جهان > آمریکا – دونالد ترامپ از ژنرال‌های ارتش آمریکا خواسته قدرت زرادخانه هسته‌ای این کشور را ۱۰برابر کنند؛ خواسته‌ای که باعث شد رکس تیلرسون، وزیر خارجه ترامپ، او را یک «کودن» بنامد.

طی هفته‌های اخیر ماجرای کودن خواندن ترامپ از سوی تیلرسون، بار دیگر غوغایی در کاخ سفید و فضای سیاسی آمریکا به پا کرده است.
دیروز شبکه خبری ان‌بی‌سی در گزارشی به نقل از ۳نفر از مقام‌های امنیتی آمریکا فاش کرد که دونالد ترامپ حدود ۳‌ماه پیش در نشستی در ساختمان وزارت دفاع از ژنرال‌های ارتش خواسته برای ۱۰برابر کردن توان هسته‌ای این کشور اقدام کنند. این خواسته ترامپ زمانی مطرح شد که اسلایدی در مورد روند کاهش کلاهک‌های هسته‌ای آمریکا از سوی یکی از ژنرال‌های ارتش به نمایش در آمد که در آن مقایسه میان تعداد کلاهک‌های هسته‌ای این کشور و روسیه هم گنجانده شده بود. به گفته مقام‌های حاضر در نشست پنتاگون، ترامپ گفته است: ‌«من یک زرادخانه بزرگ می‌خواهم. وضعیت کنونی کلاهک‌های هسته‌ای مورد قبول من نیست.»
به گفته آنها این سخن ترامپ باعث تعجب رکس تیلرسون و ژنرال متیس، وزیر دفاع‌ آمریکا شد. این نشست پنتاگون به گفته بسیاری از حاضران در جلسه یکی از طولانی‌ترین و پرتنش‌ترین جلسات این وزارتخانه بوده است. در این نشست آخرین وضعیت حضور نیروهای آمریکایی در نقاط مختلف جهان و قابلیت‌های نظامی این کشور به اطلاع دونالد ترامپ رسیده است.
آمریکا هم‌اکنون دارای ۴هزار کلاهک هسته‌ای است. پیش از این در دهه ۱۹۶۰یعنی در اوج جنگ‌سرد این کشور حدود ۳۲هزار کلاهک هسته‌ای داشت. به گفته مقام‌های حاضر در جلسه، آنها تلاش کردند تبعات حقوقی و نظامی افزایش تعداد کلاهک‌های هسته‌ای آمریکا را به ترامپ گوشزد کنند اما او توجهی به این سخنان نکرده است.

Powered by WPeMatico