکرده است عکسی از خودش در اینستاگرام و در خانه پدری اش منتشر کرده و زیر آن نوشته است:«پاشاکی.»

کریمی خیلی وقت است که از فوتبال دور است و این روزها بیشتر به کارهای شخصی اش رسیدگی می کند.

علی کریمی

251 43

حرف هایی که خداداد و مایلی کهن گوش نمی دهند را کارلوس کروش برای...

ورزش > فوتبال ملی - کارلوس کروش و ژرار هولیه مدرسان کنفرانس سرمربیان تیم های آسیایی بودند. کارلوس کروش در این جلسه از تجربیات فوتبالی اش گفت. حرف هایی که همین جا مایلی کهن و خداداد علاقه ای به شنیدن شان ندارند.

 هفته نامه تماشاگران امروز نوشت: تعهد، تعهد و تعهد. کلیدواژه جادویی کروش که به گفته خودش اولین و مهمترین راه موفقیت تیم‌های او در همه این سال‌ها بوده است. سرمربی تیم ملی ایران در کنار ژرار هولیه، یکی از مدرسان نخستین کنفرانس سرمربیان تیم های ملی آسیایی بود. کی‌روش به عنوان سرمربی سابق جوانان و بزرگسالان تیم ملی پرتغال، آفریقای جنوبی و ایران، دستیار فرگوسن در منچستریونایتد و سرمربی رئال مادرید، و ژرار هولیه به عنوان سرمربی سابق لیورپول و مارسی و تیم‌های پایه فرانسه برای دیگر مربیان آسیایی سخنرانی کردند. سخنرانی‌ای که محور اصلی آن، ساختن تیمی متحد و تقسیم وظایف بین همه اعضا بود.‌

 با دنیای جدیدی طرف هستید

بخشی از صحبت‌های کروش و هولیه در این اجلاس، درباره موضوع تغییر رفتار بازیکنان حرفه‌ای در طول زمان بود. ژرار هولیه، با مثالی از تفاوت کفش بازیکنان در این سال‌ها، گفت نمی‌توان بازیکنان را به چشم سال‌های قبل نگاه کرد: «شهرت بیشتر، پول بیشتر و زندگی اجتماعی متفاوت باعث شده بازیکنان نسبت به گذشته تغییرات زیادی داشته باشند. آنها مجبورند برای رقابت، تکنیک بالاتر، بلوغ، مسوولیت‌پذیری و آمادگی بیشتری در همه زمینه‌ها داشته باشند. سال 1997، تیری آنری به‌خاطر پوشیدن کفش‌های سفید در زمین مورد توجه قرار می‌گرفت، اما حالا اگر بازیکنی کفش‌های سیاه بپوشد عجیب به نظر می‌آید.» کارلوس کی‌روش هم اعتقاد داشت نمی‌توان با راه حل‌های قدیمی، با مشکلات جدید برخورد کرد: «در دوره مدرن به‌خاطر فرهنگ‌های متفاوت مشکلات تازه‌ای به وجود آمده و به‌کارگیری راه حل‌های تکراری برای آنها اشتباه است. در منچستر، شما بازیکن را به تنهایی نمی‌بینید. بازیکن بخشی از ترکیب تیم است. مشکلات خانوادگی، مسکن، حیوانات خانگی و همه دغدغه‌های یک بازیکن دغدغه‌های کل تیم محسوب می‌شود. در رئال مادرید شرایط متفاوت است. شما فقط با بازیکن طرف نیستی و پشت سر هر کس،‌ باید مشکلات مربوط به کمپانی‌های ایجنت او را حل کنی.»

 

 راه حلی به نام تعهد

از نظر ژرار هولیه، فوتبال با شکل و شمایل جدید سخت‌تر شده اما همین تغییرات آن را جذاب‌تر کرده است: «این شرایط فوتبال را هیجان‌انگیزتر کرده است. اتفاق عجیبی نیفتاده، در مسائل اجتماعی فاصله بین نسل‌ها و والدین و فرزندان وجود دارد و در فوتبال هم نسل‌های مختلف با هم متفاوت هستند.» کی‌روش هم حرف‌های هولیه را تایید کرد و گفت تعهد باعث می‌شود بازیکن تحت هر شرایطی به چارچوب‌های باشگاه پایبند بماند: «برای من تیم بالاتر از هر چیز است. زمانی در منچستر همزمان گیگز و رونالدو و رونی و اسکولز و... را داشتیم. رونالدو و رونی همیشه اولین افرادی بودند که سر تمرین می‌آمدند. چه چیزی رونالدو و رونی را ساعت 5:30 صبح از خواب بیدار می‌کند؟ پول؟ قطعا نه. چیزی که یک تیم را متفاوت می‌کند ظرفیت بازیکنان و تعهد تیم است. برای من دو ساعتی که تیم تمرین می‌کند مهمترین لحظات مربیگری است. آمادگی همه اعضای تیم، کلید موفقیت خواهد بود.»


