پودینگ موز
photo_2015-11-29_02-29-25
چی لازم دارم:
شکر ۱ پیمانه
آرد ۱/۲ پیمانه
نمک ۱/۲ قاشق چایخوری
تخم مرغ (زرده و سفیده جدا شوند) ۴ عدد
شیر ۲ پیمانه
عصاره وانیل ۱ قاشق چایخوری
کره ۱ قاشق غذاخوری
ویفر وانیلی ۱ بسته
موز رسیده ۴ عدد
کرم تارتار ۱/۴ قاشق چایخوری
شکر ۵ قاشق غذاخوری
عصاره وانیل ۱/۲ قاشق چایخوری

چه جوری درست میشه:
شکر، آرد و نمک را در یک کاسه با هم مخلوط کنید و این مواد خشک را با یک قاشق، خوب هم بزنید.
۴ زرده تخم مرغ را در یک ماهیتابه بزرگ بریزید و آن را بزنید. یک چهارم از شیر و یک چهارم از مواد خشک را به زرده تخم مرغ اضافه کنید و هم بزنید. ماهیتابه را روی حرارت متوسط قرار دهید و در حالی که مواد را هم می زنید، به تناوب شیر و مواد خشک را – هر بار به میزان یک چهارم از کل این مواد- اضافه کنید.
اولین قاشق چایخوری عصاره وانیل را به مخلوط پودینگ اضافه کنید و هم بزنید. مخلوط را به جوش بیاورید، آن را به طور مداوم هم یزنید و کره را اضافه کنید. کار هم زدن را ادامه دهید تا درجه غلظت پودینگ به ثبات برسد، سپس ماهیتابه را از روی حرارت بردارید.
کف قالب را با یک لایه ویفر وانیلی پر کنید. موز را به قطعه هایی به ضخامت ۱/۵ سانتی برش دهید و یک لایه موز روی ویفر ها بچینید. نیمی از پودینگ خانگی تان را روی ویفرها و موزها بریزید و سپس دوباره یک لایه ویفر و یک لایه موز قرار دهید و بقیه پودینگ را روی آنها بریزید.
سفیده های تخم مرغ را در یک کاسه دیگر بریزید و با یک همزن برقی بزنید تا جایی که وقتی همزن را از آن خارج می کنید، برآمدگی های نرمی به وجود بیاید. در حالی که که مرنگ را با سرعت زیاد هم می زنید، کرم تارتار و شکر را – هر بار به میزان یک قاشق غذاخوری – اضافه کنید تا جایی به شکل سفتی دربیاید و وقتی همزن را از آن خارج می کنید برآمدگی های نوک تیز و براقی روی سطح آن به وجود بیاید.
۱/۲ قاشق چایخوری وانیل باقی مانده را روی مواد بریزید و با کاردک آن را با مرنگ مخلوط کنید. از کاردک برای گذاشتن و پخش کردن یک لایه ضخیم از مرنگ بر روی لایه های پودینگ استفاده کنید و آن را در تمام گوشه های قالب پخش کنید.
فر را از قبل با دمای ۳۷۵ درجه فارنهایت گرم کنید و پودینگ را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه داخل فر قرار دهید تا مرنگ طلایی رنگ شود. با استفاده از دستکش های بلند مخصوص فر پودینگ را خارج کنید و آن را روی قفسه خنک کننده بگذارید تا خنک شود و به دمای اتاق برسد. حداقل سه ساعت قبل از سرو، دسر را داخل یخچال قرار دهید.
نکات و هشدارها
در این دستور بیسکویت لیدی فینگر (شیرینی لطیفه) را می توان جایگزین ویفر وانیلی کرد.
هم زدن مداوم پودینگ در هنگام پخت، گرما را در حد متوسط نگه می دارد و از سوختن پودینگ در داخل ماهیتابه جلوگیری می کند.

پاسخ ترک