فراز و نشیب روابط آنکارا – تاشکند

نخست وزیر ترکیه درگذشت اسلام کریم اف را تسلیت گفت

جهان > اروپا – همشهری آنلاین:بینالی یلدریم نخست وزیر ترکیه روز جمعه درگذشت اسلام کریم اف رئیس جمهوری ازبکستان را به دولت و مردم این کشور تسلیت گفت.روابط دو کشور در دوره کریم اف با فراز نشیبی همراه بود.

به گزارش ایرنا، یلدریم این ابراز همدردی را روز جمعه به همراه اعضای کابینه در نشست ارزیابی عملکرد ١٠٠ روزه دولت متبوع خود که بطور زنده از شبکه های خبر ترکیه پخش شد، اعلام کرد.
اسلام کریم اف رئیس جمهوری ۷۸ ساله ازبکستان که یکشنبه به دنبال عارضه خون ریزی مغزی بستری شده بود، امروز (جمعه) درگذشت.
کریم اوف که از سال ۱۹۸۹ دبیر اولی حزب کمونیست ازبکستان را بعهده داشت، در سال ۱۹۹۱استقلال این جمهوری را از شوروی اعلام کرد و پس از آن در اولین انتخابات این کشور با کسب ۶۸درصد آرا به عنوان اولین رئیس جمهوری ازبکستان انتخاب شد و تاکنون قدرت را در دست داشت.
ترکیه از اولین کشورهایی بود که استقلال ازبکستان را به رسمت شناخت ولی روابط دو کشور در سال ۲۰۰۵ میلادی به دنبال کشتار صدها نفر از مخالفان در شهر آندیجان و رای مثبت ترکیه به محکومیت دولت ازبکستان در مجمع عمومی سازمان ملل و حمایت آنکارا از برخی از مخالفان کریم اوف تیره شد و این وضعیت تا سال ۲۰۱۴ میلادی ادامه یافت.
احمد داووداوغلو وزیرامورخارجه وقت ترکیه در ۱۴جولای ۲۰۱۴ به تاشکند رفت و گفت: متاسفانه روابط ۲کشور به خاطر بروز برخی سوء تفاهمات تیره شده که در نظر است ۲ طرف روابط را توسعه دهند.
گرچه این روابط پس از سفر داووداوغلو به تاشکند عادی شد ولی در دوره اخیر نیز نمی توان از بروز تحول و توسعه در مناسبات دو طرف سخن گفت.
به رغم این، ترکیه به داشتن روابط خوب و راهبردی با کشورهای آسیای مرکزی همواره اهمیت داده است.
ازبکستان در آسیای میانه دارای مرز مشترک با افغانستان، تاجیکستان، ترکمنستان، قرقیزستان و قزاقستان به پایتختی تاشکند است که ۴۷۴ هزار و ۴۰۰ کیلومتر مربع مساحت و حدود ۲۷ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر جمعیت دارد.

Powered by WPeMatico