 رهبر باشید نه رئیس

کروش درباره انتظارات بازیکنان از مربی‌شان هم توضیح داد. درباره نقش مهمی که مربی می‌تواند در آمادگی بازیکن ایفا کند: «ستاره‌ها از مربی انتظار راهنمایی دارند. اینکه محیط خوبی به وجود بیاورد. اکثر مربیان جهت مشخصی برای تیم‌شان ندارند. چند بازیکن را انتخاب می‌کنند و می‌گویند حالا ببینیم چه می‌شود. اما بازیکن رهبر می‌خواهد نه رئیس. وقتی در منچستر، بلان، ورون و بسیاری از ستاره‌های بزرگ دنیا حاضر هستند به عنوان مربی در تمرین چه ویژگی‌ای داری که بتواند آنها را جذب کند؟» هولیه در این مورد از کی‌روش هم سخت‌گیرتر بود و تفاوتی بین بازیکن ستاره و متوسط نمی‌گذاشت: «همه بازیکنان نیاز به راهنمایی دارند. چه ستاره باشد چه یک بازیکن معمولی، همه آنها از مربی یک رهبر و راهنما می‌خواهند.»

 

 من همه کاره فرگوسن بودم

یک نفر، چطور می‌تواند راهنمای یک تیم باشد؟ ژرار هولیه راز این موضوع را افراد پشت سر سرمربی می‌داند: «به تیم پشت سرتان نگاه کنید، آنها باید یک تیم خوب باشند.» کروش که خودش نقش یکی از همین افراد را برای فرگوسن داشت، تاکید کرد هیچ مربی‌ای سوپرمن نیست و باید در کادر فنی هم مثل داخل زمین یک تیم بزرگ کنار سرمربی باشد: «ما سوپرمن نیستیم. باید کارها و ایده‌های‌مان را تقسیم کنیم. من هیچ‌وقت کمک مربی نبوده‌ام اما در منچستر انتخاب شدم تا هم یاد بگیرم و هم کمک کنم. کنار کسی که قدرت رهبری فوق‌العاده‌ای داشت. در انگلستان کمک‌مربی تصمیم‌های اصلی را می‌گیرد. روز اول از فرگوسن پرسیدم برنامه امروز چیه؟ او هم پرسید منظورت چیه؟ تو چه کاره‌ای؟ بعد از هفت روز ما با تیم به ایرلند رفتیم و فرگوسن رفت اسکاتلند! او کلید فراری را به من داد و اعتماد کرد. نشان داد وقتی من نیستم کارلوس همه کاره است. برای اولین‌بار، شش سال کامل فقط لذت بردم. همه تمرکزم روی فوتبال بود و فرگوسن تمام مشکلات را مدیریت می‌کرد.»

 

4141

بنر های تبلیغاتی بازی هاماربی و استقلال در سوئد حذف نشد!

ورزش > لیگ برتر - باشگاه هاماربی تازه امروز به صورت رسمی اعلام کرد منتظر پاسخ نهایی آبی هاست.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ در حالی که چند روزی است در ایران همه مطمئن هستند بازی دوستانه استقلال و هاماربی در سوئد لغو شده است، سایت رسمی این باشگاه امروز خبری منتشر کرد و در آن نوشت که تا روز پنجشنبه منتظر پاسخ نهایی استقلالی ها خواهد بود، اگرنه اقدامات حقوقی خود را آغاز می کند. حتی بنرهای تبلیغاتی این مسابقه از سایت رسمی باشگاه هاماربی حذف نشده است.


