نماینده حماس در تهران طی گفت‌وگو با همشهری‌:

انتقال دفترحماس از قطر صحت ندارد

جهان > غرب آسیا – محمد کرباسی:در سال‌های اخیر قطر با حضور خالد مشعل در این کشور میزبان یکی از دفاتر مهم حماس بوده است.

به همین‌خاطر بحران به‌وجود آمده اخیر میان دوحه و ریاض باعث حرف و حدیث‌های بسیاری درباره آینده روابط قطر و حماس شده است. خالد قدومی، نماینده جنبش حماس در تهران اما در گفت‌وگو با همشهری برخی گزارش‌ها درباره نقل مکان دفتر این جنبش از دوحه را رد کرده و می‌گوید هیچ تغییری در روابط خوب این جنبش با قطر ایجاد نشده است. او از مذاکره میان عربستان و قطر حمایت می‌کند و عقیده دارد که اتحاد کشورهای اسلامی برای حمایت از فلسطین مسئله‌ای مهم است.
اختلاف‌ها میان قطر و عربستان به همراه متحدانش طی روزهای اخیر بیشتر شده است. طی سال‌های اخیر یکی از دفاتر مهم حماس در دوحه بوده است. حماس در رابطه با این بحران به‌وجود آمده چه موضعی دارد؟
ما همیشه در فلسطین و به‌ویژه در جنبش مقاومت اسلامی علاقه‌مند هستیم که امت اسلامی را متحد ببینیم. دوست داریم که کشورهای اسلامی اختلاف‌ها را کنار بگذارند و اتحاد خود را حفظ کنند. بدون شک هر نوع اختلاف بین برادران ما در عربستان و قطر به نفع فلسطین نیست و ما امیدواریم که روابط این دو کشور بار دیگر عادی شود و آنها اختلاف‌های خود را کنار بگذارند. بدون شک حل و فصل این اختلاف‌ها به‌صورت مستقیم به نفع فلسطین و مسائل فلسطین خواهد بود چون اتحاد مسلمانان حمایت از فلسطین را قدرتمندتر می‌کند.
هاآرتص گزارشی منتشر کرده که حماس با اختلاف‌‌های به‌وجود آمده میان قطر و عربستان به‌تدریج به مصر نزدیک خواهد شد. چقدر این مسئله را تأیید می‌کنید؟ حماس در شرایط کنونی تغییری در روابط خود می‌دهد؟
ما با همه کشورهای اسلامی روابط خوب و نزدیکی داریم. روابط ما با همه کشورهای اسلامی با هدف مقابله با دشمن صهیونیستی و حمایت از مردم فلسطین موازی است. در این شرایط هم روابط خوب خود را با همه کشورهای اسلامی و عربی حفظ می‌کنیم.
یک روزنامه عربی ۲روز قبل گزارشی منتشر کرد که حماس می‌خواهد دفترش را از قطر به تهران منتقل کند. احتمال دارد به‌خاطر این شرایط دفترتان را از قطر به کشور دیگری منتقل کنید؟
بر اساس انتخابات جدید،ریاست جدید حماس در غزه مستقر است و پس از این انتخابات دفتر و مقر اصلی ما در غزه به حساب می‌آید. دفتر و موقعیت ما در قطر تغییری نکرده و ما هم‌چنان روابط نزدیکی با میزبانان عزیز خود در قطر داریم و هیچ تغییر و تحول جدیدی در این رابطه اتفاق نیفتاده است. اما خبر انتقال رهبران حماس از قطر به ایران صحت ندارد. در عین حال ما در روابط خود همیشه تلاش کردیم که شرایط کشورهای میزبان را درک کنیم‌ و همچنان‌که گفتم روابطمان با برادرانمان در کشور قطر حسنه است و هیچ تغییری نکرده است.
اما برخی یکی از محورهای اختلاف‌ها میان عربستان و قطر را حمایت از جنبش حماس می‌دانند. گزارش‌هایی منتشر شده که عربستان، دولت قطر را به حمایت از حماس و حزب‌الله و در کنار آن داعش متهم می‌کند و درخواست پایان این حمایت را دارد.
نه، این مسئله نادرست است و حقیقت ندارد. هیچ وقت به‌صورت رسمی نه قطر و نه عربستان این مسئله را اعلام نکرده‌اند. این گزارش‌ها ساختگی هستند و به همین‌خاطر ما نمی‌توانیم واکنشی نسبت به آن داشته باشیم. نه عربستان و نه برادران ما در منطقه نمی‌توانند برخلاف انتخابات جدید و خواسته مردم فلسطین اقدام کنند. حماس نماینده اکثریت مردم فلسطین است.
