سوار بر هواپیمای شخصی بر فراز ایران

اینکه در هواپیما بنشینید و خلبان دربست در اختیار شما باشد و تنها یک سرنشین دیگر در کنار شما باشد لذتی دارد که به نظر نمی‌رسد کسی نخواهد آن را تجربه کند‌. شما می‌توانید درخواست پروازی مثلا یک ساعته بر فراز البرز داشته باشید یا اینکه بخواهید کویر را از آسمانش ببینید یا ساعتی روی دریا در پرواز باشید، تفریح لذت بخشی خواهد بود و به قولی بهتر از این نمی‌شود، هر چند هزینه‌های خاص خود را دارد‌. حتما کنجکاو شده‌اید که این کارها را چگونه می‌توانید انجام دهید‌؛ سخت نیست البته اگر جیب پرپولی دارید‌، هواپیماهای شخصی این امکان را برای شما فراهم می‌کنند‌.

برای این کار کافی است که به چند شرکتی که در این زمینه فعالیت می‌کنند زنگ بزنید‌. فرودگاه‌های خصوصی و هواپیماهای کوچک و جمع‌و‌جوری برای شما مهیا می‌شود‌. نظرآباد کرج، شیراز، مشهد، قم، کیش و چند جای دیگر فرودگاه‌های خصوصی دارند‌. فرودگاه آزادی نظرآباد یکی از مشهورترین آنهاست و به نوعی برج مراقبت‌شان به شمار می‌رود‌.

اینجا همه چیز شخصی است

بحث هوانوری و پرواز به وسیله هواپیمای شخصی و توسعه هوانوردی عمومی از جمله اهداف تاسیس چنین فرودگاه‌هایی بوده است‌. این هواپیماها نه تنها به‌صورت اجاره‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند بلکه قابل خریداری هم هستند‌. حتی آموزش‌هایی در زمینه خلبانی در فرودگاه‌های این چنینی در نظر گرفته شده است‌.

۶۰۰میلیون برای خرید هواپیما

در حال حاضر حدود ۱۸۰فروند هواپیمای شخصی در کشور فعالیت می‌کنند که ۱۰۰ فروند در فرودگاه آزادی نظرآباد مستقر هستند‌. این فرودگاه برج مراقبتش به برج مراقبت کشوری متصل است‌. سایر فرودگاه‌ها هم برای پرواز از برج آزادی اجازه می‌گیرند. برج آزادی هم با شماره مشخص پرواز و با طول پرواز مشخص اجازه پرواز می‌دهد‌. مجوز همه این هواپیماها را سازمان هواپیمایی کشور صادر می‌کند‌. هزینه خرید هواپیمای شخصی بین ۱۵۰ میلیون تا ۶۰۰ میلیون تومان است که دو نفره هم هستند‌. این هواپیماها درست مانند اتومبیل در دفترخانه سند می‌خورند، در سازمان هواپیمایی کشور پلاک می‌شوند و دارای انواع بیمه مانند بیمه سرنشین، بیمه بدنه و غیره هستند‌.

همچنین این هواپیماها با هماهنگی‌هایی که با فرودگاه آزادی، سازمان هواپیمایی کشور و سایر فرودگاه‌ها انجام می‌شود، می‌توانند مثلا یک سال در فرودگاه‌های دارای امکانات فنی و عملیاتی سایر نقاط کشور بنشینند و توقف داشته باشند‌. در حال حاضر بین هفت تا هشت شرکت در این زمینه در حال فعالیت هستند‌. هزینه نگهداری هواپیما به‌صورت ماهانه بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان است‌.

گردشگری در پرواز

گردشگری هوایی از جمله مصوبات هیات دولت بوده است‌. پروازهای تفریحی و ماجراجویانه و ورزشی با هواپیماهای فوق سبک و دارای چتر نجات از جمله تفریحات هوایی محسوب می‌شوند‌. هواپیماها هم قابل خریداری هستند و هم قابل اجاره کردن‌. هزینه اجاره هواپیما ساعتی ۲۰۰هزار تومان است که در این صورت هواپیما به‌صورت کامل همراه با خلبان و بنزین در اختیار اجاره‌کننده است‌. این هواپیماها در حداقل متراژ زمین توانایی فرودآمدن دارند‌. قابل ذکر است که اجاره کردن سفری مثلا از تهران تا گرگان رفتن با اجاره تفریحی متفاوت است‌. برای استفاده تفریحی هر یک ربع ۸۰هزار تومان و هر ساعت کمتر از ۲۰۰هزار تومان است‌. این هواپیماها حتی می‌توانند به جای هلی‌کوپتر نجات هم کاربرد داشته باشند‌. هزینه اجاره آنها هم بسیار کمتر است‌. چون هلی‌کوپتر ساعتی ۵میلیون تومان هزینه اجاره‌اش است‌. شرایط پرواز این هواپیماهای گردشگری و تفریحی هم طبق قانون بین‌المللی و قانون هواپیمایی کشور بین طلوع تا غروب خورشید است‌. البته در هوای خیلی ابری هم که دید با مشکل مواجه باشد، اجازه پرواز ندارند‌.

با ۱۵میلیون تومان خلبان شوید

در اختیار داشتن هواپیمای شخصی لذت ویژه خود را دارد اما هیجان‌انگیز اینکه علاقه‌مندان می‌توانند با آموزش‌هایی در این زمینه، شخصا خلبانی هواپیمای شخصی خود را هم بر عهده بگیرند‌. دوره‌های آموزشی برای افراد در فرودگاه‌های خصوصی برگزار می‌شود‌؛ دوره‌هایی چون هواشناسی، نقشه خوانی و دوره‌های فنی‌. به طور کلی آموزش در این زمینه شامل ۶۰ ساعت کلاس تئوری و به‌اصطلاح زمینی است و ۵۰ ساعت کلاس عملی و به‌اصطلاح هوایی است که در مجموع سه ماه طول می‌کشد‌. هزینه‌ای که باید برای این کلاس‌ها پرداخت شود، بین ۱۴ تا ۱۵میلیون تومان است‌.

در نهایت نیز با گرفتن یک امتحان زیر نظر سازمان هواپیمایی کشور گواهینامه خلبانی صادر می‌شود‌. افرادی که در این آموزش‌ها شرکت می‌کنند هم زن هستند و هم مرد‌. بین ۱۶ تا ۷۰‌ساله هم می‌توانند در این کلاس‌های آموزش خلبانی شرکت کنند‌. البته برای گرفتن گواهینامه باید ۱۸ سال کامل را داشته باشند‌. جالب است بدانید که ایران از جمله معدود کشورهای منطقه است که داشتن هواپیمای شخصی در آن آزاد است‌.

هر جا دلتان می‌خواهد بروید

هواپیما که مال خودتان باشد و مسیر پروازش هم که مشخص شده باشد دیگر شما اصطلاحاً شاه مملکت خود می‌شوید و هر جایی که دوست دارید، می‌روید‌. کویرگردی هوایی، کوه‌گردی هوایی و ورزش‌های هوایی که معمولا در قالب تیم هوایی و با انجام حرکات آکروباتیک و غیره صورت می‌گیرد، پرواز بر فراز دریا و غیره از جمله تفریحاتی است که علاقه‌مندان با در اختیار داشتن چنین هواپیماهایی می‌توانند انجام دهند‌. به گفته کارشناسان این حوزه، مردم از این تفریحات استقبال می‌کنند و طرفداران زیادی در سراسر ایران دارد.

پاسخ ترک

چهار + هفده =