جهان > آمریکا – ادامه سخنان جنگ‌طلبانه دونالد ترامپ علیه کره‌شمالی، صدای اعتراض رهبران اروپا و چین را هم بلند کرد تا شاید بتوانند مانع ادامه بحرانی شوند که اکنون وارد سومین هفته‌اش می‌شود.

شی جین پینگ، رئیس‌جمهور چین که سعی کرده بود طی ۲هفته گذشته نسبت به آنچه در مرزهای جنوبی‌اش در جریان است خویشتنداری کند، دیروز در تماسی تلفنی با رئیس‌جمهور آمریکا ضمن اشاره به شکننده بودن وضعیت در شبه جزیره کره، از او خواست مراقب «سخنان و اقداماتش» باشد.
طی روزهای گذشته اظهارات دونالد ترامپ علیه کره‌شمالی و رهبر این کشور، همچون رگباری یکی پس از دیگری چه از طریق حساب توییتری‌اش و چه از طریق گفت‌وگو با خبرنگاران به گوش می‌رسید اما این پست توییتری روز جمعه رئیس‌جمهور آمریکا بود که زنگ خطر جنگ را این‌بار خیلی جدی‌تر از گذشته به صدا در آورد.
ترامپ صبح خیلی زود از آمادگی کشورش برای حمله به کره‌شمالی خبر داد. او نوشت: «چنانچه کره‌شمالی نابخردانه عمل کند، طرح‌های نظامی ما کاملا مهیاست؛ حاضر و آماده. امید که کیم جونگ اون مسیر دیگری انتخاب کند.» ساعتی بعد او در گفت‌وگو با خبرنگاران موضوع بحران میان دو کشور را شخصی کرد و خطاب به کیم جونگ اون گفت: «او از اقدام خصمانه علیه خاک آمریکا یا متحدان آمریکا پشیمان خواهد شد.»
سخنان بی‌سابقه ترامپ، پس از آن مطرح شد که کره‌ای‌ها اعلام کردند طرح حمله به جزیره گوام در ۳هزار و ۵۰۰کیلومتری این کشور را آماده کرده‌اند. گوام جزیره‌ای در اقیانوس آرام است که متعلق به آمریکا و محل استقرار یکی از مهم‌ترین پایگاه‌های برون مرزی این کشور است. طبق اعلام کره‌شمالی این کشور در اعتراض به پرواز بمب‌افکن‌های استراتژیک آمریکایی بر فراز آسمان شبه جزیره کره قصد دارد آب‌های اطراف گوام، محل بلند شدن این هواپیماها را با ۴موشک دوربرد هدف قرار دهد.
سخنان ترامپ واکنش آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان را هم به‌دنبال داشت. مرکل طی ۶‌ماه گذشته یعنی از زمانی که دونالد ترامپ در آمریکا به قدرت رسیده آنقدرها با سیاست‌های او میانه خوبی نداشته و هرجا توانسته مخالفتش با عملکرد رئیس‌جمهور آمریکا را بیان کرده است.
او این بار هم ترجیح داد سکوتش را بشکند تا شاید مانع ادامه جدال لفظی میان دونالد ترامپ و کره‌ای‌ها شود. او گفت: «به‌نظر من درگیری لفظی پاسخ درستی به این بحران نیست.» سخنان مرکل اما با واکنش عجیب ترامپ روبه‌رو شد. او گفت: «مرکل حتما دارد درباره آلمان حرف می‌زند. او دوست من است، دوست ایوانکا هم هست. او زن خوبی است؛ احتمالا درباره آلمان حرف زده نه آمریکا.»
درگیری لفظی ترامپ با کره‌شمالی هفته پیش، چند روز پس از آن آغاز شد که این کشور با آزمایش یک موشک بالستیک اعلام کرد اکنون دیگر توانایی هدف قرار دادن خاک آمریکا را دارد. ترامپ بلافاصله کره‌شمالی را با «باران آتش و خشم» تهدید کرد و همزمان خطاب به رهبران این کشور گفت که بهتر است دست از تهدید آمریکا بردارند. یک روز بعد یعنی روز چهارشنبه او باز هم کره‌شمالی را خطاب قرار داد و گفت که این کشور باید بداند که زرادخانه‌های‌ هسته‌ای آمریکا اکنون «قوی‌تر از همیشه» است.
