مقاله خبرنگار گاردین از سفر به ایران: اگر فکر می کنید تهران یک مرداب قرون وسطایی است باید خود را برای یک شوک آماده کنید!

zimg_001_26

جنیفر کلینک
نشریه گاردین در شماره دوشنبه خود، مقاله ای با عنوان «۸ راه که ایران ممکن است شما را سورپرایز کند» منتشر کرد.
به گزارش پایگاه خبری «تیک»، این مقاله به قلم جنیفر کلینک نوشته شده که چند سالی در ایران زندگی کرده و حاصل این سال های زندگی را در کتابی با عنوان: «The Temporary Bride»(عروس موقت) گرد آورده است.
 این کتاب که به تازگی منتشر شده، در مورد عشق و غذای ایرانی است، جنیفر کلینک در مقاله ای که دیروز در گاردین منتشر شد به بیان دیدگاه های خود نسبت به ایران می پردازد. او نوشته اش را با اشاره به ماجرای شکسته شدن شیشه خودرو ون خانواده توریست اروپایی آغاز می کند که روی بدنه آن در هر دو طرف نوشته شده: «ایران بزرگ است.»
 شیشه این خودرو هفته پیش که جلو محوطه موزه تاریخ طبیعی در مرکز لندن پارک شده بود، توسط پلیس به ظن وجود بمب شکسته شد.
(خانواده رومانیایی – فرانسوی با دو فرزندشان در این خودرو زندگی و با همین خودرو به کشورهای دیگر سفر می کنند. آنها در سفری که به ایران داشتند، با میهمان نوازی ایرانی ها آشنا شدند و حالاروی ماشین شان از ایران به نیکی یاد کرده اند.)جنیفر کلینک در سال ۲۰۰۹ برای نخستین بار به ایران سفر کرد او در آن زمان یک آموزشگاه کوچک آشپزی داشت و هر چند وقت یک بار به کشورهای مختلف سفر می کرد تا نحوه پخت غذا در جوامع مختلف را ببیند، او می نویسد:
وقتی برای گرفتن ویزای سفر به ایران در سفارت ایران نشسته بودم، یک خانم ایرانی به آرامی روی شانه ام زد و گفت: کافی است به بازار بروی و وانمود کنی گم شده ای، مسلماً یک نفر تو را به خانه خود خواهد برد.
در نخستین روز سفرم به ایران، با مرد جوان نسبتاً بداخلاقی آشنا شدم و او آدرس خانه شان را به من داد و از من دعوت کرد روز بعد پیش مادرش بروم و این آغاز برنامه ای بود که هر روز صبح سه تا چهار ساعت به آپارتمان آنها در حومه یزد می رفتم و همراه مادرش پخت و پز ماهرانه غذاهای ایرانی را می دیدم.ایران نسبت به آنچه ما در رسانه ها می بینیم، بسیار پیچیده تر، فرهنگی و دارای جامعه ای چند بعدی است. اینجا دلایلی دارم که چرا «ایران بزرگ است» و چرا من مطمئنم شما هم می توانید مثل من دوستش داشته باشید.
 کلینک می نویسد: گرانولایا پوره آووکادو روی نان تست را فراموش کنید! خامه شیر شتر را با عسل موم دار امتحان کنید! یا کله پاچه را! بهتر است از کسی بپرسید تا به شما نزدیکترین نانوایی سنگکی را نشان دهد جایی که نان روی کوهی از سنگ های داغ پخته می شود و بعد برای خنک شدن آن را روی دیواری از میخ آویزان می کنند.
وی تاکید دارد ایرانی ها اهل عشق ورزی هستند، آنها زمان زیادی برای خواندن اشعار حافظ و فردوسی صرف می کنند. او هم با اشاره به وجود تعارف در بین ایرانی ها، از آن به عنوان یک سنت قدیمی برای احترام یاد می کند که با آنچه یک خارجی از بیرون می بیند متفاوت است.او می نویسد: گاهی دو مرد ایرانی را می بینید که ۱۰ دقیقه صرف می کنند تا ثابت کنند دیگری باید اول از یک درگاهی عبور کند. فروشنده ای می بینید که قبل از گفتن قیمت، چندین بار به مشتری اش می گوید این جنس قابلی ندارد.
نویسنده گاردین تحریم های اقتصادی و نبود انبوه گردشگران در ایران را عامل غیبت هتل های زنجیره ای معروف در ایران می داند. او نوشته است: بسیاری از هتل ها یا رستوران ها کوچک هستند و خانوادگی اداره می شوند. البته در ایران جاهایی برای اقامت در کاروانسراهای قدیمی کویری یا امکان اقامت در روستاها برای رفتن به روستای دیگر در میان کوه ها هست.اما تا وقتی که موسسه Airbnb (موسسه ای بین المللی برای راهنمایی گردشگران) در ایران مسدود است، سفر با راهنماهای محلی فرصت فوق العاده ای برای دیدن ایرانی ها و رونق بازار اقامتگاه های خانگی است و ایرانیان در خانه های اجدادی خود را به روی توریست ها باز می کنند. به عنوان یک توریست خارجی به عنوان یک فرصت اقتصادی مورد توجه ویژه قرار می گیرید.

 آشپزی جادویی با برنج

این مربی آشپزی، تحت تاثیر نوع طبخ برنج توسط ایرانی ها قرار گرفته. او می نویسد: برنج ایرانی تر و تازه همچون یک شاهزاده است که در استخری از کره ذوب شده، بخوبی بخارپز می شود. به شکل غیرممکنی روشن و شفاف است که می توانید همه لحاف ها و بالش های باکینگهام را با آن پر کنید و بهترین چیز «ته دیگ» است. برنج ترد، روغنی، طلایی که از ته قابلمه کنده می شود.

ایران بهترین برای مسافران زن تنها

ایرانی ها هم از شجاعت شما نگرانند و هم به خاطر اینکه شما شوهر یا دوستی ندارید، نسبت به شما احساس ترحم دارند. در هر دو حالت شما به عنوان یک زن تنها در ایران بهترین شرایط را خواهید داشت. شما می توانید در واگن زنان مترو سوار شوید و به میهمانی تمام زنانه بروید.
نویسنده در آخرین بخش از مطلبش می نویسد ایران در مقایسه با دیگر کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا بسیار مدرن است. ۹۷ درصد زنان بیش از مردان در دانشگاه ها تحصیل کرده اند. ایرانی ها بسیار آموزش یافته و مطلع از غرب هستند، بیش از آنچه ما در مورد آنها می دانیم و اگر فکر می کنید که ایران یک مرداب قرون وسطایی است باید خود را برای یک شوک آماده کنید!

پاسخ ترک

پنج × پنج =