جهان > اروپا – ۵ روز پس از آتش‌سوزی برج گرنفل، پوسته تکیده و سیاه این ساختمان ۲۴طبقه در غرب شهر لندن به نماد شکاف میان فقیر و غنی در جامعه انگلیس تبدیل شده است.

نزدیک به ۷۰نفر از ساکنان گرنفل در آتشی که نیمه‌شب چهارشنبه در کمتر از یک ساعت این ساختمان را در هم‌پیچید، جان باختند و هنوز ۱۸نفر در بیمارستان تحت مداوا هستند که حال ۹نفر از آنها وخیم است. طبق اعلام شهرداری لندن، در برج گرنفل حدود ۵۰۰نفر زندگی می‌کرده‌اند.
بازماندگان این حادثه اما در اعتراض به عملکرد مسئولان و دولت انگلیس روزها و شب‌های گذشته را در خیابان‌های اطراف برج و در مقابل ساختمان شورای منطقه سپری کرده‌اند. آنها حتی روز شنبه به دفتر شورا یورش بردند و با پلیس درگیر شدند تا شاید صدای اعتراض‌شان را به گوش مقام‌های دولتی برسانند. اعتراض آنها به‌بی‌توجهی مسئولان است. آنها می‌گویند از مدت‌ها قبل در مورد وضعیت ایمنی ساختمان هشدار داده بودند اما کسی به هشدارهای آنها توجه نکرده است. آنها می‌گویند چون فقیر هستند مورد بی‌توجهی قرار گرفته‌اند.
گزارش دیروز روزنامه گاردین از تخلف در روند بازسازی برج گرنفل بر خشم معترضان و بازماندگان این حادثه افزود. گرنفل سال قبل با صرف هزینه هنگفت از سوی شورای منطقه بازسازی شد اما اکنون مشخص شده است که شرکت مجری به جای استفاده از پوشش عایق ضدآتش، از عایقی ارزان‌تر در نمای ساختمان استفاده کرده؛ عایقی که عامل اصلی گسترش آتش‌سوزی به کل ساختمان و گرفتارشدن ساکنان تشخیص داده شده است. تفاوت قیمت این دو عایق در هر مترمربع، ۲پوند (حدود ۱۰هزار تومان) بوده است.
‌برج گرنفل در حاشیه منطقه کنسینگتون، یکی از گران‌قیمت‌ترین مناطق لندن و البته جهان قرار دارد. خیابان‌های این منطقه پر است از ساختمان‌های بزرگی که یا محل زندگی سلبریتی‌ها و فوتبالیست‌های انگلیسی است یا میلیاردرهای اروپایی و روسی. بسیاری از ساختمان‌های لوکس این منطقه هم خالی هستند؛ چرا که صاحبانشان‌ صرفا جهت سرمایه‌گذاری آنها را خریداری کرده‌اند. در لندن چنین ترکیبی بسیار معمول است. بسیاری از مناطق فقیرنشین شهر در کنار مناطق متمول واقع شده‌اند.
بلندمرتبه‌نشینی در لندن طی دهه‌های اخیر اوج گرفته و اکنون این شهر صاحب برج‌های متعدد است. طبق آمار شهرداری لندن، پایتخت انگلیس اکنون بیش از ۷۰۰برج دارد که حدود ۸درصد از جمعیت شهر را در خود جای داده‌اند. برخی همچون برج گرنفل طی سال‌های پس از جنگ جهانی ساخته شده‌اند و از سوی شهرداری و شورای مناطق اداره می‌شوند و محل زندگی خانواده‌های فقیر هستند و برخی دیگر، محل زندگی ثروتمندان. چند خیابان آن‌طرف‌تر از گرنفل، واحدهای برج ۲۱طبقه مرچنت اسکوئر، از یک‌میلیون تا ۷.۵میلیون پوند خرید و فروش می‌شوند.
آتش گرنفل، پرده از شکافی عمیق در جامعه شهری لندن برداشته که به اعتقاد بسیاری از معترضان به‌دلیل سیاست‌های ریاضتی دولت طی سال‌های اخیر، عمیق‌تر هم شده است. برای انگلیسی که جامعه‌اش طی یک سال گذشته به‌خاطر اختلاف نظر بر سر ماندن یا خروج از اتحادیه اروپا دوپاره شده، اکنون ماجرای گرنفل رویارویی فقیر و غنی را هم رقم زده است. گرنفل سوخته، اکنون نماد بی‌توجهی به زندگی طبقه کمتربرخوردار در پایتخت انگلیس است.

Powered by WPeMatico