سخنان دونالد ترامپ، نگرانی فرانسوی‌ها را هم به‌دنبال داشته است. امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، درباره گسترش تنش‌ها میان آمریکا و کره‌شمالی هشدار داد و از واشنگتن خواست در راستای دامن زدن به تنش قدم برندارد.
همزمان، انگلیسی‌ها هم که خطر بروز جنگ در شبه جزیره کره را نزدیک‌تر و جدی‌تر از همیشه دیده‌اند اعلام کردند درصورت بروز جنگ میان کره‌شمالی و آمریکا، از واشنگتن حمایت نخواهند کرد. دیروز فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، نیز ضمن ابراز نگرانی از وضعیت پیش آمده اعلام کرد اتحادیه اروپا روز دوشنبه نشستی فوق‌العاده باهدف بررسی این بحران برگزار خواهد کرد.
فرصتی برای انتقاد از رؤسای جمهور پیشین
دونالد ترامپ یک سال پیش مهم‌ترین منتقد سیاست‌های نظامی آمریکا در جهان بود. او در تمامی سخنرانی‌هایش عملکرد ۸ساله باراک اوباما را زیر سؤال ‌برده و بارها تأکید کرده که نیروهای نظامی آمریکا باید به پایگاه‌های داخل خاک این کشور بازگردند. فردی که خود همیشه منتقد درگیری آمریکا در بحران‌های بین‌المللی بود، اکنون به عامل دامن زدن به این بحران‌ها تبدیل شده است. از چین و کره گرفته تا خاورمیانه، اروپا و آمریکای لاتین رد پای سخنان و سیاست‌های تنش‌زای دونالد ترامپ دیده می‌شود.
او روز جمعه در پاسخ به سؤالی درباره سخنان قبلی‌اش که طی آن کره‌شمالی را به پاسخی «آتشین» تهدید کرده بود گفت:‌«شاید زمان آن رسیده که سرانجام یک نفر در دفاع از مردم کشورمان برابر کره‌شمالی بایستد؛ شاید هم آن عبارت آتش و خشم به اندازه کافی خشن نبوده است.»
ترامپ از فرصت استفاده کرد و روسای جمهور قبل از خود را هم مورد انتقاد قرار داد و گفت که آنها در برابر کره‌شمالی بسیار ضعیف ظاهر شده‌اند و اینکه اجازه دادند این «دیکتاتوری کوچک» با ادامه برنامه هسته‌ای خود به بمب اتمی دست پیدا کند یک «تراژدی» است. وی در پاسخ به سؤال دیگری در مورد مذاکره برای حل این بحران گفت که «البته ما همیشه آماده مذاکره هستیم» اما افزود که طی ۲۵ سال گذشته، آمریکا مشغول مذاکره در مورد کره‌شمالی بوده بی‌آنکه به نتیجه رسیده باشد.
او بار دیگر ضعف دولت‌های پیشین را عامل این وضعیت دانست و مشخصا از بیل‌کلینتون، جورج بوش و باراک اوباما، رؤسای جمهور سابق نام برد. او کلینتون را «ضعیف و بی‌خاصیت» توصیف کرد و گفت که باراک اوباما «حتی واهمه داشته در این باره حرف بزند، اما من حرف می‌زنم، سرانجام یک نفر باید این کار را بکند.»
چندصدایی در قبال بحران کره
بسیاری از منتقدان دونالد ترامپ در آمریکا می‌گویند دولت او موضع واحدی در قبال بحران موشکی کره‌شمالی ندارد. درحالی‌که رئیس‌جمهور و تیمش در کاخ سفید دائما علیه کره‌شمالی و رهبرانش موضعگیری می‌کنند، تیم وزارت‌خارجه این کشور مشغول مذاکره با پیونگ‌یانگ است.
