نگاهی به خانه زادگاه دکتر علی شریعتی در روستای کاهک در غرب سبزوار

دکتر علی شریعتی که از بزرگترین نویسندگان و متفکران سیاسی و اجتماعی یک قرن اخیر است، هرچند اصالتاً متعلق به روستای مزینان در ۸۰ کیلومتری غرب سبزوار است، اما در روستای کاهک که محل استقرار اقوام مادریش بوده، متولد شده است.

کاهک و مزینان هر دو روستاهایی نزدیک به هم هستند که در حال حاضر جزء محدوده سیاسی شهرستان داورزن محسوب می شوند ، اما درسال های تولد ، حیات و وفات دکتر شریعتی این روستاها به همراه شهر داورزن از توابع شهرستان سبزوار بوده اند. از همین رو دکتر شریعتی در بعضی از کتاب هایش خود را با نام مستعار علی سبزواری یا علی سبزوارزاده معرفی کرده است. (منبع۱) ، (منبع۲)

بخش داورزن در سال ۱۳۹۱ به همراه روستاهای مزینان و کاهک خاستگاه و زادگاه خاندان شریعتی از سبزوار مستقل شد و به شهرستان ارتقاء یافت.

منزل دکتر شریعتی در کاهک و سکونت گاه خانوادگی آنان در مزینان به واسطه شهرت و محبوبیت والای دکتر علی شریعتی در میان ایرانیان، این پتانسیل را دارند که به مهمترین جاذبه های گردشگری خراسان تبدیل شوند. اما متأسفانه این ابنیه در نتیجه ضعف عملکرد مسوولان ارشد محلی در حال تخریب هستند.

مجله اینترنتی اسرارنامه در ادامه به انتشار گزارش روزنامه همشهری از منزل دکتر شریعتی در روستای کاهک می پردازد که در سال ۹۱ منتشر شده است:

محمد ملاحسینی:
خانه (زادگاه) دکتر علی شریعتی در استان خراسان رضوی، شهرستان سبزوار، بخش داورزن، روستای کاهک قرار دارد

دکتر علی شریعتی از جمله برجسته‌ترین چهره‌های روشنفکر مذهبی ایران، در سال ۱۳۱۲ در این خانه چشم به جهان گشود.

این خانه که از جمله آثار دوره پهلوی اول به حساب می‌آید، سردر ورودی‌اش ایوانی دارد که به صورت ساده خشت چینی شده است.

این ایوان قوس جناغی و ورودی آن قوس بیضی خوابیده دارد. پس از عبور از از سردر وارد هشتی نسبتا کوچکی می‌شویم با پلان گرد و سقف کلمبو که دور تا دور آن ۶ حجره کم عمق قرار گرفته است.

اتاق نشیمن این خانه که احتمالا اتاق پذیرایی بوده است، پلانی مستطیل شکل دارد و سقف طاق گهواره‌ای است و یک سه دری رو به حیاط دارد.

رخ‌بام این خانه دارای تزئینات دندان موشی است و خرپشته آن نیز دارای یک اتاق مستطیل شکل با سقف کلمبو و ۴ ورودی از ۴ طرف و پنجره‌های تعبیه شده در دیوارها است.

این خانه بعدها به دایی اصلی دکتر شریعتی انتقال یافت و امروزه به شکل متروکه و ویران باقی مانده است.

خانه (زادگاه) دکتر علی شریعتی در سال ۱۳۸۲ توسط سازمان میراث فرهنگی با شماره ۹۵۹۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

منبع: همشهری آنلاین

برای مشاهده گزارش تصویری از منزل محل تولد دکتر شریعتی در روستای کاهک هم اکنون روی اینجا کلیک کنید.

 

photo_2015-07-22_21-13-52

photo_2015-07-22_21-14-02 photo_2015-07-22_21-14-07 photo_2015-07-22_21-14-12 photo_2015-07-22_21-14-17

گردآورنده مهدی کاهه

پاسخ ترک

یازده + دوازده =