بنا بر افسانه ها و اساطير، اسكندر براي آگاهي از شورش اهل فرنگ، اين مناره را بنا كرد، آيينه اي از حكمت و طلسم ساخت و برآن مناره نهاد، و ديده باناني معين كرد تا هنگام حمله ي دشمن، لشكر اسكندر را آگاه سازند. او با اين تدبير، دوباره، سپاه فرنگ را شكست داد. بار سوم ديده بانان غفلت كردند، اهل فرنگ آمدند، شهر اسكندريه را خراب كردند و آن آيينه را به دريا انداختند. هنگامي كه اسكندر با خبر شد، آيينه را از دريا برآورد و دوباره بر سر مناره نصب كرد.

برهان قاطع نصب و بناي مجدد آيينه را به ارسطو نسبت داده است.
فانوس دریایی اسکندریه (به یونانی: ὁ Φάρος Ἀλεξανδρινóς)، (به لاتین: Turris Pharia یا Pharus Alexandrinus) یکی ازعجایب هفتگانه جهان است و به شکل برجی بود که در اسکندریه مصر قرار داشت.

فانوس اسکندریه برجی بود که برفراز آن آتشی بود تا شب‌ها راهنمای ملوانان برای رسیدن به بندر اسکندریه باشد. این برج در جزیره کوچک فاروس بنا شده بود و از همین جاست که کلمه فاروس (و با تلفظی دیگر:فانوس) به معنای چراغ دریایی را برای این نوع ساختمان‌ها و مناره‌هایی که چراغ دریایی بر فراز آن است به کار می‌برند. برج دریایی اسکندریه در زمان پادشاهی جانشین اسکندر، یعنی «بطلمیوس دوم» (۲۴۷ – ۳۰۴ پیش از میلاد) به وسیله معماری به نام «سوسترات» ساخته شد.

آنچه تاریخ درباره ارتفاع برج ذکر کرده‌است باورکردنی نیست. یونانی‌ها می‌گویند در حدود ۲۷۲ متر ارتفاع داشته…

02

پاسخ ترک

هجده + دوازده =