اجتماع > اجتماعی – مردی که به‌خاطر طلب ۲۸۰ میلیون تومانی، بدهکارش را از بیمارستان ربوده و به قتل رسانده بود درحالی‌که یک مرتبه نیز تا پای چوبه دار پیش رفته بود توانست با پرداخت دیه‌ای سنگین از قصاص نجات پیدا کند.

او که سرگذشت تلخی دارد با گذشت ۷سال از این حادثه در دادگاه گفت که مقتول به‌دلیل بیماری جان باخته و او در مرگش نقشی نداشته است.روز یکم اردیبهشت‌ماه‌۸۹ مرد میانسالی به بیمارستانی در شهرک غرب منتقل شد. او که وزن زیادی داشت به‌دلیل ضرب و شتم مجروح شده و از سویی بیمار بود. او را ۲نفر از دوستانش به بیمارستان منتقل کرده بودند اما چند روز بعد به‌دلیل وخامت حالش، فوت شد.
به‌دنبال این حادثه و با شکایت خانواده‌اش تحقیقات پلیس در این‌باره آغاز شد. همسر متوفی مدعی بود شوهرش از مدتی قبل مبلغ ۲۸۰میلیون تومان به چند نفر از دوستانش بدهکار و از سوی آنها تحت فشار بود. او گفت ممکن است آنها بلایی سر شوهرش آورده باشند. این اظهارات در شرایطی بود که مدتی بعد گزارش پزشکی قانونی نشان داد که متوفی مورد ضرب و شتم قرار گرفته و خفه شده است.
در این شرایط رسیدگی به پرونده با موضوع قتل ادامه یافت و در شرایطی که ۳سال از این ماجرا می‌گذشت مأموران ۲متهم را بازداشت کردند. یکی از آنها به نام حامد در بازجویی‌ها اتهام قتل را انکار کرد و مدعی شد که مقتول به‌دلیل بیماری جان باخته است. همدست او نیز حرف‌های وی را تأیید کرد اما این اظهارات برای رهایی از مجازات کافی نبود و این دو نفر به اتهام قتل و آدم‌ربایی در شعبه ۷۱دادگاه کیفری، محاکمه و حامد به قصاص و تحمل ۱۵سال حبس و همدستش نیز به ۱۵سال حبس محکوم شد. این رأی مدتی بعد قطعی شد و حامد پای چوبه دار رفت اما در آخرین لحظات اولیای دم حاضر شدند در برابر دریافت دیه رضایت دهند. آنها به متهم مهلت دادند تا دیه را فراهم کند.
با فراهم شدن مبلغ دیه و نجات حامد از چوبه دار، او دیروز در شعبه دوم دادگاه کیفری یک استان تهران به لحاظ جنبه عمومی جرم محاکمه شد. در این جلسه که به ریاست قاضی محسن زالی بوئینی و با حضور قاضی ابراهیم اسلامی برگزار شد متهم در دفاع از خودش گفت: حدود ۱۳سال قبل من ۲۸۰میلیون تومان از مقتول طلب داشتم. او حاضر نبود پولم را پس دهد تا اینکه به‌طور ناگهانی ناپدید شد.
همه جا را جست‌وجو کردم اما نتوانستم هیچ ردی از او پیدا کنم تا اینکه سال۸۹ فهمیدم او بیمار است و در یکی از بیمارستان‌ها بستری شده است. من و دوستم سراغ او رفتیم تا طلب‌مان را بگیریم اما او گفت پولی ندارد. به‌جز ما چند طلبکار دیگر هم به بیمارستان رفته و حتی او را کتک زده بودند. با این حال مقتول قول داد که اگر هزینه بستری شدنش در بیمارستان را پرداخت کنم و او مرخص شود همه بدهی‌اش را پرداخت می‌کند. من هم این کار را کردم و برای ترخیصش ۸میلیون تومان به بیمارستان پرداخت کردم.
متهم ادامه داد: مقتول وزن زیادی داشت. او را از بیمارستان سوار ماشینم کردم و قرار شد به بانک برویم اما او ما را سر کار گذاشته بود و مدام ما را به بانک‌های مختلف می‌برد اما هیچ کدام از حساب‌هایش موجودی نداشت. او جایی برای ماندن نداشت و چون سنگین وزن بود نمی‌توانستیم تکانش دهیم.
به همین دلیل ۲روز در ماشینم بود و در خیابان‌ها پرسه می‌زدیم و در همانجا به او آب و غذا می‌دادیم تا اینکه یک روز وقتی می‌خواستم به او غذا بدهم آنقدر عصبانی شدم که چند ضربه به او زدم و از حال رفت. خیلی ترسیده بودم. او را به بیمارستان رساندم اما چند روز بعد فهمیدم که فوت شده است.
باور کنید من نقشی در مرگش نداشتم و او به‌دلیل بیماری فوت شد. وی ادامه داد: من به خاطر این حادثه یک‌بار تا پای چوبه دار رفتم اما توانستم با پرداخت مبلغ هنگفتی به خانواده مقتول نجات پیدا کنم. در این ماجرا هم ۲۸۰میلیون تومان به ارزش ۱۳سال قبل را از دست دادم، هم چند سال است که زندانی هستم و هم ۵۳۰میلیون تومان دیه پرداخت کردم. من زندگی‌ام را باخته‌ام و از قضات دادگاه می‌خواهم که به من کمک کنند. با پایان دفاعیات متهم ختم جلسه اعلام شد و قرار است رأی دادگاه به‌زودی صادر شود.

Powered by WPeMatico