اقتصاد > حمل و نقل برون شهری – دومین هواپیمای خریداری شده ایران از شرکت ایرباس پس از تحویل به مقامات شرکت هواپیمایی هما، به‌طور رسمی در فرودگاه مهرآباد فرود آمد تا به ناوگان ایران اضافه شود.

نخستین هواپیمای ایرباس که در دی‌ماه سال‌جاری وارد ایران شد از مدل A321 بود اما این هواپیمای تازه وارد از خانواده ایرباس ۳۳۰ است که برای رقابت با مدل‌های ۷۶۷، ۷۷۷ و ۷۸۷ شرکت هواپیمایی بوئینگ طراحی و ساخته شده و با توجه به مدل خاص طراحی و مسافتی که می‌تواند بپیماید، توانسته به انتخاب نخست بسیاری از شرکت‌های هواپیمایی بزرگ جهان تبدیل شود. ایرباس ۳۳۰با پذیرش بیش از ۳۰۰ مسافر در ۲ کلاس پروازی، می‌تواند مسافت‌هایی بین ۵هزار تا بیش از ۱۳هزار کیلومتر را با یک‌بار سوختگیری طی کند. همچنین طبق اعلام شرکت سازنده، این هواپیما توان آن را دارد که حدود ۷۰ تن بار را در مقاصد مختلف حمل کند.
مدیرعامل شرکت هواپیمایی ایران ایر (هما) درخصوص مسیر پروازی هواپیمای تازه‌وارد که دیروز به ناوگان هما پیوست، گفت: این هواپیما تا یک هفته در شبکه داخلی قرار خواهد گرفت و به رسم گذشته نخستین پرواز را به مشهد مقدس انجام می‌دهد. فرهاد پرورش همچنین از ورود قریب‌الوقوع دومین ایرباسA330 نیز خبر داد و افزود: اگر مانعی وجود نداشته باشد این هواپیما هم تا پایان سال از ایرباس تحویل گرفته می‌شود.
مدیرعامل هما ادامه داد: در ۳ ماه سوم سال‌جاری میلادی نیز قرار است ۴فروند ایرباس ۳۲۰‌وارد کشور شود. پرورش گفت: در سال ۲۰۱۸ چند فروند دیگر ایرباس ۳۲۱ وارد کشور خواهد شد. هواپیمای ایرباس ۳۳۰می‌تواند ۱۵ ساعت پرواز داشته باشد. هم‌اکنون شرکت هما به ۱۱ نقطه اروپا پرواز دارد؛ بنابراین این هواپیما در شبکه بین‌المللی قرار خواهد گرفت و برای مسیرهای اروپا و همچنین خاور دور از قبیل پکن و کوالالامپور استفاده خواهد شد.

Powered by WPeMatico