اجتماع > اجتماعی – به‌دنبال قتل هولناک صاحب معدنی در جنوب‌شرق پایتخت، عامل این جنایت دستگیر شد. او مدعی است که بر سر اختلاف مالی یک میلیارد تومانی دست به جنایت زده است.

بعدازظهر۳۱ اردیبهشت مأموران پلیس قیام‌دشت در جنوب‌شرق تهران در جریان قتل صاحب یک معدن مس در روستای چهل‌قز قرار گرفتند. مقتول مردی۴۵ساله به نام اکبر بود که بر اثر اصابت گلوله و ضربات قمه جانش را از دست داده بود. با گزارش ماجرا به قاضی جنایی، تیمی از کارآگاهان اداره دهم آگاهی تهران راهی محل حادثه شدند. نگهبان معدن تنها کسی بود که از راز این جنایت خبر داشت.
او گفت: با اینکه معدن تعطیل بود اما صاحب معدن(مقتول)‌حدود ساعت ۱۲ظهر به اینجا آمد و یکراست به دفترش رفت. قبل از آن هم به من گفت که با ۲نفر قرار ملاقات دارد و وقتی رسیدند آنها را به داخل دفتر راهنمایی کنم.او ادامه داد: حدود ساعت ۳بعدازظهر، ۲جوان سوار بر یک خودروی پراید به معدن آمدند و گفتند که با صاحب اینجا قرار دارند.
من هم به داخل دفتر راهنمایی‌شان کردم اما نیم‌ساعت بعد صدای شلیک گلوله شنیدم. سراسیمه به طرف دفتر رفتم که آن ۲جوان خارج شدند و یکی از آنها که اسلحه داشت مرا تهدید کرد و هر دو فرار کردند. خودم را که به داخل دفتر رساندم، با جسد غرق خون صاحب‌کارم روبه‌رو شدم و پلیس را خبر کردم.
ردپای ۲برادر
با سرنخ‌هایی که نگهبان معدن در اختیار پلیس قرار داد، مأموران موفق شدند خودروی پراید و سرنشینان آن را شناسایی کنند. مردان جوان دوبرادر به نام‌های مجتبی و مهدی بودند که وقتی تصاویر آنها در اختیار نگهبان معدن قرار گرفت، وی با اطمینان هردوی آنها را شناسایی کرد. در ادامه دستور بازداشت مردان جوان صادر شد و ۶خردادماه آنها در منطقه اتابک دستگیر و به اداره آگاهی منتقل شدند.
اعتراف به جنایت
مجتبی (برادر بزرگ‌تر) در همان تحقیقات اولیه به قتل صاحب معدن اعتراف کرد و مدعی شد که برادر کوچک‌ترش در این ماجرا هیچ نقشی نداشته است. او در ادامه انگیزه‌اش از ارتکاب جنایت را اینطور شرح داد: حدود ۶ سال پیش مقتول در مغازه من کار می‌کرد. یک روز اسنادی را با خودش آورده بود که نشان می‌داد مالک یک معدن مس در حوالی روستای چهل‌قز است. او می‌گفت که بهره‌برداری از این معدن سود زیادی دارد اما برای شروع کار نیاز به سرمایه است.
بعد هم به من پیشنهاد سرمایه‌گذاری برای بهره‌برداری از معدن داد و در نهایت قرار شد ۵ درصد مالکیت معدن به من واگذار شود. متهم گفت: با فروش خانه و مغازه‌ام، حدود یک‌میلیارد تومان برای بهره‌برداری از معدن سرمایه‌گذاری کردم و کار شروع شد اما پس از آن هر بار که با او درباره ثبت مالکیت ۵درصدی صحبت می‌کردم، امروز و فردا می‌کرد.
این در حالی بود که هیچ قراردادی بین ما وجود نداشت و من نمی‌توانستم حرفم را ثابت کنم. برای همین یک قبضه اسلحه خریدم و روز حادثه به همراه برادرم راهی معدن شدیم تا با مقتول صحبت کنم. آن روز از او خواستم که پولم را پس بدهد اما ناگهان وی مدعی شد که هیچ پولی از من نگرفته است. عصبانی شدم و اسلحه‌ام را کشیدم.
او ترسید و سعی کرد فرار کند که شلیک کردم. وقتی روی زمین افتاد به او نزدیک شدم و گلوله‌ دیگری هم شلیک کردم و بعد با قمه چند ضربه به وی زدم و فرار کردیم. همه این کارها را خودم به تنهایی انجام دادم و برادرم نقشی در این ماجرا ندارد.
به گفته سرهنگ حمید مکرم، معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی تهران، با اعترافات متهم، برای وی قرار بازداشت صادر شد و تحقیقات تکمیلی در این پرونده ادامه دارد.

Powered by WPeMatico