252 43

چرا آفت و تبخال می‌زنیم؟

چرا آفت و تبخال می‌زنیم؟ بسیاری از افراد در تشخیص آفت و تبخال دچار اشتباه می‌شوند اما این دو با یکدیگر تفاوت‌های اساسی دارند از...
224,830طرفدارانپسند
67,952پیرواندنبال کردن
32,600مشترکینمشترک
- Advertisement -

Featured

Most Popular

نایب رئیس مجمع تشخیص مصلحت ریاست را به عهده خواهد داشت

غلامرضا مصباحی مقدم در گفت‌وگو با ایسنا، در ارتباط با چگونگی اداره مجمع تشخیص مصلحت نظام پس از درگذشت آیت‌الله هاشمی شاهرودی و تا پیش از انتصاب رئیس جدید توسط مقام معظم رهبری اظهار کرد: مثل دوره قبل که پس از رحلت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی ، بر اساس قانون...

Latest reviews

وقتی نوشیدن آب مرگبار می شود!

تمامی سلول ها و اندام های بدن انسان برای عملکرد درست به آب نیاز دارند. بر همین اساس، شما نیازمند جایگزینی مداوم آب از دست رفته بدن به واسطه تعرق، ادرار و تنفس هستید. به گزارش گروه سلامت عصر ایران به نقل "اتوریتی نیوتریشن"، نوشیدن ناکافی آب می تواند به...

تصور کاهش قیمت خودرو را از ذهنتان خارج کنید

اقتصاد > صنعت - شرق نوشت: از بین خودروسازان خارجی، شرکت رنو به این دلیل که فعالیت خود را در دوران تحریم نیز قطع نکرده است، حالا هم قرارداد نهایی دارد.

پژو نیز با لحاظ‌کردن غرامتی که باید به ایران‌خودرو بپردازد، می‌کوشد زودتر قرارداد خود را برای همکاری با طرف ایرانی نهایی کند. دراین‌میان، دیگر خودروسازان، ازجمله شرکت‌های خودروساز ژاپنی، نیز در حال رایزنی برای رسیدن به تفاهم هستند. به گفته محمدرضا نجفی‌منش شرکت‌های آمریکایی تاکنون هیچ صحبتی درباره حضور در صنعت خودرو ایران نداشته‌‌اند، گرچه راه برای آنها نیز باز است و می‌توانند مانند دیگر تولیدکنندگان خودرو با مشارکت طرف‌های ایرانی فعالیت کنند.او خبری از صنعت خودروسازی ایران هم دارد، خبری که در سال‌های اخیر بارها شنیده شده است: «خودرو سال آینده ارزان نمی‌شود.» مشروح گفت‌وگو با نجفی‌منش، عضو شورای سیاست‌گذاری خودرو را در ادامه می‌خوانید.

‌معاون وزیر صنعت گفته قراردادهای خودروسازان خارجی برای حضور در بازار ایران از ماه آینده به تدریج وارد فاز اجرائی می‌شود. آخرین وضعیت خودروسازان خارجی با طرف‌های ایرانی به چه صورتی است و آیا قراردادی نهایی شده که حالا با لغو تحریم‌ها اجرائی شود؟


از خودروسازان خارجی، شرکت رنو با ما قرارداد نهایی دارد و در زمان تحریم‌ هم هیچ‌وقت قراردادش را لغو نکرد. شرکت پژو نیز که به دلیل فشارهای واردشده از سوی آمریکا مجبور به لغو قرارداد شد، حالا دوباره در حال نهایی‌کردن قرارداد خود است تا دوباره همکاری‌ها را از سر بگیرد. خودروسازهای دیگر، مانند فولکس و فیات، هم در حال مذاکرات هستند و هنوز به‌نتیجه‌گیری نهایی نرسیده‌اند. چینی‌ها هم که از قبل بودند و فعالیتشان ادامه دارد. ژاپنی‌ها هم اقداماتی در این زمینه داشته‌اند.

‌چندی پیش حرف از پرداخت غرامت از سوی شرکت پژو به ایران‌خودرو مطرح بود؛ پیش از ازسرگیری همکاری در پساتحریم، این غرامت پرداخت شده است یا در آینده پرداخت می‌شود؟


عملا در قرارداد جدیدی که منعقد می‌کنند، این غرامت هم لحاظ شده است.

‌ژاپنی‌ها چه می‌کنند؟ چه شرکت‌هایی از این کشور به ایران آمده‌اند؟


در حال ورود به قرارداد هستند. شرکت‌هایی مانند ایسوزو و سوزوکی در حال رایزنی هستند و تویوتا هم آمده، اما هنوز جمع‌بندی نهایی انجام نشده است.

