اجتماع > اجتماعی – ۲ مرد که در جریان ۲پرونده مرتکب قتل شده و از ۹سال قبل در زندان به‌سرمی‌برند، با ارائه درخواستی از قضات دادگاه خواستند تا طبق قانون به بلاتکلیفی آنها پایان داده شود.

نخستین زندانی پسر جوانی است که در ۲۲سالگی در جریان درگیری با پدرش او را به قتل رساند. با وجود اینکه خواهر و برادرانش او را بخشیده‌اند اما مادربزرگش همچنان از او شاکی است و به همین دلیل وی همچنان در زندان بلاتکلیف است. این درگیری خانوادگی روز چهارم اسفند‌ماه۸۷ اتفاق افتاد.
آن روز پدر و مادر این جوان با یکدیگر درگیر شده بودند و وی که آن زمان به مواد‌مخدر اعتیاد داشت، در حمایت از مادر، به روی پدرش چاقو کشید و وی را به قتل رساند. این جوان همان موقع دستگیر شد و مدتی بعد با رأی قضات دادگاه به قصاص محکوم شد.
هرچند این رأی قطعی شده بود اما مدتی بعد خواهر و برادرانش او را بخشیدند اما یکی دیگر از اولیای دم که مادربزرگش بود، اعلام کرد از خون پسرش نمی‌گذرد و نوه‌اش باید قصاص شود. با وجود این مادربزرگ هیچ‌وقت برای قصاص نوه‌اش به اجرای احکام مراجعه نکرد تا او ۹سال در زندان بلاتکلیف بماند. در این شرایط پسر جوان در نامه‌ای از قضات دادگاه خواست طبق ماده۴۲۹ قانون جدید به بلاتکلیفی وی پایان دهند. به این ترتیب او دیروز به شعبه چهارم دادگاه کیفری یک استان تهران منتقل شد.
وی رو به هیأت قضایی گفت: من آن زمان اعتیاد داشتم و حال و روزم خوب نبود. وقتی دیدم پدرم مادرم را کتک می‌زند عصبانی و با او درگیر شدم. من در این مدت به اندازه کافی تنبیه شده‌ام و قول می‌دهم دیگر خطایی مرتکب نشوم. اگر از زندان آزاد شوم می‌خواهم زندگی تازه‌ای را شروع کنم.
دومین قاتلی که دیروز به درخواستش رسیدگی شد، جوانی ۳۱ساله است که روز ۱۱تیرماه۸۷ در جریان اختلاف مالی پدرش با مرد ۳۶ساله وی را در کرج با شلیک گلوله به قتل رساند. او نیز بعد از محاکمه به قصاص محکوم شد و حکمش نیز قطعی شد و حتی ۲مرتبه پای چوبه دار رفت اما اولیای دم هر بار به او مهلت دادند تا اینکه پس از ۹سال از هیأت قضایی شعبه نهم به ریاست قاضی محمدی کشکولی خواست با سپردن وثیقه او را آزاد کنند.
او وقتی در برابر قضات قرار گرفت گفت: آن زمان پدرم ملکی را به مقتول فروخته بود اما او ۷۰میلیون تومان از پول پدرم را نمی‌داد. ما چندین مرتبه با او صحبت کردیم اما فایده‌ای نداشت تا اینکه روز حادثه او با پدرم درگیر شد و گفت پولش را نمی‌دهد. من هم عصبانی شدم و با سلاح شکاری به سوی او شلیک کردم.
می‌دانم کارم اشتباه بود اما ۹سال است که در زندان بلاتکلیف هستم. اولیای دم نه من را می‌بخشند و نه حکم قصاصم را اجرا می‌کنند. به همین دلیل از قضات دادگاه می‌خواهم که در مجازاتم تخفیف قائل شوند تا پس از آزادی بتوانم رضایت قطعی اولیای دم را جلب کنم.براساس این گزارش قرار است قضات دادگاه کیفری به‌زودی درباره این دو قاتل تصمیم‌گیری کنند.

Powered by WPeMatico