فرهنگ > ادبیات – نهمین جلد از مجموعه قصه‌های پهلوانی در قالب کتاب «رخصت مرشد» به قلم خسرو آقایاری از سوی انتشارات کتاب نیستان منتشر شد.

به گزارش همشهری، این مجموعه با روایت داستان‌های پهلوانان اردبیل آغاز شده و در مجلدهای بعد با پهلوانان تبریز، تهران، شیراز، قم، کاشان، کرمانشاه و همدان ادامه یافته بود. جلد نهم هم براساس حروف الفبا به یزد اختصاص یافته و نویسنده در آن سراغ پهلوانان دیار کویر ایران، یعنی یزد رفته است.

پهلوان علی‌عسکر یزدی، پهلوان ابراهیم یزدی مشهور به یزدی بزرگ، پهلوان محمد مازار، پهلوان محمد عبدیل یا یزدی کوچک، پهلوان استاد حاجی‌محمد کلاه‌مال و پهلوان محمدرضا صباغ چهره‌هایی هستند که شرح زندگی و مبارزه‌های آنها در این کتاب ۱۸۰صفحه‌ای آمده است.

روایت‌های آقایاری از چند منظر بسیار حائز اهمیت است. او داستان‌ها را به‌گونه‌ای بیان می‌کند که جغرافیای زمانی و مکانی رخدادها پیش چشم مخاطب باز می‌شود و از سوی دیگر، نثر روایت‌ها به شیوه بیان حکایت‌های قدیمی ایرانی نزدیک و به‌شدت وامدار سنت قصه‌گویی کهن ایرانی است. رخصت مرشد در شمارگان ۱۲۰۰نسخه به بهای ۱۵هزار تومان به بازار آمده است. دیگر کتاب نیستان «زیر نگاه ماه»، نوشته سیدمحمدرضا دربندی با تصویرگری نجمه فامیل‌دشتی است؛ روایتی عاشقانه از زندگی امام‌علی علیه‌السلام و حضرت فاطمه زهرا سلام‌الله‌علیها که از زبان حضرت امیرالمؤمنین بیان می‌شود.

نویسنده با حرکتی ظریف روی مرز احساس و واقعیت به روایتی کوتاه اما عاشقانه از یک زندگی پرشور دست یافته که از منظر خلق نگاه عاشقانه میان ۲چهره آسمانی و مطهر کم‌نظیر است، ضمن اینکه از منظر توصیف نوع محبت میان این زوج آسمانی می‌تواند راهنمایی مهم در ایجاد شیوه زندگی اسلامی میان زوج‌های جوان از منظر عاطفی و مقاومت در برابر مصایب زندگی باشد. چاپ اول زیر نگاه‌ ماه در شمارگان ۱۲۰۰نسخه به بهای ۳۸۰۰تومان در دسترس دوستداران روایت‌های تاریخی صدر اسلام قرار گرفته است.

Powered by WPeMatico

پاسخ ترک