‌تویوتا هم برای تولید می‌آید یا فقط قصد فروش محصولات خود را دارد؟


فروش محصولات بدون مشارکت را همه خودروسازان خارجی باید فراموش کنند. شرط ما با همه شرکت‌ها این است که سرمایه‌گذاری کنند و تولید خودرو حداقل با ٤٠ درصد ساخت داخل شروع شود. ٣٠ درصد محصولات را نیز حتما باید صادر کند و دانش فنی را هم باید به طرف ایرانی منتقل کنند. هر شرکتی با قبول این شرایط حاضر به همکاری شود، برایش فرش قرمز پهن می‌کنیم، وگرنه با کسی که فقط برای فروش محصولات بیاید، همکاری نخواهیم داشت. تویوتا هم از این شرایط مستثنی نیست. فعلا با طرف‌های ایرانی مدنظر خود رایزنی می‌کنند، اما جمع‌بندی نهایی به‌ دست نیامده است.

 ‌خودروسازان چینی چه می‌کنند. آیا قرارداد جدیدی بسته‌اند؟


قراردادهای قبلی چینی‌ها هنوز پابرجاست و قرارداد جدیدی نبسته‌اند. البته ما دیگر دنبال مونتاژ نیستیم و خودرو فقط با شرایطی که گفته شد باید تولید شود. پس خودروساز چینی، ژاپنی یا اروپایی، باید برای تولید خودرو وارد ایران شود، نه مونتاژ.

‌رنو و پژو قبلا همکاران خودروسازان بزرگ بودند؛ همکاری‌ این شرکت‌ها با همان شرکای قبلی و به شکل قبلی ادامه می‌یابد یا شاهد تحولی خواهیم بود؟


با شرکای قبلی خود کار می‌کنند، اما مدل‌های جدیدی می‌آورند و با شرایطی که گفتم به تولید می‌پردازند. پژو قصد دارد حداقل پنج مدل جدید به ایران بیاورد. رنو هم قصد دارد همین تعداد از مدل‌های جدید خود را در ایران تولید کند. مردم دیگر طالب مدل‌های قدیمی نیستند و خودروسازان هم این مسئله را به‌خوبی درک کرده‌اند.

‌این مدل‌های جدید از نظر قیمت در چه وضعیتی خواهند بود؟


تولیدات جدید از نظر قیمتی، در حد نمونه‌های فعلی موجود در بازار، عرضه خواهند شد. چند مدل جدید رنو، که یکی از آنها با مشارکت خودروساز ایرانی بوده، وارد بازار شده و با استقبال خوبی هم مواجه شده است.

‌خدمات پس از فروش و تأمین قطعه برای محصولاتی که خودروسازان بزرگ در ایران تولید می‌کنند چگونه است؟


حداقل ٤٠ درصد از خودرو باید ساخت داخل باشد و این میزان را به‌تدریج به ٨٠ درصد برسانند. در این فرایند عملا عرضه قطعات به بازار هم تضمین می‌شود.

‌برای ساخت خودروهای ارزان‌قیمت، به‌ویژه زیر ٢٠ میلیون تومان، قراردادی منعقد شده یا قرار است خودروهای جدید با قیمت‌های بالا تولید شوند؟


هم خودروهای جدید با قیمت‌های بالا و هم خودروهای ارزان‌قیمت تولید می‌شود. خودرو «کوئید» Kwid با قیمت زیر پنج هزار یورو، یکی از خودروهای ارزان‌قیمتی است که توسط شرکت رنونیسان تولید خواهد شد. طراحی این خودرو در هند انجام شده و ٩٥ درصد قطعات آن هم در هند تولید می‌شود. تولید قطعات این مدل، به‌تدریج در ایران انجام می‌شود.

‌در شرایط فعلی در کشور خودروهایی نزدیک به قیمت پنج‌ هزار یورو تولید می‌شود که به عقیده مردم بی‌کیفیت هستند. آیا خودرو کوئید هم از نظر کیفیت شبیه همین خودروهای داخلی به‌اصطلاح ارزان‌قیمت است یا کیفیت بالاتری دارد؟


کیفیت یعنی تولید مطابق با مشخصاتی که برای کالا تعریف شده است؛ مسلما پراید، مرسدس بنز نیست اما پراید مشخصا طبق چیزی که به عنوان پراید تعریف شده تولید می‌شود. در هیچ جای دنیا خودرویی که ای‌بی‌اس و ایربگ داشته باشد، به قیمت پراید یعنی زیر شش هزار دلار فروخته نمی‌شود.

