ایران > سیاست داخلی – عباس سلیمی نمین :
چگونه می‌توان متبحــرانـــه و غیرمستقیـــم تجربیــــــات تاریخی مهـــم و تعیین‌کننده را کمرنگ و حتی محو ساخت؟ این سؤالی بسیار حیاتی است.

در تاریخ معاصر به وفور می‌توان ترفندهای حسابگرانه‌ای را رصد کرد که با دامن زدن به مسائل فرعی، تضادهای اصلی و دشمنی‌ها به حاشیه رانده شده است. برای نمونه درحالی‌که کودتای ۲۸مرداد۳۲یکی از بارزترین نمادهای دشمنی آمریکا و انگلیس علیه ملت ایران را به نمایش می‌گذارد، اما عده‌ای حساب‌شده کوشیدند تا اختلافات بین ۳رکن نهضت ملی شدن صنعت نفت (آیت‌الله کاشانی، دکتر مصدق و شهید نواب صفوی) را به‌گونه‌ای بزرگ‌نمایی کنند که دشمن اصلی یعنی همان کودتاکنندگان و ناقضان حقوق اساسی ملت ایران کاملاً به فراموشی سپرده شوند.در آستانه انتشار برخی از اسناد گزینش‌شده وزارت خارجه آمریکا پیرامون کودتای ۲۸مرداد فیلمی ظاهراً توسط بی‌بی سی منتشر‌شده که وانمود می‌سازد که آیت‌الله کاشانی بلافاصله بعد از کودتا به اتفاق زاهدی و نمایندگان آمریکا و انگلیس از خانه دکتر مصدق دیدار کرده است.

(یعنی دخالت آیت‌الله کاشانی در کودتا).این فیلم که در فضای مجازی به سرعت انتشار وسیع یافت به‌دلیل شتابزدگی در جعل با ایرادات فراوان تاریخی مواجه است. اولاً فیلم دیدار آیت‌الله کاشانی از منزل دکتر مصدق مربوط به قبل از کودتاست و تصاویر به وضوح نشان از بسامان بودن خانه نخست‌وزیر دارد. درب‌ها، پرده‌ها و… درحالی‌که بعد از حمله کودتاچیان به خانه نخست‌وزیر این محل تبدیل به ویرانه‌ای شده بود.

مظفر بقایی در این تصویر دیده می‌شود درصورتی که وی آن روز به جرم شرکت در قتل رئیس شهربانی در زندان بود.‌علاوه براین آیت‌الله کاشانی در آن روز اصولاً در تهران نبود. همچنین تصویر زاهدی مربوط به جای دیگری است که به‌صورت ناشیانه‌ای در کنار سایر تصاویر قرار گرفته است. چرایی انتشار این فیلم سراسر جعلی را باید در همان ترفند دامن زدن به مسائل فرعی برای از کانون توجه دور نگهداشتن مسائل اصلی دانست. آمریکایی‌ها برخلاف قانون آزادی اسناد تا‌کنون برای روشن نشدن بسیاری از واقعیت‌ها، مانع از انتشار مستندات مربوط به کودتای ۲۸مرداد شده بودند. قطعاً انتشار حتی گزینشی این اسناد یک‌بار دیگر آحاد جامعه ما را متوجه عزم تاریخی آمریکا برای در هم شکستن اراده ملت ایران به‌منظور داشتن یک زندگی سرافرازانه خواهد نمود.

از این‌رو علاوه بر تهیه چنین فیلم جعلی قبل از آزادسازی برخی اسناد خبرنگار بی‌بی سی- بهمن کلباسی- بدون آنکه سندی را به‌طور مشخص ارائه دهد در توییتر خود می‌نویسد: «چندتا دیگه هم هست که نشان از حمایت جدی کاشانی و بخش بزرگی از روحانیت از شاه و مخالفتشان با دکتر مصدق دارد.»

آنچه در این زمینه تأسف‌بار است اینکه به فاصله اندکی از این جهت‌دهی آقای عبدالله رمضان‌زاده- سخنگوی دولت اصلاحات- در توییترش می‌نویسد: «حال که اسناد همراهی کاشانی با کودتای آمریکایی افشا شده نام خیابان آیت‌الله کاشانی را تغییر دهید.»
قطعاً هرکدام از رهبران نهضت ملی شدن صنعت نفت خطاهایی داشتند که زمینه کودتا برای بیگانه فراهم شد اما باید دید چه کسانی و با چه اهدافی این خطاها را حتی به کمک جعلیات بزرگ‌نمایی می‌کنند تا با شکل‌دهی به منازعاتی کاذب مسئله اصلی یعنی ناقضان استقلال ملت ایران با مشت آهنین را به فراموشی سپارند.

در چنین فضایی آقای زیبا کلام می‌تواند در کانال تلگرامش مدعی شود که دشمنی آمریکا مربوط به بعد از انقلاب آن هم توسط تندروهاست: «نگاه ایدئولوژیک تندروهای ایران به آمریکا به بهترین وجه درستی باور پوپر را به نمایش می‌گذارد. دشمنی با آمریکا چند‌ماه بعد از انقلاب به‌صورت دلیل محوری جهان بینی آنان درآمد. صرف‌نظر از آنکه در عالم واقعیت چه رویدادهایی از سال ۵۸تا‌کنون به وقوع پیوسته، جملگی آنها از نظر آمریکا‌ستیزان همواره درستی ایدئولوژی‌شان را در دشمنی با آمریکا به اثبات رسانیده است.»

درحالی‌که عمده دشمنی آمریکا با ملت ایران مربوط به دهه‌های ۲۰تا ۵۰است و همه اقشار ملت ایران به‌ویژه بعد از کودتای ۲۸مرداد علیه سلطه‌طلبی آن قیام نمودند، امروز در پناه دامن زدن به مسائل فرعی است که می‌توانند این واقعیت‌های مسلم تاریخی را به سهولت جعل کنند و اینگونه وانمود سازند که گویا صرفاً بعد از انقلاب آن‌هم عده‌ای محدود دشمنی با آمریکا را با ایدئولوژی خود ساختند.

  • مدیر دفتر مطالعات ‌تاریخ ایران

Powered by WPeMatico