#دلمه_تره_فرنگی

مواد لازم : برای ۵ نفر
برنج ۱چهارم پیمانه
لپه ۱چهارم پیمانه
بلغور گندم ۱چهارم پیمانه
سبزی (دلمه ای) نیم كیلو
تره فرنگی (بسیار درشت) ۶عدد
گوشت (چرخكرده) ۲۵۰گرم
كاری ۱قاشق مرباخوری
نمك به میزان لازم
فلفل به میزان لازم
رب گوجه فرنگی ۱قاشق سوپخوری
روغن (مایع) ۲قاشق غذاخخوری
آب ۱پیمانه
پیاز ۱عدد

طرز تهیه:ابتدا برنج، لپه و بلغور را پاك كرده و بشویید و جداگانه با مقداری آب و نمك و روغن نیم پز كنید. پیاز را ریز كرده و سرخ كنید.سبزی دلمه را شسته و ریز كنید. برای تهیه دلمه شما از دو روش میتوانید استفاده كنید یكی آنكه قسمت سفید تره فرنگی ها را به طول ۱۰ تا ۱۲ سانتیمتر برش بزنید و در مخلوط آب و نمك یكی دو جوش بدهید تا نرم شود؛ با این روش به راحتی می توانید ورقه های آن را از هم جدا كنید. سپس به صورت ورقه دلمه كنید كه شكل آن مربعی میشود.دوم انكه به صورت ستونی دلمه را تهیه كنید به این شكل كه با استفاده از روش قبل برگها را نرم كنید ولی آنها را به صورت لوله جدا كنید.
داخل ظرفی برنج، لپه و بلغور نیم پز، سبزی دلمه خرد شده، گوشت چرخ كرده خام، پیاز سرخ كرده، ادویه، نمك و فلفل و رب گوجه فرنگی را با هم مخلوط كنید.بعد داخل ورقه های تره فرنگی را با آن پر كنید و در قابلمه بچینید.بعد از اینكه همه دلمه ها را آماده كردید و در قابلمه چیدید، روی آن آب و دو قاشق روغن بریزید و بگذارید تا دلمه ها بپزند و آب آن كشیده شود.
نكات:۱)اضافه كردن پیاز اختیاری است.
۲)اگر دلمه ها را به شكل لوله ای آماده میكنید انتها و ابتدای آن را گوشت چرخكرده خالی قرار داده و كمی آن را سرخ كنید و بعد بپزید.
۳)بهتر است در آب دلمه ها مقداری رب گوجه فرنگی بریزید.نوش جان
????????IMG_20160109_012101

پاسخ ترک

5 × چهار =