اجتماع > اجتماعی – مقاومت ستاد کل نیروهای مسلح برای اجرای مصوبه قانونی مجلس مبنی بر الزام صدور گواهینامه راهنمایی و رانندگی بدون نیاز به کارت پایان خدمت باعث پیگیری موضوع از سوی رئیس مجلس از رئیس ستاد کل نیروهای مسلح شد.

حسینعلی حاجی‌دلیگانی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس و از نمایندگان پیگیر اجرای این قانون با اعلام خبر رایزنی علی لاریجانی با سرلشکر باقری گفت: «‌به‌دنبال پیگیری‌های قبل برای عدم‌نیاز به ارائه کارت پایان خدمت برای دریافت گواهینامه مشمولان غایب، چهارشنبه هفته گذشته (۱۸مرداد ماه) ریاست مجلس شورای اسلامی مذاکره‌ای با سرلشکر باقری داشتند.
بازخورد ستاد‌کل نیروهای مسلح و گفت‌وگو با معاون امور مجلس ستاد‌کل نیروهای مسلح نشان از رفع مشکل دارد، در واقع به‌نظر می‌رسد ستاد کل با اجرای قانون بیمه شخص ثالث و بند مربوط به دریافت گواهینامه مشمولان غایب موافقت ضمنی کردند. اجرای این قانون از زندان‌رفتن افراد به‌دلیل نداشتن گواهینامه جلوگیری می‌‌کند، خوشبختانه دکتر لاریجانی نیز ضمن موافقت، اصرار بر اجرای قانون داشتند. از سوی دیگر پیگیری‌های رفع این مشکل را پیش‌بینی می‌کند لذا امیدواریم با رایزنی‌های صورت‌گرفته هر چه سریع‌تر این قانون اجرا شود.»
وی درباره سرانجام طرح استفساریه در مجلس درباره اجرای این قانون توضیح داد: «‌استفساریه برای اجرای این قانون نیاز نیست به همین جهت با رایزنی‌های صورت‌گرفته قانون مصوب مجلس اجرایی خواهد شد زیرا در ادامه پیگیری‌ها پیش‌بینی می‌شود ستاد کل نظری موافق با اجرای قانون داشته است.»
مدافعان این قانون سال گذشته آن را ذیل موضوع بیمه تصویب کردند. استدلال آنها این است که محروم کردن حدود ۳میلیون غایب خدمت سربازی از دریافت گواهینامه باعث رانندگی برخی از آنها بدون گواهینامه شده است. در نتیجه این افراد درصورت تصادف اجازه استفاده از بیمه را ندارند و به زندان می‌روند که آسیب‌های اجتماعی شدیدتری به‌دنبال دارد. اما ستاد کل نیروهای‌ مسلح و مسئولان ناجا به بند ۱۰قانون خدمت نظام وظیفه عمومی استناد می‌کنند که تأکید کرده در ۸مورد ازجمله استخدام در ‌شرکت‌های دولتی و گرفتن گواهینامه رانندگی باید وضعیت سربازی تعیین تکلیف شود.
هر چند مجلس اعلام کرده مصوبه جدید بر این قانون قدیمی اولویت دارد اما ناجا همچنان قانون را اجرا نمی‌کند. تعدادی از نمایندگان گفته بودند درصورت عدم‌اجرای قانون از وزیر کشور در مجلس سؤال خواهند کرد.

Powered by WPeMatico