قلعه پرتغالیها به فرمان آلفونسو آلبرکرک دریانورد پرتغالی در سال ۱۵۰۷ میلادی، در محلی موسوم به مورنا احداث شد.

ساخت این قلعه بخاطر تراش دادن سنگهای عظیم مرجانی بمدت ۳۰ سال بطول انجامید . پس از تصرف جزیره در سال ۱۵۰۷ ، آلفونسو راهی هندوستان میشود . پس از عزیمت او مردم هرمز علیه عوامل پرتغالی شورش می کنند و سرانجام بار دیگر آلفونسو در ۲۵ مارس ۱۵۱۵ هرمز را تصرف می کند.ارتش عثمانی هم یکبار به رهبری پیربیگ در سال ۱۵۵۰ میلادی حدود یک ماه این قلعه را در محاصره داشت ولی موفق به تسخیر آن نشد .سرانجام در سال ۱۶۲۲ میلادی قوای ایرانیان به فرماندهی امام قلی خان ازسرداران دوره شاه عباس صفوی با فتح این قلعه به سلطه پرتغالی ها پس از ۱۱۵ سال خاتمه داد.
قلعه پرتغالی‌های هرمز که در ضلع شمالی این جزیره و در ساحل دریا قرار دارد از نقاط دیدنی استان هرمزگان و مهم‌ترین قلعه باقی مانده از روزگار تسلط پرتغالی‌ها بر سواحل و جزایر خلیج فارس است.
این بنا که قلعه اصلی و فرماندهی پرتغالی ها بوده در حاشیه بندر هرمز و در کنار آب های خلیج فارس با موقعیتی استراتژیک ساخته شده است. قلعه هرمز با ۱۱ هزار متر مربع مساحت، از شاخص ترین قلعه های جزایر جنوب ایران محسوب می شود.

قلعه‌های پرتغالی‌ها تقریباً در بیشتر مناطق حاشیه خلیج فارس وجود دارند که از آن بین می توان به بندر قشم، کنگ، عمان، رأس الخیمه، قشم و جزیره هرمز اشاره کرد.
این قلعه‌ها با پلان چهار ضلعی نامنظم، دارای دیوارهایی به قطر حدود ۵/۳ متر و برج‌هایی به ارتفاع حدود ۱۲ متر در چهار گوشه قلعه‌است.
قلعه پرتغالی‌ها شامل انبارهای اسلحه، آب انبار بزرگ، اتاق‌های سرباز خانه، زندان، کلیسا، مقر فرماندهی و تالار است.
کلیسای  این قلعه‌ها، دارای دو ردیف ستون‌های سنگی دایره‌ای شکل با قوس‌های زیبایی است که از سنگ‌های مرجانی تراش خورده‌است.

 i1ndex

index

i۲mages

 

 

پاسخ ترک