اجتماع > اجتماعی – «مراجعین محترم با عنایت به تغییر زیر‌ساخت این سامانه، ثبت‌نام طرح مستمری مددجویی تا اطلاع ثانوی مسدود است. ثبت‌نام مجدد از طریق این سامانه و رسانه‌های کثیر‌الانتشار اطلاع‌رسانی خواهد شد.»

این آخرین پاسخی است که سایت سامانه خدمات حمایتی وزارت رفاه به مراجعانش می‌دهد؛ سایتی که نیمه اردیبهشت امسال و در اوج تبلیغات ریاست‌جمهوری آغاز به‌کار کرد و در آن از همه خانواده‌هایی که درآمد ماهانه آنها کمتر از سقف تعیین شده برای محرومان است، دعوت به ثبت‌نام کرد تا تحت پوشش قرار بگیرند. همان زمان نیز انتقاد‌هایی به این شیوه مطرح شد اما مسئولان وزارت رفاه و بهزیستی در گفت‌وگو با رسانه‌ها این دعوت را تکرار کردند. وزارت رفاه، مستمری تعیین‌شده برای خانواده‌های پنج‌نفره و بیشتر از پنج نفر را ۴۶۵، خانوارهای چهار‌نفره را ۴۱۸، خانواده‌های سه‌نفره را۳۲۰، خانواده‌های دو نفره را ۲۵۰ و خانواده‌های یک نفره را ۱۴۸ هزار تومان تعیین کرد. قرار شد هر ایرانی که کمتر از این مبالغ دریافت می‌کند و تحت پوشش نهادهای حمایتی نیست در سامانه «رفاه‌اجتماعی» ثبت‌نام کند تا خیلی‌ها امیدوار باشند پس از مدت کوتاهی هیچ خانواده‌ای در ایران بدون درآمد وجود نخواهد داشت.
خوش درخشید ولی…
با همه تبلیغات انجام شده در این زمینه و همه امید‌ها به پایان فقر مطلق در ایران، اما عمر این سایت و این طرح البته فقط کمی بیشتر از یک‌ماه بود و حالا معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون«ثبت‌نام تعداد کثیری در سامانه» را دلیل توقف آن اعلام کرده است.
احمد میدری با بیان اینکه اعلام کردیم تنها افراد نیازمند که دارایی و درآمد آنان بیانگر نیازمند‌بودن آنان است ثبت‌نام کنند، در گفت‌وگو با ایسنا توضیح داد: «‌حتی براساس بعد خانوار سقف میزان درآمد خانوار‌های متقاضی را نیز اعلام کردیم، اما متأسفانه ۵۰درصد کسانی که تاکنون در این سامانه ثبت‌نام کرده‌اند، هم‌اکنون تحت پوشش کمیته امداد یا بهزیستی قرار دارند و ثبت‌نام آنها بی‌دلیل بوده است. از میان ۵۰درصد دیگری هم که تحت پوشش نهادهای حمایتی نبوده و در این سامانه ثبت‌نام کرده‌اند نیز تنها یک سوم آنان مشمول بازرسی میدانی خواهند شد تا متوجه شویم نیاز آنان واقعی است یا خیر؛ سایر ثبت‌نام‌کنندگان نیز اصلا مشمول این طرح نمی‌شوند.»
او بدون اینکه هیچ آماری از تعداد ثبت‌نام‌کنندگان در این سایت اعلام کند، تلوحیا از روشی که خود وزارت رفاه از آن استفاده کرده بود، انتقاد کرد و گفت: «متأسفانه دیدیم تعداد بسیار زیادی از آنها مشمول این طرح نمی‌شوند، این در حالی است که هرچند در چنین روش‌هایی که فرایند جذب آسان است، متقاضی افزایش می‌یابد اما باید این شیوه اطلاع‌رسانی در کشور فرهنگسازی‌ شود. لذا هم‌اکنون اجرای این طرح متوقف شده است تا بررسی‌های لازم را انجام دهیم و پس از آن مجددا طرح را آغاز کنیم.»