‌به فرض که پراید خودرو باکیفیتی باشد، پس با این اوصاف از خودرو کوئید هم نباید بیش از پراید انتظار داشت.


ایراد پراید قدیمی‌بودن آن است اما این خودرو جدید است. خودروهای جدید حتما مورداستقبال مردم بازار قرار خواهند گرفت.

‌با رفع تحریم‌ها امکان استفاده از یوزانس و فاینانس هم برای خودروسازان مهیا می‌شود، این مسئله و دیگر گشایش‌هایی که در پساتحریم اتفاق می‌افتد، چقدر می‌‌تواند برای بهبود قیمت مؤثر باشد؟


بهبود قیمت نخواهیم داشت. با توجه به اینکه بانک‌های ما توان تأمین مالی تولیدکنندگان را ندارند، گشایش‌های پساتحریم کمک می‌کند تولید با قیمت و هزینه کمتر انجام شود. بنابراین با فاینانس و یوزانس فقط نیاز به نقدینگی واحدهای تولید برطرف می‌شود و در قیمت فروش محصول تأثیری ندارد.

‌خودروسازی که در دوران تحریم، خودرو را با کمبود نقدینگی و موانعی که برای تأمین قطعه و مواد اولیه داشت، تولید می‌کرد و یکی از دلایل افزایش قیمت را هزینه‌های تحریم می‌دانست. حالا نه‌تنها به‌راحتی می‌تواند مواد ‌اولیه و قطعات موردنیاز خود را تأمین کند، بلکه از طریق یوزانس امکان خرید نسیه هم مهیا شده است؛ در این شرایط طبیعتا قیمت تمام‌شده محصول هم کاهش می‌یابد، آیا مصرف‌کننده نیز از این کاهش قیمت منتفع خواهد شد؟


تصور اینکه قیمت پایین بیاید را از ذهنتان خارج کنید. شاید شرایط پساتحریم بخشی از هزینه‌های مالی را کم کند اما هزینه‌های دیگر مرتبا در حال افزایش است. دولت اعلام کرده ١٢ درصد تورم داریم یعنی متوسط قیمت‌ها ١٢ درصد افزایش یافته است اما ما که خودرو را گران نکرده‌ایم. پس اگر قیمت تمام‌شده کاهش پیدا کند، تازه جای افزایش‌هایی که انجام نشده و به خودروسازان زیان‌ زده را می‌گیرد.

‌خودروسازان خارجی در اغلب کشورها رقابت شدیدی برای فروش محصولات دارند و محصولات خود را با بهترین شرایط به مصرف‌کننده می‌فروشند. آیا با ورود خودروسازان مطرح به صنعت خودروسازی ایران، این نوع رقابت در فروش هم در ایران اتفاق می‌افتد یا قرار است شیوه خودروسازان داخلی ادامه پیدا کند؟


حالا هم رقابت در کشور وجود دارد. ما حدود ١٦، ١٧ خودروساز داریم که محصولاتشان را با اقساط بلندمدت می‌فروشند.
‌اغلب این شرکت‌ها واردکننده یا مونتاژکننده خودرو هستند و تولید عمده، عملا در دست دو، سه خودروساز بزرگ است که آنها هم قیمت‌های مقطوعی دارند.
به‌هرحال این شرکت‌ها برای فروش محصولاتشان با هم رقابت دارند و سعی می‌کنند بیشترین مشتری را جذب کنند. بهترین کمک به صنعت خودرو این است که دولت از قیمت‌گذاری خودرو دست بردارد و اجازه دهد بازار، قیمت را تعیین کند آن‌وقت بازار و رقابتی که در بازار ایجاد می‌شود، قیمت نهایی را تعیین می‌کند.

