فرهنگ > ادبیات – روایت طنز محمدرفیع ضیایی از انقلاب مشروطه در قالب کتاب «انقلاب مشروطه با رسم شکل» به همت انتشارات مروارید منتشر شد و به بازار آمد.

به گزارش همشهری، نویسنده که از پیشکسوتان طنز در تاریخ مطبوعات ایران است و سابقه همکاری با نشریه گل‌آقا را از نخستین شماره در کارنامه دارد، در مقدمه کتاب چنین نوشته است: «راستش من اصلا قصد شوخی با انقلاب مشروطه را نداشتم، چون اگر ما در ایران چند اتفاق واقعا جدی داشته باشیم، یکی از آنها همین انقلاب مشروطه است اما این عادت ما طنزپردازان است که معمولا سعی می‌کنیم با چیزهای خیلی خیلی جدی، شوخی کنیم.

واقعیت این است که وقتی موضوعی بیش از اندازه جدی می‌شود، کم‌کم در آن جوانه‌های شوخی شکل می‌گیرد…» کتاب ۴۴۴صفحه و قطع خشتی دارد و شاهان قاجار را از ناصرالدین‌شاه تا مظفرالدین‌شاه و حتی رضاخان پس از کودتا در خود جای داده است. ضمن اینکه بیش از ۳۵۰ کاریکاتور با شرح‌های کوتاه درباره‌ وقایع مهم مشروطه به آن جلوه‌ای دیگر بخشیده است.

ضیایی که بیش از همه درباره تاریخ کاریکاتور و کارتون در ایران به تحقیق و گردآوری اطلاعات پرداخته و ‌زاده ۱۳۲۷در لارستان بود، اوایل تابستان گذشته از دنیا رفت. انقلاب مشروطه با رسم شکل در شمارگان ۱۱۰۰نسخه به بهای ۱۷هزار تومان از او به یادگار مانده است.

Powered by WPeMatico

پاسخ ترک