چرا ورزش‌کاران جوان دچار ایست قلبی می‌شوند؟

مهرداد اولادی مهاجم جوان تیم پرسپولیس در اثر ایست قلبی درگذشت، چند ماه پیش هم هادی نوروزی کاپیتان این تیم در سن ۳۰ سالگی بر اثر ایست قلبی درگذشت. این‌ها خبر از شیوع این اتفاق در میان جوان‌ترها و حتی ورزشکاران می‌دهد. اما دلایل ایست قلبی و مراقبت‌های آن چیست؟
زمانی که ضربان قلب به علت کارکرد ضعیف قلب در پمپاژ خونرسانی از بین می رود حالت ایست قلبی پیش می آید. عواملی مانند شوک و خونریزی شدید باعث ایست قلبی می شوند.
اما علائم ایست قلبی:منگی‌ کوتاه‌مدت‌ و به‌ دنبال‌ آن‌ غش‌ کردن‌ و از دست‌ دادن‌ هوشیاری‌ نبض‌ لمس‌ نمی‌شود.
تنفس‌ نیز معمولاً متوقف‌ می‌شود.
پوست‌ به‌ رنگ‌ آبی‌ ـ سفید در می‌آید. مردمک ها نیز گشاد می‌شوند.
تشنج‌
گاهی‌ از دست‌ رفتن‌ کنترل‌ ادرار و مدفوع‌
غش‌ کردن‌ ساده‌ در نگاه‌ اول‌ ممکن‌ است‌ شبیه‌ ایست‌ قلبی‌ به‌ نظر آید، اما در غش‌ کردن‌ ساده‌ نبض وجود دارد و تنفس‌ قطع‌ نمی‌شود.
علت ایست قلبی :
نامنظمی‌های‌ ضربان‌ قلب‌
حمله‌ قلبی‌ (انفارکتوس، بیماری‌ تصلب‌ شرایین‌ قلب‌)
فقدان‌ گردش‌ خون و شوک‌ عمیق‌ ناشی‌ از خونریزی‌ یا عفونت‌ شدید فقدان‌ اکسیژن ناشی‌ از غرق‌شدگی‌، خفگی‌، یا بیهوشی‌
تغییرات‌ عمده‌ در ترکیب‌ الکترولیتی‌ خون‌، مثلاً به‌ هم‌ خوردن‌ تعادل‌ پتاسیم یا مایعات‌
علت ایست قلبی در ورزشکاران به گفته احمد باقری مقدم، متخصص طب ورزشی این عوامل است:
بررسیهایی که انجام شده نشان می‌دهد شایع ترین علت مرگ ناگهانی در ورزشکاران که بسیار هم مورد توجه است، مرگ بر اثر بیماری های قلبی است. مشکلاتی از قبیل کاردیومیوپاتی عضلانی قلب(افزایش حجم عضلات قلب)، تنگی عروق کرونر، ضربات مستقیم به قفسه سینه و ناهنجاری های عروقی از جمله مهم ترین دلایل مرگ ناگهانی در ورزشکاران است.
وی در ادامه توضیحاتش در این مورد خاطرنشان کرد:
مشکل کاردیومیوپاتی قلب (افزایش حجم و ضخیم شدن ماهیچه های قلب) که مهم ترین علت مرگ ناگهانی در ورزشکاران محسوب می شود یک مشکل ژنتیکی و مادرزادی است. به این معنی که فرد به طور ژنتیکی مستعد این بیماری است و در طول زمان عضلات قلب افزایش حجم پیدا می کند اما هیچ علایمی از خود بروز نمیدهد و به یکباره به صورت مرگ ناگهانی خود را نشان می‌دهد.
دکتر هدایت داریوش، متخصص قلب و عروق هم درباره علت سکته‌های قلبی در جوانان می‌گوید:
بیشترین علت ایست قلبی، ضخامت دیواره عضله قلب در ورزشکاران است. البته علت‌های دیگری مثل بیماری‌های نهفته عروق قلب می‌توانند باعث ایست قلبی شوند.
ضخیم شدن دیواره قلب اصلی‌ترین علت است که می‌تواند یا مادرزادی باشد، یا براثر ورزش و تمرینات این دیواره ضخیم شده باشد که البته با انجام اکو مشخص می‌شود که این مشکل مادرزادی است یا ناشی از عوامل دیگر مثل تمرینات ورزشی است. گاهی اوقات استرس زمینه ساز ایست قلبی است، البته علت نیست، بلکه زمینه را برای ایست قلبی آماده سازی می کند.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here