استفاده از سیستم مناسب پادری

پادری های مدرن آلومینیومی  که به اشتباه کفپوش جلوی درب نیز نامیده میشود امروزه از اجراء مهم ورودی ساختمان ها محصوب میشود.( چند شرکت در ایران این پادری ها را تولید میکنند مانند ریمت reemat یا دکانا )

باتوجه به  نگرانی رو به رشد در مورد بیماری های ریوی و دیگر بیماری های جدی و یا به طور بالقوه تهدید کننده سلامتی انسان، برخی از مدیران ممکن است مسائل مربوط به گرد و غباررا جدی نگیرند. از جمله مسائل مرتبط با سلامت . برخی از مدیران ممکن است متوجه این موضوع نباشند که بسیاری از این مشکلات تنفسی و ریوی ممکن است بعلت ورود گردو

غبار به ساختمان از طریق کفش باشد.

New Picture

به عنوان مثال:
• تخمین زده می شود که حدود ۱۰ درصد از تمام خرابی های کامپیوتری در نتیجه گرد و غبار در محیط داخلی است.
• حدود ۲۰ درصد از دانش آموزان در یک مرکز مدرسه معمولی به برخی از ذرات موجود در گرد و غبار حساسیت دارند.
• گرمایش و تهویه مطبوع می تواند به اندازه ۲۰ درصد از بهره وری خود را اگر فقط یک دهم اینچ از گرد و غبارکه روی فیلتر و یا خواص مکانیکی اصلی را پوشش می دهد را از دست بدهند.
• تخمین زده می شود که می تواند تا ۲۰۰ هزار تومان هزینه نظافت ۵۰۰ گرم گردو غبار از محیط کار شود، که باعث افزایش هزینه های نگهداری و تمیز کردن به طور قابل ملاحظه است.
• افرادی که مشغول به کار در محیط گرد و خاکی در محیط داخلی هستند ،در معرض خطر ابتلا به سرطان ریه، حملات قلبی، آسم، مشکلات تنفسی، و حتی افسردگی میباشند  در مقایسه با کسانی که در   محیط های سالم سرپوشیده کار می کنند.
• از این رو   تخمین زده می شود تردد ۱۰۰۰ نفر با کفش آلوده در محط کار میتواند همان ۵۰۰ گرم گردو خاک را تولید کند.

پادری بیمارستان لقمانهمانطور که مشاهده می کنید مقدار بسیار زیادی گردو خاک و مواد زائد کفش در لای قطعات پادری گیر نموده است . با ورود این حجم گردو خاک با ساختمان مقدار انرژی زیادی صرف جمع اوری آن از محیط میشود.

برای این و دلایل دیگر، استفاده از پادری های مدرن برای کمک به کاهش تجمع گرد و غبار در محیط کار  می باشد.

خوشبختانه، بسیاری از این مشکلات مربوط به گرد و غبار می تواند از طریق استفاده موثر از سیستم پادری های مدرن آلومینیومی توکار، از بین برود.   سیستم پادری های مدرن در حال حاضر به طور گسترده ای به عنوان یک جزء کلیدی در یک سیستم تمیز کننده سبز به رسمیت شناخته شده، حتی کمک میکند  به مدیران برای اخذ  گواهینامه  رهبری در طراحی انرژی و محیط زیست   .

سیستم های پادری (Doormat  ) با کارایی بالابه طور معمول، به گیر انداختن گرد و خاک یا برف چسبیده به کفش و همچنین نم کف کفش در محل ورودی کمک بسزایی میکند
این سیستم ها معمولا ترکیب سه نوع مختلف از پادری که در داخل زمین قرار می گیرد، میباشد. در خارج از درب ، مابین دو درب ، ولابی داخلی  .   سه پادری به عنوان یک سیستم کار می کنند، هر یک نقش مهمی را در گیر انداختن گردو خاک ایفا می کنند و در صورت استفاده از هر سه بخش میتوان تا ۸۰درصد گردو خاک و آلودگی را در محل ورود گیر انداخت.

07

این سیستم شامل سه مرحله و حداقل یک متردر هر یک از پادری های زیر می باشد.

watch-it-work1

پادری زداینده :

این پادری طوری طراحی شده که بخش عمده ای از شن، خاک، و آلاینده های کفش را بدام می اندازد. این پادری شامل زیر ساخت آلومینیومی با روکش لاستیکی میباشد که در بیرون از ساختمان  قبل از درب ورودی نصب میگردد. این سیتم در داخل زمین نصب میگردد تا الاینده ها و گردو خاک درلای تیغه های آن گیر افتاده و نتوانند جلو تر بروند.این بخش وظیفه گیر انداختن آلاینده های خشن تر مانند شن ، گل ، برف ، ماسه ریز ،و گردو غبار درشت تر را دارد

پادری  جذب :
این بخش در داخل ورودی در فضا هایی که دو درب پشت سر هم  در ورودی وجود دارد قرار میگیرند.
این پادری نیز داخل زمین قرار کرفته و وظیفه نظافت کف کفش رااز گردو خاک ریز بعهده دارد. این پادری ها از زیر ساخت آلومینیومی و رویه موکتی که ۱۰۰ درصد پلی پروپیلن باشد ساخته می شوند.

پادری نهایی یا موکتی :
قسمت پایانی که بعد از درب دوم نصب میشود از جنس موکت میباشد که وظیفه گرفتن رطوبت کفش و گردو غبار بسیار ریز  را دارد. این قسمت باعث از بین رفتن رد پا میشود که همیشه در لابی ساختمان ها وجود دارد.
ترکیب هر سه مدل در ورودی ساختمان ممکن است در اقلیم ها و شرایط اب و هوایی تفاوت هایی داشته باشد.
به طور مثال در اقیم های بابانی و برفی پادری های بیرونی که رویه لاستیکی دارند نقش مهمتری بازی میکند. مقدار و نحوه استفاده از هر مرحله از این سه مرحله وابسطه به  شرایط جوی و اقلیمی آن منطقه دارد.
لازم به ذکر است برخی از ساختمان های پر تردد به دلیل گیر افتادن حجم بالایی از گردو خاک و عدم نظافت دوره ای ،باعث تجمع گردو خاک  در محل ورود میشوند که به نظر زشت می آیند . در صورتی که میباست با نظافت به موقع از تجمع گردو خاک در محل ورودی جلو گیری شود و وظیفه اصلی این پادری ها گیر انداختن این گردو خاک میباشد.

مزایای استفاده از پادری های مدرن
با استفاده از این پادری ها گردو خاک در بدو ورود گیر می افتد که باعث….
* عدم ورود کردو خاک به سیستم
* نیاز به نظافت کمتر
* کم کردن هزینه جمع آوری گردو خاک از روی میز ها و ماشین الات و میز های کار
* از بین بردن رد پا در ساختمان
* نیاز به تعمیرات کمتر در دستگا ه های الکترونیکی مانند کامپیوتر ، پرینتر ، دستگاه های آزمایشگاهی حساس
* نیاز کمتر به مواد شوینده شیمیایی در ساختمان و در نتیجه سالم ماندن هوای ساختمان

پاسخ ترک