همزمان با ادامه سخنان تنش آمیز رئیس‌جمهور آمریکا، خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد تلاش‌های دیپلماتیک رکس تیلرسون وزیر خارجه و دیگر مسئولان وزارت‌خارجه آمریکا پشت پرده برای حل بحران کره‌شمالی در جریان است. در این گزارش آمده که رهبری مذاکرات را جوزف یون فرستاده آمریکا در امور کره‌شمالی و پاک سونگ ایل دیپلمات ارشد کره‌شمالی در سازمان ملل متحد برعهده دارند. با این حال آسوشیتدپرس آورده که اکنون با بالا گرفتن تنش، ادامه روند این مذاکرات که از آن به‌عنوان «کانال نیویورک» یاد کرده در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است.
ناکام گذاشتن اقدامات وزارت خارجه آمریکا از سوی دونالد ترامپ، انتقاد نمایندگان مجلس آمریکا را هم به‌دنبال داشته است. دیروز بیش از ۶۰نفر از نمایندگان کنگره در نامه‌ای خطاب به رکس تیلرسون «نگرانی جدی» خود را در مورد اظهارات ترامپ در مورد کره‌شمالی ابراز کردند. آنها با اشاره به سخنان وزیر دفاع آمریکا مبنی بر آمادگی برای حمله «پیش‌دستانه» به پایگاه‌های کره‌شمالی خواستار تأیید هرگونه اقدام نظامی علیه پیونگ‌یانگ در کنگره شدند. آنها از تیلرسون خواسته‌اند برای جلوگیری از بروز جنگ میان دو کشور به مذاکرات مستقیم رو آورد. نشریه نیوریپابلیک در مقاله‌ای با تیتر «این دیوانه را از قدرت بردارید» از جمهوریخواهان خواسته جلوی ترامپ را بگیرند.
ونزوئلا؛ ایستگاه بعدی تنش
مخالف جدی اوباما به‌خاطر لشکرکشی به نقاط مختلف جهان، اکنون غیراز دامن زدن به بحران در شبه جزیره کره، بر طبل جنگ با ونزوئلا هم کوبیده است. دونالد ترامپ دیروز درحالی‌که تیلرسون و نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد نیز او را همراهی می‌کردند در مقابل خبرنگاران ایستاد و گفت: «گزینه‌های فراوانی برای مواجهه با ونزوئلا موجود است حتی اگر لازم شود گزینه نظامی؛ من گزینه نظامی را در مورد ونزوئلا مردود نمی‌دانم.»
همزمان کاخ‌سفید با انتشار اطلاعیه‌ای خبر داد نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا، درخواست گفت‌وگوی تلفنی مستقیم با آقای ترامپ را کرده است. در این اطلاعیه آمده «هر وقت که اصول دمکراسی دوباره در ونزوئلا برقرار شد آقای ترامپ با کمال میل حاضر به گفت‌وگو با رهبران این کشور است.»
ونزوئلا طی ماه‌های اخیر کانون بحران بوده و درگیری میان دولت و مخالفان این کشور بیش از ۱۰۰کشته به جا گذاشته است. اگر چه اقدامات دولت مادورو باانتقادهای بسیاری روبه‌رو شده، اما تهدید این کشور از سوی رئیس‌جمهور آمریکا به حمله نظامی بانگرانی ناظران تحولات در واشنگتن روبه‌رو شده است.
لئون پانه‌تا، وزیر دفاع در دولت باراک اوباما، دقایقی پس از سخنان تهدیدآمیز ترامپ علیه ونزوئلا در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان با انتقاد از سخنان «نسنجیده» رئیس‌جمهور آمریکا از مشاوران و مقام‌های دولت این کشور خواست پیام واحدی در مورد استراتژی سیاست خارجی آمریکا به جهان ارسال کنند. او گفت: «اکنون زمان آن نیست که از جنگ اتمی سخن بگوییم و با آتش و خشم و مسلح کردن تسلیحاتمان به فکر کنترل بحران باشیم.»
پانه‌تا که پیش از وزارت دفاع آمریکا، ریاست سازمان سیا را برعهده داشته، به سی‌ان‌ان گفت با توجه به سابقه طولانی که در امور نظامی و امنیتی داشته باور دارد که اکنون «امنیت ملی آمریکا در وخیم‌ترین وضعیت از زمان بحران موشکی کوبا در اوج دوران جنگ سرد» قرار گرفته است.

Powered by WPeMatico