انتقاد رئیس قوه قضائیه:

برخی روزنامه‌های زنجیره‌ای القا می‌کردند که حوادت اخیر در جامعه اشکالی ندارد

ایران > قوای سه‌گانه – همشهری آنلاین:
رئیس قوه قضائیه گفت: متأسفانه در جریان حوادث اخیر برخی روزنامه‌های زنجیره‌ای و افراد این گونه القا می‌کردند که وقوع این حوادث در جامعه اشکالی ندارد. آیا واقعاً آشوب و تخریب و ساختار شکنی اشکالی ندارد؟

به گزارش خبرگزاری میزان به نقل از اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه، آیت الله آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی، با تبریک میلاد حضرت زینب (س) به ذکر برخی فضائل آن حضرت پرداخت و در ادامه با تبریک روز پرستار، بر لزوم توجه به مشکلات پرستاران در کشور تأکید کرد و گفت: لازم است دولت محترم و دستگاه‌های ذی ربط به کمبودها و کاستی‌های این عزیزان توجه کنند و در جهت رفع مشکلات آنان گام بردارند.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به دشمنی‌های آمریکا با نظام جمهوری اسلامی و سایر نظام‌های آزادیخواه جهان اظهار کرد: متأسفانه هر روز ابعاد جدیدی از دشمنی آمریکا آشکار می‌شود. اخیراً گزارشی منتشر شده که در آن میزان هزینه دولت آمریکا برای ایجاد آشوب در ایران مورد اشاره قرار گرفته است. البته دشمنی آمریکا و هزینه کردن آن برای ایجاد آشوب در ایران امر تازه‌ای نیست اما اینکه میلیون‌ها دلار برای اغتشاش و ناامنی در ایران از جمله در جریان حوادث اخیر هزینه کرده‌اند و امیدوار بودند که این هزینه به نتیجه برسد، مسئله مهم و قابل توجهی است.

رئیس قوه قضاییه خاطرنشان کرد: آمریکاییها تلاش دارند لیبرال دموکراسی مطلوب خود را که گاه از آن به «ارزش‌های آمریکایی» تعبیر می‌کنند، در نقاط مختلف جهان حاکم کنند در حالی که مشخص نیست کشوری که تا ۱۵۰ سال قبل برده‌داری می‌کرده و با بهره کشی از مردم مظلوم آفریقا بزرگترین ستم‌ها را در حق آنها روا داشته چگونه مدعی ارزش‌هایی خاص است و قصد دارد این ارزش‌ها را به همه دنیا تعمیم دهد.

رئیس قوه قضاییه با تأکید بر لزوم آگاهی هرچه بیشتر کشورهای مسلمان از نحوه تحمیل عقاید و ایدئولوژی دشمنان در جوامع اسلامی، تصریح کرد: کار بزرگ جمهوری اسلامی، ایجاد بدیل برای نظام لیبرال دموکراسی بود. در واقع حضرت امام خمینی (ره) با انقلاب اسلامی فقط حکومتی را جایگزین حکومت دیگر نکرد، بلکه مهمتر از آن یک فلسفه سیاسی جدید را در مقابل فلسفه سیاسی لیبرال دموکراسی پایه گذاری نمودند و دلیل دشمنی مداوم آمریکا با جمهوری اسلامی دقیقاً همین است که می‌داند پشت انقلاب ایران فقط یک حضور فیزیکی و اقتدار نظامی نیست بلکه ایدئولوژی و نگاهی است که در تقابل با آنها قرار دارد و به همین جهت دائماً از جانب جمهوری اسلامی احساس خطر می کند.

آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه کشوری مانند عربستان سعودی صرفاً تابع آمریکاست اما جمهوری اسلامی دارای اقتدار و استقلال است، اظهار کرد: استقلال ایران در عمل و نظر و القای این اندیشه در منطقه و جهان همواره موجب هراس آمریکاست و این ترس باعث شده است که امروز هم با همه توان همان مسیر ۴۰ سال گذشته را در دشمنی با جمهوری اسلامی دنبال کنند.

  • مردم و مسئولان از نفوذ دشمن غفلت نکنند

رئیس دستگاه قضا با تأکید بر لزوم شناسایی نقاط نفوذ دشمن توسط مردم، اظهار کرد: مسئولان و مردم نباید از این موضوع غفلت کنند که آمریکا از مسیرهای پنهان و آشکار قصد نفوذ دارد و برای تحقق این هدف خود از خلأ آگاهی ملت ها استفاده می کند زیرا می داند که نظام سیاسی ایران همواره با سلطه طاغوت و طاغوتیان در جنگ است و مردم ایران نیز با عزت ناشی از ایمان خود هیچ نیازی به ارزش‌های آمریکایی و سلطه نظامی ندارند.

آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه بستن راه نفوذ از جمله عبرت‌هایی است که باید در حوادث مختلف مورد توجه قرار گیرد، خاطرنشان کرد: مردم نباید اجازه دهند که انتقادات و اعتراضاتشان با آشوبگری عده‌ای تغییر چهره دهد. متأسفانه در جریان حوادث اخیر برخی روزنامه‌های زنجیره‌ای و افراد این گونه القا می‌کردند که وقوع این حوادث در جامعه اشکالی ندارد. آیا واقعاً آشوب و تخریب و ساختار شکنی اشکالی ندارد؟

  • اجازه نمی‌دهیم که برخی جریان‌ها هزینه آشوب را کم کنند

رئیس قوه قضاییه افزود: ما از ابتدا به دادستان‌های سراسر کشور توصیه کردیم که میان فریب خوردگان و آشوبگران تفکیک قائل شوند. بر همین اساس عده زیادی از بازداشت شدگان که فریب خورده و مرتکب اقدامات آشوبگرانه و تخریب اموال نشده بودند از رأفت اسلامی برخوردار شدند، منتها نباید مسئله به این سمت سوق داده شود که به اصل برخورد با افراد شرور، تخریبگران و مرتبطان با بیگانه، اشکال بگیرند. ما قاطعانه و در چارچوب قانون با این گروه‌ها برخورد خواهیم کرد و اجازه نمی‌دهیم که برخی افراد و جریان‌ها هزینه آشوب‌ها را کم کنند زیرا معتقدیم که پایین آمدن هزینه آشوب‌ها برای آشوبگران، امنیت، اقتدار و حقوق مردم را تهدید خواهد کرد.

  • زندان‌ها در تغذیه، بهداشت و فضای فیزیکی با مشکلات متعددی مواجهند

آیت الله آملی لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وضعیت زندان‌ها در کشور، تصریح کرد: مشکلات فراوانی بر سر راه سازمان زندان‌ها وجود دارد که مهمترین آنها محدودیت‌های اعتباری و بودجه‌ای است و این محدودیت‌ها اجازه نمی‌دهند که سازمان زندان‌ها خدمات مورد انتظار نظام و قانون اساسی را به طور کامل محقق سازد.

رئیس قوه قضاییه ادامه داد: امروز سازمان زندان‌ها در مسئله تغذیه، بهداشت و فضای فیزیکی با مشکلات عدیده‌ای مواجه است که البته همه این موارد در نشست‌های گوناگون به مسئولان ذی ربط از جمله مجلس در زمان بررسی لایحه بودجه منعکس شده اما متأسفانه توجه لازم به این موضوع نمی‌شود.

آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه در اصل وجود زندان نمی‌توان تردید کرد زیرا بسیاری از اشرار قابل رها سازی در جامعه نیستند، اظهار کرد: معتقدیم همه زندانیان از این قسم نیستند لذا قضات باید با بهره‌مندی حداکثری از ظرفیت‌های قانونی به سمت تبدیل مجازات‌ها و استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس بروند. اتخاذ برخی تدابیر نظیر استفاده از محدوده‌های معین توسط قاضی و مراقبت از طریق سامانه‌های الکترونیکی، از دیگر اقداماتی است که می‌توان در جهت کاهش جمعیت کیفری انجام داد.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به اجرای آزمایشی استفاده از دستبند و یا پابند الکترونیکی برای محکومان در کشور، نتایج چنین اقدامی را مثبت ارزیابی و ابراز امیدواری کرد که مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه به کمک دادستان‌ها و سازمان زندان‌ها این مسیر را پیش ببرند تا غیر از حبس افراد خطرناک، این مجازات برای سایر محکومان به حداقل برسد و از آسیب‌های زندان برای زندانی و خانواده اش کاسته شود.

براساس این گزارش، ادامه بحث و بررسی پیرامون اصلاح موادی از قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ و بحث و بررسی پیرامون لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق انسان و عبوردهندگان افراد غیرمجاز از مرز در دستور کار امروز مسئولان عالی قضایی قرار داشت.

Powered by WPeMatico