ساختمانی که توریست های غربی را به تهران می‌کشد

zimg_001_2

ساختمان موزه هنرهای معاصر در پارک لاله تهران

ارزش کارهای نگهداری شده در این موزه بیش از ۲٫۵ میلیارد دلار تخمین زده می شود.

این روزها با به نمایش گذاشتن برخی از تابلوهای نفیس و ارزشمند از هنرمندان معاصر غربی در موزه هنرهای معاصر تهران نگاه رسانه های جهانی به این موزه جلب شده است.

به گزارش عصر ایران موزه هنرهای معاصر تهران با ساختمانی بی نظیر که مجموعه ای هنری بالغ بر بیش از ۳ هزار اثر ارزشمند را درون خود دارد برای بسیاری از رسانه ها و هنردوستان غربی از نظر وجود دهها تابلوی به نمایش در نیامده از هنرمندان معاصر اروپایی و آمریکایی دارای ارزش خاصی است.

در گزارش هایی که در روزهای گذشته و همزمان با نمایش گالری مجموعه ای از این تابلوها در موزه هنرهای معاصر تهران در رسانه های مختلف اروپایی و آمریکایی منتشر شده است، به منحصر بفرد بودن برخی از آثار موجود در این موزه اشاره شده و بر این نکته تاکید شده که نمایش این آثار ممکن است حتی بسیاری از توریست های اروپایی را آمریکایی را تنها برای بازدید از این موزه راهی تهران کند.

zimg_002_1

تابلویی از “هانری دو تولوز لوترک” نقاش فرانسوی در موزه هنرهای معاصر تهراندر بسیاری از گزارش های منتشره در یک هفته گذشته حتی ساعات کار موزه هنرهای معاصر، محل آن در تهران و روزهای کاری آن مورد اشاره قرار گرفته است تا خوانندگان در صورت تمایل به سفر از چند و چون فعالیت موزه هنرهای معاصر تهران آگاه باشند.

روزنامه دیلی تلگراف بریتانیا آخرین رسانه ای بوده است که به این موضوع پرداخته و با انتشار گزارشی مفصل از مجموعه ارزشمند هنری موجود در این موزه نوشته است نمایش این آثار ارزشمند هنری در موزه هنرهای معاصر که با دارا بودن بیش از ۲٫۵ میلیاررد دلار تابلوی نقاشی یکی از ۱۰ موزه برتر هنری جهان به شمار می رود، ممکن است در شرایطی که روند ورود توریست های غربی به ایران در دوره پسا توافق شدت گرفته است، به افزایش آمار جذب توریست ایران کمک کند.

به نوشته تلگراف آثار و تابلوهای این گالری هنری  تا ۲۰ سال پس از انقلاب در ایران در معرض نمایش عمومی گذاشته نشده بود تا اینکه برای نخستین بار در دوره دولت سید محمد خاتمی در سال ۱۹۹۹ مجموعه هایی از گنجینه هنری موجود در این موزه به معرض نمایش عموم گذاشته شد.

بسیاری از تابلوهای متعلق به هنرمندان معاصر غربی در دوره پیش از انقلاب و از سوی همسر  شاه سابق ایران خریداری شده است.

برخی از تابلوهای موجود در این مجموعه به دلیل اینکه در استانداردهای مقامات ایرانی “نافی عفت عمومی” قلمداد می شوند، هیچ گاه در معرض نمایش عمومی گذاشته نشده اند و حتی برخی از آنها پس از انقلاب بی سروصدا به خارج از ایران منتقل شده و با تابلوهای نقاشی دیگر کلکسیونر های غربی معاوضه شده اند.

برخی از تابلوهای موجود در این گالری نیز در سال های گذشته برای نمایش موقت به گالری های هنری در اروپا قرض داده شده است.

zimg_003_3

نمایش تابلوی “نقاش و مدلش” اثر پیکاسو در موزه زوریخ سوییس در سال ۱۳۸۹که از موزه هنرهای معاصر تهران به امانت گرفته شده بود. ارزش این تابلو ۱۰۰ میلیون دلار تخمین زده می شود.گران ترین و ارزشمند ترین اثر این مجموعه ۴۲ تابلویی نفیس از آثار هنرمندان غربی، تابلوی “نقاشی دیواری روی زمینه قرمز هندی” اثر نقاش آمریکایی “جکسون پولاک” است که حدود ۲۵۰ میلیون دلار ارزش گذاری شده است.

zimg_004_4

علی جنتی وزیر ارشاد در آیین گشایش این گالری در حال تماشای اثر جکسون پولاکدر میان تابلوهای این مجموعه ۳۰ اثر از پیکاسو و آثاری از اندی وارهول وفرانسیس بیکن و نیز تندیس هایی از “دانلد جاد” ، ادواردو چیلیدا و دن فلاوین  به چشم می خورد.

پاسخ ترک

دوازده − 8 =