شما اکنون یعنی روابط خوبی با عربستان دارید؟
ما می‌خواهیم روابط ایده‌آل با عربستان داشته باشیم و در تلاش برای روابط بهتر با ریاض هستیم. بار دیگر باید تأکید کنم که ما به‌دنبال داشتن روابط خوب و نزدیک با همه کشورهای اسلامی هستیم.
اما گزارش‌هایی در هفته‌های اخیر منتشر شده که برخی کشورهای عربی می‌خواهند در مقابل برخی امتیازها روابط رسمی دیپلماتیک با رژیم صهیونیستی برقرار کنند، به‌ویژه درباره عربستان گفته می‌شود این قصد با پافشاری آمریکایی‌ها وجود دارد. حماس چه موضعی در این رابطه دارد؟
هر نوع عادی‌سازی روابط با رژیم اسرائیل اقدامی علیه ملت و مردم فلسطین است و تنها بحران را طولانی‌تر می‌کند. چنین اقدامی به هیچ عنوان نمی‌تواند بهبودی در شرایط مردم فلسطین ایجاد کند. اسرائیل باید بداند که به‌خاطر اقدام‌هایش علیه فلسطین مجازات می‌شود نه اینکه پاداش بگیرد. هر نوع روابط نزدیک با اسرائیل محکوم شده است. ما نمی‌خواهیم در روابط خارجی کشورهای اسلامی و عربی مداخله کنیم اما ما اعلام می‌کنیم که هر نوع عادی‌سازی روابط با اسرائیل به هیچ عنوان به نفع ملت فلسطین نخواهد بود.
اختلاف‌‌های حماس با فتح در چه مواردی است؟ مقام‌های رژیم صهیونیستی می‌گویند با درخواست تشکیلات خودگردان اقدام به قطع برق غزه کرده‌اند.
متأسفانه این اقدامی از سوی تشکیلات خودگردان و محمود عباس، رئیس این تشکیلات بوده است. به‌نظر ما این اقدامی غلط است که شرایط منطقه تحت محاصره غزه و مردم ما در این منطقه را بسیار سخت‌تر می‌کند. این مسئله از سوی ما قابل‌قبول نیست. این اقدام، ضربه‌ای به مردم فلسطین به‌حساب می‌آید. ما باید در مسیر آشتی و اتحاد بیشتر حرکت کنیم. مجازات فلسطینی‌ها در غزه یک اقدام میهن‌‌دوستانه به‌حساب نمی‌آید. ما اعتقاد داریم که محمود عباس باید این اقدام را تصحیح کند و از مردم فلسطین حمایت کند و نه اینکه آنها را در محاصره قرار دهد.
با شرایط پیش‌آمده وضعیت در غزه چطور است؟
متأسفانه ما همچنان تحت محاصره هستیم. گذرگاه‌های مرزی غزه همچنان بسته است. مردم به‌خاطر مجبور بودن به استفاده از شمع به‌خاطر کمبود برق می‌میرند. فلسطینی‌ها به‌خاطر نبود دارو جانشان را از دست می‌دهند. این داروها که می‌تواند جان فلسطینی‌ها را نجات دهد گران نیستند اما برای بهبود بیماران در دسترس نیستند و اجازه ورود آنها به غزه داده نمی‌شود.
این قطع برق هم شرایط را بدتر کرده است. بیمارستان‌ها و اتاق‌های عمل ساعت‌های طولانی بدون برق هستند. نبود برق برای سازمان‌های حیاتی، زیر‌ساخت‌های غزه را در خطر قرار داده است. متأسفانه بسیاری از این مشکلات هم تنها به‌خاطر اختلاف‌های سیاسی است و نه مشکلات زیربنایی.
اکثر این مشکلات به‌خاطر محاصره غزه ازسوی رژیم صهیونیستی و اقدام‌های این رژیم به‌وجود آمده است اما محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان هم به این مشکلات افزوده است. محمود عباس باید این اقدام‌ها را متوقف کند و جهت‌گیری معقولانه‌تر و منطقی‌تر داشته باشد، در غیراین صورت شرایط در غزه بدتر خواهد شد.
حماس در حال مذاکره با تشکیلات خودگردان برای حل این مشکلات و اختلاف‌هاست؟
بله به‌طور قطع مذاکرات ما و برادران ما در فتح ادامه دارد اما متأسفانه تا این لحظه به نتیجه‌ای نرسیده است. ما امیدواریم که مذاکرات به نتیجه برسد و در ‌ماه مبارک رمضان شرایط برای مردم فلسطین بهتر شود.

Powered by WPeMatico