پای سیب

آرد

۲۰۰ گرم
کره
۱۵ قاشق سوپ خوری
آب سرد
به میزان لازم
نمک
۳ قاشق غذاخوری
شکر
۴ عدد
سیب
۱ قاشق چای خوری
دارچین
۱۰۰ گرم
شکر
۱ قاشق سوپ خوری
آبلیمو
۶ عدد
گردو
۱ عدد
زرده تخم مرغ
پای سیب

طرز تهیه پای سیب

پای سیب یک نوع شیرینی با محتوای سیب است . می توانید با دستور خمیر این پای انواع پای میوه را درست کنید و عصرانه دلپذیری به همراه خانواده یا دوستان داشته باشید. پای سیب را به روش های مختلفی درست می کنند ؛ می توان سیب را رنده کرد ( سایت آشپزی این روش را ارائه می دهد )، می توان سیب ها را به صورت حلقه ای یا برش های عمودی آماده کرد و در مواد خواباند . پای سیب را می توان با ادویه های مختلفی درست کرد ، مثلا با دارچین یا جوز هندی .دستورهای زیادی برای پای سیب وجود دارد که بسته به سلیقه خودتان می توانید از میان آن ها انتخاب کنید. معمولا پای سیب را با بستنی یا خامه زده شده یا یک برش پنیر چدار سرو می کنند. این شیرینی دو لایه است یعنی یک لایه زیر و در میان مواد و در نهایت روی آن را پوشش خمیری می کشند. لایه رو می تواند پنجره ای یا یکدست باشد .

پای سیب به خاطر عطر بی نظیر سیب و طعم و عطر دارچین طرفداران زیادی دارد. دستور زیر برای قالب ۲۴ می باشد.

خواص سیب 

سیب گرم و تر است و مصلح آن دارچین است .

  1. ابتدا فر را روی ۱۸۰ درجه سانتی گراد تنظیم کنید ، قالب مخصوص پای را با کره چرب کنید .
  2. آرد را با ۱/۸ قاشق چایخوری نمک و شکر الک کنید و قطعه های کره سرد را به آن اضافه کرده ، ورز دهید . مواد را در وسط ظرف جمع کنید تا خمیر راحت تر شکل بگیرد .
  3. سپس آب را اضافه کنید و با نوک انگشت ورز دهید . زیاد ورز ندهید تا خمیر سفت نشود .خمیر را به دو قسمت کنید و در یخچال بگذارید . در این فاصله محتویات داخل پای را آماده می کنیم.
  4. سیب ها را رنده کرده و روی آن دارچین و شکر و آبلیمو و ۳ قاشق آب می ریزیم و روی شعله گاز می گذاریم تا نرم شود .
  5. روی سطح کار کمی آرد بپاشید و قسمت اول خمیر را با وردنه روی آن باز کنید . با وردنه و به آهستگی آن را بلند کرده در قالب بگذارید و با دست گوشه ها را شکل دهید.
  6. سپس مخلوط سیب را داخل قالب می ریزیم و روی ان را گردو ( که از قبل ریز خرد کرده ایم )می پاشیم .
  7. قسمت دوم خمیر را با وردنه باز کنید و با چاقو نوارهای ۱٫۵ سانتی ببرید و به صورت چارخانه روی قالب بچینید . روی آن را زرده تخم مرغ بمالید تا طلایی شود .
  8. نیم ساعت و در دمای ۱۸۰ درجه زمان می برد تا پای شما حاضر شود . پس از پخت اجازه دهید تا سرد شود و سپس با بستنی یا خامه سرو کنید . نوش جان !

پاسخ ترک

ده + نوزده =