اقتصاد > انرژی – زارتخانه های نفت و صنعت، معدن وتجارت، توافقنامه ای را برای تعیین نرخ خوراک امضا کرده اند که برای تصویب به وزارت امور اقتصادی و دارایی ارسال شده است.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی از احتمال تصویب دوره زمانی ۱۰ تا ۱۵ ساله برای نرخ خوراک پتروشیمی خبرداد.

به گزارش خبرآنلاین؛ عباس شعری مقدم در حاشیه نمایشگاه تأمین اجتماعی، سرمایه گذاری و توسعه پایدار در جمع خبرنگاران، ابا بیان اینکه با رفع تحریم ها، صنعت پتروشیمی و به ویژه بخش پایین دستی متحول خواهد شد،گفت: باید زیرساخت های لازم برای توسعه بخش پایین دستی صنعت پتروشیمی فراهم شود که البته بخش عمده ای از مشکلات این صنعت مربوط به تحریم بود که خوشبختانه به زودی رفع می شود.

وی افزود: از دیگر مشکلات پیش روی توسعه صنعت پتروشیمی  ارز دو نرخی  است که آنهم رییس کل بانک مرکزی اعلام کرده که به زودی ارز، تک نرخی شود.

شعری مقدم با بیان اینکه به دنبال توسعه هلدینگ های تخصصی در حوزه انرژی و پتروشیمی هستیم،خاطرنشان کرد: تحقق این امر باعث مشارکت و همکاری شرکت ها و جلوگیری از تخریب بازار خواهد شد.

خوراک پتروشیمی،۱۳ سنت

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در پاسخ به این سئوال که  دولت چه تصمیمی برای نرخ خوراک واحدهای پتروشیمی خواهد گرفت، گفت: معتقد هستیم که در حال حاضر نرخ ۱۳ سنت برای خوراک پتروشیمی ها مطلوب است؛ در حال حاضر نرخ خوراک واحدهای پتروشیمی ۱۳ سنت و قیمت سوخت ۳ سنت است که میانگین نرخ گاز واحدهای اوره و آمونیاک حدود ۸ سنت تمام می شود .به گفته وی این نرخ برای واحدهای پتروشیمی مقرون به صرفه است.

وی افزود : برای اجرای طرح های پتروشیمی در نقاط کمتر توسعه یافته، ۳۰ درصد تخفیف در نظر گرفته ایم که باعث افزایش انگیزه برای سرمایه گذاری در این مناطق خواهد شد.

ویشعری مقدم  در ادامه با اشاره به تدوین فرمولی برای تعیین نرخ خوراک در آینده ی نزدیک، خاطرنشان کرد: وزارتخانه های نفت و صنعت، معدن وتجارت، توافقنامه ای را برای تعیین نرخ خوراک امضا کرده اند که برای تصویب به وزارت امور اقتصادی و دارایی ارسال شده است.

به گفته وی در این فرمول، یک دوره زمانی ۱۰ تا ۱۵ ساله برای نرخ خوراک در نظر گرفته شده است.

۳۵۳۵