جهان > اروپا – همشهری‌آنلاین:حزب حاکم رومانی با اعلام مخالفت با نخست‌وزیر خودش، طرح رای عدم اعتماد را به پارلمان ارائه کرد.

سورین گریندینو، نخست‌وزیر رومانی از کناره‌گیری امتناع کرده و همین موجب بحران سیاسی در رومانی شده است.
میهای فیفور، یک سناتور از حزب سوسیال دموکراتیک چپ میانه طرح رای عدم اعتماد علیه گریندینو را که به اجرا نکردن برنامه حزب حاکم رومانی متهم است، در پارلمان قرائت کرد. این پیشنهاد رسمی، گریندینو را به “اهانت به قوانین دموکراتیک، عدم بلوغ و بی‌مسئولیتی سیاسی” متهم می‌کند.
گریندینو که از ژانویه قدرت را در دست دارد،‌ عملکرد ضعیف خود را تکذیب می‌کند.
او مدعی است لیویو دراگنی،‌ رئیس قدرتمند حزب که سال ۲۰۱۶ به تقلب انتخاباتی متهم شد و شخصا نمی‌تواند پست نخست‌وزیری را در دست بگیرد، در صدد است تا یک فرد وفادار حزبی را به عنوان نخست‌وزیر معرفی کند.
به گزارش ایسنا به نقل از آسوشیتدپرس، نخست‌وزیر رومانی، این بحران را با استناد به رشد ۵.۶ درصدی برای سه ماهه اول سال در مقایسه با همین بازه زمانی در سال ۲۰۱۶ “عجیب و غیر معمول” دانست.
ویکتور پونتا، نخست‌وزیر پیشین رومانی که از متحدان نخست‌وزیر فعلی است،‌ خواستار گفت‌وگو با رئیس حزب برای حل بحران است. او توضیح داد: رای عدم اعتماد مثل یک جنگ اتمی میان اعضای حزب سوسیال دموکرات است.
پونتا گفت، جنگ درون حزبی تنها به نفع کلوس یوهانیس، رئیس‌جمهور رومانی است که به عنوان یک رقیب سیاسی، این قدرت را در اختیار دارد تا یک نخست‌وزیر را نامزد کرده و سپس در پارلمان تایید شود.
سوسیال دموکرات‌ها و متحدان سیاسی آنها به ۲۳۳ رای از مجموع ۴۶۵ کرسی برای برکناری دولت نیاز دارند. آنها در حال حاضر ۲۴۷ کرسی دارند.

Powered by WPeMatico