چه پوششى براى کف خانه مناسب تر است؟

کفپوش اپوکسی

سرامیک کف :

تاریخچه سرامیک به هزاران سال پیش مى رسد و در حال حاضر نیز به صورت وسیعى از آن استفاده مى شود. چین باستان و تمدن هاى رومى هر دو از سرامیک استفاده مى کردند. در معابد یونانى، کلیساها و مساجد، کاشیکاری هاى کف و دیوارها به صورت خیره کننده اى زیبا و کاملاً متفاوت بود. امروزه کاشى سرامیک در هر نقطه اى از خانه مثل اتاق ها مى تواند استفاده شود به دلیل این که سرامیک استحکام بالایى دارد و بسیار راحت قابل شست وشو است در آشپزخانه ها و حمام از آن استفاده مى شود.

در کاشیکارى و صنعت امروزه سرامیک ها از لحاظ رنگ و شکل از استحکام و دوام بیشترى برخوردار هستند. سرامیک هاى قدیمى و سنتى اسپانیا و سرامیک هاى ترکیه داراى انواع متفاوتى از رنگ و مدل هستند و به این دلیل براى به وجود آوردن الگوهاى جدید و متفاوت امروزه آنها را با یکدیگر ادغام مى کنند.

شکل و الگوى کاشی ها مى بایست با شکل و سایز اتاق هماهنگى داشته باشد و بهتر این است که براى اتاق هایى با سایز بزرگ از سرامیک هاى بزرگتر استفاده شود. هنگام راه رفتن، سرامیک نسبت به کف پوش هاى ارتجاعى مثل پلاستیکى، چوب پنبه اى و لاستیکى بسیار سخت تر و محکمتر به نظر مى آید و اگر برحسب اتفاق چیزی روى زمین بیافتد غالباً مى شکند. به عبارت دیگر کاشى و سرامیک مى توانند براى نما همیشه باقى بمانند و عمر طولانى خواهند داشت.

به طور کلى کاشی ها سرد هستند و مخصوصاً در هواى سرد بسیار خنک و سرد مى شوند اما به کار بردن یک سیستم گرمایى که در زیر کاشى ها کار مى شود باعث گرم شدن آنها در فصول سرد سال مى شود. کاشى هاى سرامیک مى توانند در محیط هاى چهارگوش یا چند ضلعى استفاده شوند.

کاشى تراکوتا : (در زبان ایتالیایى به معنى خاک رس پخته شده)

این کاشى ها از خاک رس پخته شده ساخته مى شوند که داراى رنگ قهوه اى مایل به قرمز است. در تمامى کشورهاى دنیا از ایتالیا تا مکزیک از این نوع کاشى استفاده مى کنند. این نوع کاشى به نظر روستایى و کهنه مى آید که مخصوص کشورهاى مدیترانه اى است و مخصوصاً در کشورهاى جنوب غربى و اسپانیایى از آنها بسیار استفاده مى شود.

شما مى توانید آنها را به صورت مات یا شفاف خریدارى کنید. زمانى کاشى ها را براق مى کنند که بخواهند از خوردگى و خش افتادن روى آنها جلوگیرى شود. خریدارى آنها به صورت مات این اجازه را به مشترى مى دهد که درجه شفافیت و براق بودن آنها را خود انتخاب کند اما از طرف دیگر ممکن است از نظر قیمت کمى بیشتر شود.

اندازه کاشى ها باید با اندازه اتاق متناسب باشد. کاشى هاى تراکوتا به دلایل بسیارى داراى محبوبیت زیادى هستند. آنها بسیار مستحکم هستند و رنگى گرم و جذاب دارند. این کاشى را مى توان در تمامى قسمت هاى خانه مثل آشپزخانه و راهروها استفاده کرد.

کف سیمانى

کف هاى سیمانى ظاهرى صنعتى دارند و مخصوصاً در سال هاى اخیر از توجه خاصى برخوردار شده اند. اما شما ممکن استکف هاى سیمانى را در گالرى هاى هنرى یا اتاق هاى زیرشیروانى نیز مشاهده کنید. کف های سیمانی را می توان با فرش پوشاند یا بدون هیچگونه پوششی به حال خود رها کرد و همچنین مى توان به طرق مختلفى رنگ آمیزى نمود. مى توان هنگام ساخت رنگ دانه ها را مستقیم وارد سیمان کرد یا این که بعد از اتمام کار، به وسیله قلم یا اسپرى آنها را رنگ آمیزى کرد.

براى به دست آوردن نتیجه بهتر مى بایست ۶۰ تا ۹۰ روز صبر کنید تا سیمان کاملاً خشک بشود. اگر کف هاى سیمانى قلم زنى بشوند به دلیل ورود رنگ به داخل منافذ سیمان ثبات و پایدارى رنگ بیشتر خواهد شد. در صورت به کار بردن سیمان روى کف هایى که ثبات ندارند یا دیوارها، با ایجاد کوچکترین حرکت در آنها تولید شکاف و یا ترک مى شود.

براى جلوگیرى از این ترک ها بهتر است قبل از ریختن سیمان روى زمین، روى کف ترک هایى را ایجاد کنیم تا سیمان در آن نفوذ کند، مخصوصاً در جاهایى که فشار روى آنها زیاد است مثلاً در اطراف درها. این نوع از پوشش کف هم در زیر پا بسیار سخت و محکم به نظر مى رسد و مانند سرامیک اگر چیزى روى آن بیفتد خواهد شکست. سیمان هایى که با دستگاه ریخته مى شوند بسیار سنگین هستند و بعضى از ساختمان ها نمى توانند وزن آنها را تحمل کنند.

پاسخ ترک