چرا آه می کشیم؟

zimg_001_0

هر فردی به طور متوسط در هر پنج دقیقه یک بار و یا در هر ساعت دوازده بار آه می کشد. در واقع برای هر پستانداری بر روی این سیاره این اتفاق رخ می دهد. بسیاری از تحقیقات نشان می دهد آه کشیدن بخشی از عملکرد ریه می باشد، اما از طرفی نیز می تواند با کاهش استرس و ناامیدی، اشتیاق و چندین احساس دیگر مرتبط باشد. در این جا به توضیح علل آه کشیدن می پردازیم.

آه شما را زنده نگه می دارد
هر آه به صورت یک نفس طبیعی شروع می شود که ما بلافاصله بعد از آن یک نفس دیگر می کشیم. این فرایند در فواصل زمانی منظم در طول روز، به صورت یک تنفس دوتایی رخ می دهد.

به نظر شما چرا این اتفاق می افتد؟ ریه های شما به شکل یک بسته از صدها کیسه هوایی است که مانند یک بالون کوچک هر زمانی که نفس می کشید، پر از باد می شود. این کیسه های کوچک هوایی مسئول اکسیژن رسانی به خونی هستند که هر بار از طریق قلب به بخش های مختلف بدن پمپاژ می شود.

وقتی کیسه های هوایی جمع می شوند، ما به طور اتفاقی دو بار پشت سر هم نفس می کشیم تا نیروی لازم برای باد کردن کیسه ها را فراهم کنیم، درست مانند زمانی که می خواهیم یک بادکنک مرطوب و نمدار را پر از باد کنیم.

بدون آه کشیدن این کیسه های هوایی بدون باد روی هم انباشته شده، اکسیژن رسانی به خون کاهش یافته و ممکن است فرد به کام مرگ کشیده شود.
وقتی دچار استرس هستیم، بیشتر آه می کشیم

هنگامی که که دچار استرس هستید، مغز و بدن شما در حال تعامل با هورمون ها و سایر مواد شیمیایی بدن برای بروز واکنش است.

به این واکنش، پاسخ جنگ و گریز می گویند و در این حالت تنفس سریع و کم عمق می شود. اینجاست که استرس همراه با دفعات زیاد آه کشیدن است که گاهی این میزان به ده برابر می رسد.
آه کشیدن شما را از لحاظ عاطفی reset (تنظیم مجدد) می کند

علاوه بر تأثیر آه کشیدن بر استرس و سلامت، این فرایند به احساسات خاصی مرتبط است. اما این ارتباط در افراد مختلف با فرهنگ ها و موقعیت های مکانی و البته زمانی مختلف، متفاوت است. برای مثال در گذشته آه از روی اشتیاق عاشقانه و معنوی کشیده می شد. اگر کارتون ها و فیلم های سیاه سفید قدیمی را دیده باشید شخصیت های فیلم زمانی که شکست می خوردند آه می کشیدند. امروزه آه کشیدن نشانه ای از غم است و معنای ناامیدی و یا غضب را می دهد.

در هر صورت محققان و دانشمندان معتقدند افراد زمانی آه می کشند که مجبور به دست کشیدن از علاقه خود و رها کردن چیزی هستند. ممکن است فرد از یک شی، ایده ، امید و یا هر چیز دیگری دست کشیده باشد و کشیدن آه در واقع یک ریست (تنظیم مجدد) عاطفی محسوب می شود.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here