‌اگر دولت دست از قیمت‌گذاری بردارد، آیا شرکت‌های خارجی آزاد هستند قیمت‌های خود را برای جذب مشتری کاهش دهند یا آنها هم باید پیرو خودروسازان ایرانی قیمت‌های مقطوع بدهند؟


مگر حالا خودروسازان آزاد نیستند؟ حالا هم شرکت‌ها محصولات خود را با شرایط اقساط بلندمدت می‌فروشند.
‌فروش اقساطی، اغلب برای خودروهایی است که خریدار ندارد. خودروی باکیفیت و پرطرفدار که با این شیوه فروخته نمی‌شود.
اگر برای تولیدکننده خودرو به‌صرفه باشد، محصولش را به بهترین روش عرضه می‌کند تا مشتری جذب کند. شاید اگر خودروسازان خارجی به ایران بیایند، محصولاتشان را با روش‌های مناسب بفروشند اما مطمئنا وقتی این کار را می‌کنند که برای آنها صرفه اقتصادی داشته باشد.

‌ماجرای حضور خودروسازان آمریکایی در ایران به کجا رسید. آیا این خودروسازان یا نمایندگان آنها هم به ایران می‌آیند؟


ما هیچ منعی برای حضور خودروسازان خارجی، ازجمله خودروسازان آمریکایی در ایران نداریم البته به شرط پایبندی به شرایطی که گفته شد. خودروسازان آمریکایی کل ماجرا را منوط به این کرده بودند که تحریم‌ها برداشته شود. حالا باید ببینیم با لغو تحریم‌ها عکس‌العملی نشان می‌دهند یا نه.
‌چندین خودروساز به ایران آمده‌اند که برخی فقط در حد مذاکره پیش رفتند، آیا خودروسازان آمریکایی نیز در همین حد، تلاشی داشته‌اند؟
هنوز نه. هنوز به صورت جدی نیامده‌اند.

‌روس‌ها چطور؟ آنها هم سهمی از صنعت خودرو ایران خواهند داشت؟


روس‌ها در بحث خودرو چیزی نگفتند، به نظر هم نمی‌رسد قصد ورود به بازار ایران را داشته باشند. 

3535

عبدی: تصویب” برجام” درشورای عالی امنیت ملی کافی است/ سری که درد نمی کند را دستمال نمی بندند

سیاست > مجلس - یک عضو فراکسیون اصول‌گرایان رهروان ولایت می گوید با تصویب متن توافق هسته ای در شورای عالی امنیت ملی نیازی به تصویب برجام در در مجلس وجود ندارد.

به گزارش خبرآنلاين،‌ایرج عبدی در نطق میان دستورامروز خود در صحن خانه ملت به نکاتی در باره توافق هسته‌ اي ايران و گروه 1+5 اشاره كرد و گفت: زماني كه رهبر انقلاب موضوع نرمش قهرمانانه مطرح فرمودند یعنی قرار است رویکرد جدید در مساله‌ای خاص در کشور اتفاق بیفتد یا این که وقتی ایشان فرمودند سال همدلی و همزبانی یعنی نباید هر حرفی گفته شود كه اين همدلي را از بين ببرد.

نماینده مردم خرم‌آباد در مجلس خاطرنشان كرد: وقتي رهبري مي فرمايند كه در جریان کلی توافق قرار دارند یعنی نباید جزییات را جایگزین کلیات کرد یا این که  وقتی ايشان تیم مذاکره کننده امین و امانتدار خطاب كردند يعني كسي حق ندارد آن ها را به خيانت متهم كند.

اين عضو هيئت رئيسه فراكسيون رهروان ولايت خاطرنشان كرد: زماني كه رهبري در جايي مي فرمايند در شیرجه 10 متری طبیعی است که پای انسان کمی خم شود منظور این است که در یک مذاکره سخت اگر پایی هم خم شده قابل اغماض است پس چرا در اين شرايط، عده‌ای به جای نقد منصفانه تخریب دشمنانه را انتخاب کردند و به هر قیمتی با توافق مخالفت می‌کنند.

عبدی تصريح كرد: همکاران حقوقدان معتقدند که دولت باید لایحه برجام را به مجلس ارائه کند و اين حرف را به اصل 77 قانون اساسی مستند می‌کنند اما باید گفت که ماهیت برجام از جنس اصل 110 قانون اساسی و اختيارات ولي فقيه است و نیازی به تصویب در مجلس ندارد و تصویب در شورای عالی امنیت ملی  كفايت مي كند. وی افزود: مگر حضرت امام (ره) در پذیرش قطعنامه 598 از مجلس نظر خواستند؟ به قول معروف سری را که درد نمی‌کند دستمال نمی‌بندند!

29220

More News