جهان > آسیا و اقیانوسیه – ساعاتی پس از آنکه آمریکا اعلام کرد، شورای امنیت دیگر گزینه‌ای برای مقابله با کره‌شمالی در اختیار ندارد جنگنده‌های رادارگریز و بمب‌افکن‌های راهبردی واشنگتن با تسلیحات و بمب‌های واقعی دست به مانور مشترک با سئول در شبه جزیره کره زدند.

در بحبوحه به اوج رسیدن تنش‌ها، روسیه و چین هم در نزدیکی مرزهای کره‌شمالی مانور دریایی را شروع کرده‌اند تا همزمانی این تمرین‌های نظامی را بسیاری به منزله چنگ و دندان نشان دادن قدرت‌ها برای یک جنگ تلقی کنند.وزیر دفاع کره‌جنوبی روز گذشته اعلام کرد که ۲فروند بمب افکن راهبردی B-1B از گوام به همراه جنگنده‌های اف۳۵ از ژاپن به پرواز درآمدند تا شش جنگنده کره جنوبی هم از سئول به آنها ملحق شوند. روز جمعه کره‌شمالی بار دیگر موشک بالستیک قاره‌پیمایی را با عبور از آسمان ژاپن آزمایش کرد و مقام‌های کره‌جنوبی اعلام کرده‌اند که این مانور هوایی در واکنش به تهدیدات پیونگ‌یانگ صورت گرفته است.
حدود ۲هفته قبل هم کره‌شمالی ششمین آزمایش هسته‌ای خود را انجام داد تا نگرانی جهانی از دستیابی این کشور به تسلیحات هسته‌ای و فناوری نصب کلاهک هسته‌ای روی موشک‌های بالستیک بار دیگر افزایش پیدا کند. از زمان این آزمایش برای نخستین‌بار است که آمریکا و کره‌جنوبی دست به تمرین نظامی در این منطقه می‌زنند. رسانه‌های کره‌جنوبی همچنین گزارش‌ داده‌اند که آمریکا قصد دارد به‌زودی یک مانور مشترک دریایی هم با سئول برگزار کند. علاوه بر این کره‌جنوبی و آمریکا برنامه برگزاری رزمایش ترکیبی هشدار موشکی با شرکت ژاپن را از اواخر سپتامبر تا اوایل اکتبر دارند.
همزمان با این اقدام اما در سویی دیگر چین و روسیه هم مانوری دریایی را در نزدیکی آب‌های کره‌شمالی آغاز کرده‌اند. مقام‌های چین تأیید کرده‌اند که این مانور مشترک مابین خلیج پتر کبیر واقع در نزدیکی بندر ولادیوستوک روسیه و بخش جنوبی دریای اخوتسک در شمال ژاپن برگزار می‌شود که فاصله چندانی با مرز کره‌شمالی ندارد. چین و روسیه هرچند با قطعنامه اخیر شورای امنیت علیه کره‌شمالی همراهی کرده‌اند اما بارها خواستار حل و فصل این ماجرا با مذاکره شده‌اند.
تهدید ارجاع به پنتاگون
همزمان با برگزاری هفتاد و دومین مجمع عمومی سازمان ملل متحد که یکی از محورهای اصلی آن مسئله کره‌شمالی است واشنگتن تهدید کرده پرونده کره‌شمالی را از شورای امنیت به وزارت دفاع این کشور(پنتاگون) ارجاع می‌دهد. نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل اعلام کرده که گزینه‌های شورای امنیت این سازمان برای مقابله با برنامه‌های هسته‌ای کره‌شمالی به اتمام رسیده و از این‌رو ممکن است واشنگتن مجبور به حل این مسئله از طریق پنتاگون شود.
او در گفت‌وگو با سی‌ان‌ان گفت: درصورتی که کره‌شمالی به این رفتار بی‌دقت خود ادامه دهد و درصورتی که آمریکا مجبور به دفاع از خود یا هم‌پیمانانش شود، کره‌شمالی نابود خواهد شد. همه این را می‌دانیم و هیچ کدام از ما خواهان این نیستیم. بان کی‌مون، دبیرکل سابق سازمان ملل هم روز گذشته در اظهارنظری کم‌سابقه در سئول اعلام کرد که کره‌جنوبی باید آمادگی رویارویی با هرگونه تبعات احتمالی و ازجمله گزینه‌های نظامی را برای رسیدگی به این مشکل داشته باشد چون در غیراین صورت کره‌شمالی بیشتر جسور می‌شود.
کیم جونگ اون، رهبر کره‌شمالی به‌تازگی در یک سخنرانی گفته بود این کشور باید به چنان قدرتی دست پیدا کند که آمریکا جرأت نکند درباره گزینه نظامی حتی صحبت کند.

Powered by WPeMatico