کار نه‌چندان دشوار
موضوع شناسایی پردرآمد‌ها یکی از پرچالش‌ترین مباحث این سال‌ها بوده و تقریبا هرگز به نتیجه روشنی نرسیده است.بی نتیجه بودن تلاش‌ها برای شناسایی پردرآمدها همچنین مهم‌ترین عامل در عدم‌هدفمند‌سازی‌ واقعی پرداخت یارانه‌ها بوده است. در کنار این مباحث اما همیشه این موضوع مطرح بوده که شاید نتوان پردرآمد‌ها را به آسانی شناسایی کرد اما شناسایی کم‌درآمدها و فقرا کار چندان دشواری نیست، چه اینکه علاوه بر بانک‌های اطلاعاتی کمیته امداد و بهزیستی شامل افراد تحت پوشش و افراد پشت نوبت، مسیرهای دیگری نیز برای شناسایی این افراد وجود دارد. برای نمونه در جریان طرح تحول سلامت و اعطای دفترچه بیمه سلامت ایرانیان اطلاعات بسیاری از افرادی که هیچ درآمدی نداشتند، تجمیع شد. علاوه بر این‌ورود برخی دستگاه‌های دیگر به حوزه فقرزدایی باعث شده آنها نیز اطلاعاتی در این زمینه داشته باشند. البته اطمینان از شناسایی همه فقرا کار دشواری است اما وجود چندین مسیر تقریبا روشن باعث شد عده‌ای منتقد این روش وزارت رفاه برای شناسایی فقرا باشند. در مهم‌ترین نمونه رئیس کمیته امداد امام‌خمینی این کار را مضر توصیف کرد و گفت: «نیازی نیست سایت ایجاد کنیم و بگوییم مردم بیایید ثبت‌نام کنید، زیرا نمی‌خواهیم تجربه‌ای همانند «یارانه» شود، آن وقت می‌بینیم عدد بالایی ثبت‌نام کرده توقع هم ایجاد شده است؛ این در حالی است که باید براساس قوانین نیازمندان را شناسایی ‌کنیم. دولت و مجلس هم اگر می‌خواهند کمکی کنند می‌توانند دامنه تحت پوشش نهادهای حمایتی را با ایجاد قوانین، وسیع‌تر کنند زیرا ایجاد چنین قوانینی بهتر از آن است که اعلام عمومی کنیم تا مردم برای ثبت‌نام بیایند و این کار باعث می‌شود مردم را متوقع بار بیاوریم.»
فاطمه رهبر، معاون فتاح نیز همان روزها و بعد از این فراخوان و پرداخت مستمری مددجویان از طریق سازمان هدفمندی به جای کمیته امداد و بهزیستی چنین واکنش نشان داد:«ان‌شاءالله این کار برای خدا باشد.»البته این دومین طرح دولت است که در ایام انتخابات کلید خورد و حالا سرنوشت نامعلومی دارد. چند روز مانده به انتخابات، خبر ارسال پیامک وصل مجدد یارانه به برخی از سرپرستان خانوارهایی که پیش‌تر یارانه‌ آنها قطع شده بود، رسانه‌ای شد و واکنش‌های زیادی را به‌دنبال داشت.بعد از انتقاد به این اقدام و شائبه تبلیغاتی بودن آن،اجرای طرح با دستور رئیس جمهور متوقف شد اما حالا و با عبور از انتخابات ، هنوز سرنوشت یارانه‌ افرادی که این پیامک را دریافت کرده بودند، مشخص نیست.هر چه بوده، هر چه هست، حالا وزارت رفاه سایتی که خودش راه‌اندازی کرده بود را متوقف کرده است و باید دید دولت چه تدبیری برای این مشکل خواهد اندیشید.

Powered by WPeMatico