قلعه پرتغالیها به فرمان آلفونسو آلبرکرک دریانورد پرتغالی در سال ۱۵۰۷ میلادی، در محلی موسوم به مورنا احداث شد.

ساخت اين قلعه بخاطر تراش دادن سنگهاي عظيم مرجاني بمدت ۳۰ سال بطول انجاميد . پس از تصرف جزيره در سال ۱۵۰۷ ، آلفونسو راهي هندوستان ميشود . پس از عزيمت او مردم هرمز عليه عوامل پرتغالي شورش مي كنند و سرانجام بار ديگر آلفونسو در ۲۵ مارس ۱۵۱۵ هرمز را تصرف مي كند.ارتش عثماني هم يكبار به رهبري پيربيگ در سال ۱۵۵۰ ميلادي حدود يك ماه اين قلعه را در محاصره داشت ولي موفق به تسخير آن نشد .سرانجام در سال ۱۶۲۲ ميلادي قواي ايرانيان به فرماندهي امام قلي خان ازسرداران دوره شاه عباس صفوي با فتح اين قلعه به سلطه پرتغالي ها پس از ۱۱۵ سال خاتمه داد.
قلعه پرتغالی‌های هرمز که در ضلع شمالی این جزیره و در ساحل دریا قرار دارد از نقاط دیدنی استان هرمزگان و مهم‌ترین قلعه باقی مانده از روزگار تسلط پرتغالی‌ها بر سواحل و جزایر خلیج فارس است.
این بنا که قلعه اصلی و فرماندهی پرتغالی ها بوده در حاشیه بندر هرمز و در کنار آب های خلیج فارس با موقعیتی استراتژیک ساخته شده است. قلعه هرمز با ۱۱ هزار متر مربع مساحت، از شاخص ترین قلعه های جزایر جنوب ایران محسوب می شود.

قلعه‌های پرتغالی‌ها تقریباً در بیشتر مناطق حاشیه خلیج فارس وجود دارند که از آن بین می توان به بندر قشم، کنگ، عمان، رأس الخیمه، قشم و جزیره هرمز اشاره کرد.
این قلعه‌ها با پلان چهار ضلعی نامنظم، دارای دیوارهایی به قطر حدود ۵/۳ متر و برج‌هایی به ارتفاع حدود ۱۲ متر در چهار گوشه قلعه‌است.
قلعه پرتغالی‌ها شامل انبارهای اسلحه، آب انبار بزرگ، اتاق‌های سرباز خانه، زندان، کلیسا، مقر فرماندهی و تالار است.
کلیسای  این قلعه‌ها، دارای دو ردیف ستون‌های سنگی دایره‌ای شکل با قوس‌های زیبایی است که از سنگ‌های مرجانی تراش خورده‌است.

 i1ndex

index

i۲mages

 

 

پاسخ ترک

دوازده + 12 =