دانش > پزشکی – ایرنا نوشت: پژوهشگران انجمن سرطان آمریکا علائمی مانند سرفه مزمن، درد کمر و لگن، تغییر ناگهانی رنگ پوست، خونریزی بی دلیل و کاهش ناگهانی وزن را جزء مهمترین فاکتورهای تشخیص سرطان برشمردند و اعلام کردند که این علایم در صورت مشاهده نباید نادیده گرفته شوند.

برخی سرطان ها علایم اولیه ای ندارند و زمانی بروز می کنند که بیماری پیشرفت کرده است و درمان با مشکل مواجه می شود. ولی علایم مهمی وجود دارند که می
توانند نشانه ای از بیماری باشند. محققان معتقدند که این علایم نبایدنادیده گرفته شوند و در صورت بروز باید در اولین فرصت به پزشک مراجعه شود.

– نفخ در زناننفخ مزمن و بدون دلیل می تواند یکی از علایم سرطان تخمدان باشد. اگر نفخ با علایمی مانند درد لگن ، درد کمر و پشت یا احساس سیری زودهنگام همراه باشد، باید جدی گرفته شود ودر اولین فرصت باید به پزشک مراجعه شود.

– درد شکم یا لگن خاصره در زنان دردشکم و لگن اگر با علایمی مانند نفخ، مشکل در غذاخوردن و مشکلات ادراری همراه باشد، می تواند نشانه سرطان تخمدان باشد و باید جدی گرفته شود.

-درد مزمن پشت و کمر در مردان کمر درد می تواند علایم مختلفی داشته باشد ولی یکی از مهمترین علایم سرطان روده بزرگ و پروستات، درد مزمن پشت، کمر و لگن است.

– درد و تورم در ناحیه کشاله ران و لگن درد مزمن در ناحیه کشاله ران و لگن می تواند یکی از نشانه های سرطان پروستات باشد.

– خونریزی نامنظم در زنان خونریزی نامنظم خارج از چرخه قاعدگی یا پس از یائسگی، می تواند یکی از نشانه های عفونت یا سرطان دهانه رحم قلمداد شود.

– سرفه مداوم در زنان و مردانسرفهمعمولا یکی از ابتدایی ترین علایم سرماخوردگی است؛ ولی چنانچه مزمن باشد وبیش از چندین ماه طول بکشد، می تواند علامت سرطان ریه، تیرویید یا گلوباشد.

– تغییرات در دفع ادرار و مدفوعتغییرات دفع ادرار ومدفوع گاهی با توجه به رژیم غذایی طبیعی است، ولی چنانچه این تغییرات دائمباشد یا دفع همراه با خونریزی باشد، حتما باید به پزشک مراجعه شود.

– کاهش ناگهانی وزنکاهش ناگهانی وزن یکی از مهمترین دلایلی است که حتما باید به پزشک مراجعه شود و اولین قدم در تشخیص، یک آزمایش خون ساده است.

-احساس توده در سینه، گردن و زیر بغل-تورم غدد لنفاوی
-تغییر رنگ پوست و مشاهده جوش و خال با ظاهر غیر متعارف

-تغییر رنگ خال ها

-تغییر رنگ زبان و مشاهده توده های سفید رنگ روی زبان و در دهان
-احساس خستگی مزمن

اینعلایم می توانند علایم سایر بیماری ها یا اختلال در عملکرد ارگان های بدنباشند، ولی در صورت تداوم بهتر است حتما به پزشک متخصص مراجعه شود.

۵۴۵۴