نشست صبحانه کاری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دیروز با بخش خصوصی برگزار شد

فعالان اقتصادی خواستار حمایت واقعی از استارت‌آپ‌ها

اقتصاد > اقتصاد‌ ایران – پرداخت صرف تسهیلات برای راه‌اندازی و رونق کسب و کارهای نوین اینترنتی بر بستر فناوری ارتباطات و اطلاعات به‌دلیل وجود برخی انحصارها کارآمد نبوده و وزارت ارتباطات باید عقب‌ماندگی در این حوزه را جبران کند.

 به گزارش همشهری، این درخواست صریح نمایندگان بخش خصوصی اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران در نشست دیروز صبحانه کاری با وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بود. نشستی که با طرح درخواست‌های فعالان این بخش مبنی بر جلوگیری از ایجاد بازارهای انحصاری و رشد بازار رقابتی، حمایت واقعی از کسب‌وکارهای نوین اینترنتی فارغ از اعطای تسهیلات صرف و واگذاری تصدیگری در حوزه‌های مختلف فناوری اطلاعات و ارتباطات به بخش خصوصی همراه بود و در مقابل محمدجواد آذری‌جهرمی نیز با حمایت از بی‌مهری نسبت به گفتمان اقتصاد دیجیتال در کشورمان انتقاد و بر تشکیل دبیرخانه مشترک بین اتاق ایران و این وزارتخانه تأکید کرد.
شکستن انحصار و رانت
رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران با اشاره به حرکت شتابان حوزه فناوری در اقتصاد دنیا، خواستار توجه مسئولان به اهمیت این موضوع و جبران عقب‌ماندگی ایران در این حوزه شد و گفت: افزایش بهره‌وری و کارایی در گرو توسعه این بخش است و باید نسبت به بهبود محیط کسب‌وکار کشور از طریق تقویت حوزه فناوری اطلاعات برنامه‌ریزی کنیم. غلامحسین شافعی افزود: در این بخش انحصارهایی وجود دارد که زمینه رانت‌خواری را مهیا می‌کند و به همین دلیل در برابر حل این مشکل، مقاومت‌هایی وجود دارد که باید برطرف و بخش خصوصی به‌عنوان عامل اصلی این حوزه در کنار وزارتخانه مربوطه شناخته شود. وی همچنین از تصمیم اخیر هیأت رئیسه اتاق برای حمایت از فعالان حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات با اعطای کمک‌های مادی و معنوی از سوی اتاق‌های سراسر کشور خبر داد.
نبود بازار رقابتی
نایب‌رئیس اتاق ایران نیز با اشاره به جایگاه ایران در شاخص بهبود محیط کسب‌وکار از بین ۱۹۰کشورجهان اعلام کرد، از این تعداد ۱۱۹کشور حداقل یک گام، حدود۸۰درصد آنها ۲گام و ۶۵درصد دیگر ۳گام اصلاحی در بهبود محیط کسب‌وکار خود برداشته‌اند، اما متأسفانه این گزارش می‌گوید ایران در برخی شاخص‌ها روند نزولی و در برخی دیگر از موارد هم رشد اندکی داشته که این امر حاکی از اهمیت ندادن به فضای رقابتی در کشورمان است. حسین سلاح‌ورزی با تأکید بر اینکه قیمت‌گذاری وظیفه دولت نیست، افزود: باید سازوکاری ایجاد شود که رقابت در کشور شکل‌گرفته و در قالب آن قیمت‌گذاری اتفاق افتد چرا که بازار بهترین مکانیسم قیمت‌گذاری را در اختیار دارد.
رفع موانع کسب و کار استارت‌آپ‌ها
نایب رئیس اتاق ایران نیز با اشاره به مشکلات فعالان بخش خصوصی در ارتباط با دستگاه‌های دولتی اعلام کرد، ستیز با دستگاه‌های مانع توسعه کسب و کارهای نوین اینترنتی مهم‌ترین وظیفه وزارت ارتباطات است. پدرام سلطانی افزود: وزارتخانه‌های آموزش ‌و پرورش، بهداشت و بخش‌های حمل‌ونقل، بانک و بیمه همچنان به سبک و سیاق گذشته عمل می‌کنند و فعالان این حوزه همچنان درگیر فرآیند دریافت مجوزها هستند و با این شرایط استارت‌آپ‌ها نمی‌توانند به این بخش‌ها ورود کنند.
رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران نیز با اشاره به مهم‌ترین مشکلات فعالان کسب و کارهای نوین اینترنتی اعلام کرد، در مورد مالکیت فکری و معنوی لایحه‌ای در اختیار مجلس قرار دارد که می‌خواهیم این لایحه با نظر بخش خصوصی اصلاح شده و سپس برای تصویب در اختیار نمایندگان مجلس قرار گیرد. محمدرضا طلایی، همچنین با انتقاد از تعدد مجوزها و زیرساخت‌های نامناسب صادراتی این بخش گفت: همچنان صادرکنندگان این حوزه از مزایای صادرکنندگان محصولات غیرنفتی برخوردار نیستند.
انتقاد از بی‌مهری با اقتصاد دیجیتال
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با حمایت از اجرای طرح رجیستری و لزوم تکمیل پروژه دولت الکترونیک برای مقابله با فساد بر تشکیل دبیرخانه مشترک بین اتاق ایران و این وزارتخانه تأکید و اعلام کرد: این وزارتخانه جزو دستگاه‌هایی است که در بخش واگذاری تصدیگری‌ها در سطح بالایی عمل کرده و تنها ۶تا ۷درصد حجم بازار را از طریق شرکت ارتباطات زیرساخت در اختیار دارد. محمدجواد آذری‌جهرمی گفت: هنوز گفتمان دیجیتال در ایران جا نیفتاده و موردتوجه نیست.
براساس قانون برنامه ششم توسعه باید در این بخش رشد ۱۹.۴درصدی داشته باشیم اما این اتفاق با دخالت‌های سایر دستگاه‌ها رخ نمی‌دهد. وی با بیان اینکه باید فرهنگ فناوری‌ستیزی حاکم در جامعه از بین برود در پاسخ به نبود فضای رقابتی برای کسب و کارهای نوپای اینترنتی اعلام کرد، اکنون فناوری اطلاعات در کشور سرفصل مجزایی ندارد و در نتیجه برنامه مدونی هم تعریف نشده که بتواند زمینه‌ساز رشد و رقابت‌پذیری این حوزه باشد.
آذری‌جهرمی با تأکید بر اینکه باید فرآیند ثبت و انحلال شرکت‌های فعال در این بخش اصلاح شود، افزود: باید تعرفه‌گذاری تنها در بخش انحصاری کار که مربوط به مخابرات است، صورت گیرد که اکنون نیز این مسئله رعایت می‌شود چرا که اگر این تعرفه‌گذاری اتفاق نیفتد، به ضرر مصرف‌کننده خواهد بود اما در حوزه موبایل هیچ تعرفه‌گذاری توسط دولت صورت نمی‌گیرد و این کار برعهده بازار است.

Powered by WPeMatico