باغ شاهزاده ماهان کرمان

باغ شاهزاده ماهان كرمان>> باغ زیبای شاهزاده ماهان که به گوشه ای از بهشت در کویر کرمان شهرت یافته است به عنوان یکی از شاهکارهای باغ های سنتی پارسی در فهرست آثار جهانی قرار گرفته است.

باغ شاهزاده در دامنه كوه جوپار و در بستر كويري، در فاصلة ۳۵ كيلومتري جنوب‎ شرقي شهر كرمان و در فاصله ۶ كيلومتري شهر ماهان در مسير جاده كرمان – بم در استان كرمان در نزديكي ارتفاعات جوپار بنا گرديده است.

اين باغ در عصر قاجار در دوران يازده ساله فرمانفرمايي عبدالحميد ميرز ناصرالدوله (۱۲۹۸ هـ . ق تا ۱۳۰۹ هـ . ق) احداث گرديده است. باغ شاهزاده ماهان كرمان يكي از نمونه باغ تخت‌هاي ايراني است كه از شرايط مساعد طبيعي ممتازترين بهره‌برداري را نموده است.

 وجود خاك حاصل‌خيز، آفتاب لازم، وزش باد ملايم و نسيم و بالاخره دسترسي به آب (قنات تيگران) امكان ايجاد باغي در آن مقياس را در گستره‌اي خشك و بي ‎آب و علف معجزه گونه فراهم ساخته است.

باغ تخت شاهزاده به مساحت۵/۵ هكتار، داراي شكلي مستطيلي و شيبي حدوداً ۶/۴ درصد مي‌باشد كه حصاري بلند آن را از جو نامساعد اطراف جدا مي‌سازد. اين باغ يك بار در سال ۱۳۳۷ (ه . ش )و بار ديگر پس از زلزلة سال ۱۳۶۰(ه.ش) كه در آن آسيب‌هايي ديد مرمت شد. سپس به وسيلة اداره فرهنگ و هنر خريداري گرديد و در فهرست آثار ملي به شماره ۱۰۱۲ به ثبت رسيد و هم اکنون در اختيار سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري کرمان مي‎باشد.

منبع حياتي باغ شاهزاده جريان آبهايي است كه از كوه هاي اطراف سرچشمه گرفته است. قنات تيگران كه از ارتفاعات كوه جوپار سرچشمه مي‎گيرد منبع آب اين باغ است. جريان فوق از مرتفع‌ترين سطح وارد باغ گرديده و نظام آبياري طراحي شده باغ را بوجود مي‌آورد.

گونه ‎های گیاهی این باغ شامل سرو، چنار، تبریزی، شونگ، سپیدار، بید و کاج می‎باشد و در داخل کرت‌ها درختان میوه به صورت متقارن نسبت به محور اصلی کاشته شده و در باغچه‌های محور اصلی، گل کاری به صورت متقارن دیده می‎شود.

پاسخ ترک

12 − دو =