اجتماع > آموزش – همشهری آنلاین:دبیرخانه دایمی گفتگوهای فرهنگی بین‌المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با همکاری دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران، همایش بین‌المللی گفت‌وگوی فرهنگی آسیایی را برگزار می‌کند.

به گزارش همشهری آنلاین، همایش بین‌المللی گفت‌وگوی فرهنگی آسیایی با حضور شخصیت‌های علمی و فرهیخته دانشگاهی، چهره‌های فرهنگی و متفکران برجسته آسیا در روزهای ۲۴ الی ۲۵ دی ماه ۱۳۹۶ برگزار می‌شود.
این همایش به‌ منظور تقویت تفاهم و توسعه همکاری‌های آسیایی و مقابله با تهدیدهای فزاینده خشونت و افراطی‌گری است، در دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران، واقع در خیابان کارگر شمالی، پردیس شمالی دانشگاه تهران، ورودی غربی، برگزار می‌شود.
در این همایش اندیشمندان برجسته‌ای از ایران و هشت کشور آسیایی از جمله چین، مالزی، اندونزی، سنگاپور، کره جنوبی، تایلند، فیلیپین و ویتنام شرکت می‌کنند.
تحکیم و توسعه همکاری فرهنگی میان کشورهای قاره بزرگ آسیا بستری برای صلح و ثبات، و پیشرفت وگسترش فرهنگ صلح و دوستی میان ملت‌هاست. گفت‌وگوهای فرهنگی مستمر میان نخبگان و اندیشمندان، یکی از راهکارهای مناسب برای رسیدن به درک و فهم مشترک و یافتن راه‌حل مناسب برای برون‌رفت از چالش‌های موجود در روابط منطقه‌ای است.
سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به‌منظور فراهم‌کردن زمینه برای دستیابی به این هدف ارزش‌مند کنفرانس بین‌المللی گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌ها در آسیا را با همکاری مجلس شورای اسلامی ایران و مجمع مجالس آسیایی در ۲۰-۱۹ شهریور ۱۳۹۰، در تهران برگزار کرد. طی سالیان گذشته نیز در اجرای مفاد قطعنامه پایانی آن اجلاس و بیانیه تهران برای گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌ها در آسیا، اقدامات مختلفی را در مناطق مختلف آسیا به انجام رساند. از جمله این اقدامات تأسیس دبیرخانه گفت‌وگوهای فرهنگی بین‌المللی است تا ابتکارها و طرح‌های دولت‌های عضو را پیگیری کند.
قابل ذکر است کمیسیون تخصصی گفتگوهای فرهنگی ایران و شرق و جنوب‌شرق آسیا در ادامه نشست میراث تمدنی و فرهنگی ایران و جهان مالایی: گفتمان فرهنگی که در بهمن سال گذشته در کوالالامپور مالزی برگزار می‌شود. در این همایش بر محورهای ذیر تأکید شد.
پیوندها و میراث مشترک فرهنگی و زمینه‌‌ساز گفتگوهای فرهنگی و مفاهمه میان نخبگان فرهنگی
تنوع و تکثر فرهنگی موجود در آسیا در تأمین ظرفیت برای تعامل و همکاری‌های فرهنگی
اهمیت ارزش‌های اخلاقی و معنوی در ایجاد بسترهای مناسب برای مفاهمه و همکاری مشترک
نقش و سهم مشترکات زبانی در تقویت پیوندهای فرهنگی
ارزش‌های مشترک، معنویت‌گرایی و عرفان عاملی در امحای خطرات رادیکالیسم و افراط‌گرایی
بهره‌گیری از ظرفیت‌های علمی و دانشگاهی منطقه در تقویت و توسعه روابط فرهنگی.
از علاقه‌مندان به این حوزه برای شرکت در این همایش دعوت به‌عمل می‌آید.

Powered by WPeMatico