اقتصاد > تجاری – مالی – رضا کربلایی:۳جوان بالای سکو ایستاده‌اند و با موبایل، خودکار و کاغذ پاره‌ای به دست؛ با صدای بلند هر کدام خطاب به چند ده نفری که هیجان‌زده و برافروخته ایستاده‌اند، قیمت انواع ارزها را اعلام می‌کنند: ۵۰۰تا دلار بانکی دارم؛ یکی از لابه لای جمعیت با صدای بلند می‌گوید: می‌خرم!

شماره حسابش را می‌دهد و جوان بالای سکو پشت تلفن شماره حساب را می‌خواند و می‌گوید: واریز شد؛ یورو و کرون سوئد نبود! اینجا جلوی پاساژ قدیمی افشاری است؛ جایی که انواع ارزهای خارجی به‌صورت اعتباری با یک اشاره خرید و فروش می‌شود. مرد میانسالی بلند فریاد می‌زند: کرون سوئد کی داره؟ یکی بی‌آنکه پیدا باشد، می‌گوید: امروز پیدا نمی‌شود، یورو بخر فعلا! دیگری می‌گوید: چند لحظه صبر کن تا برایت جور کنم. این داستان مردانی است که پاتوق همیشگی‌شان روبه‌روی پاساژ افشاری در چند صد متری پایین میدان فردوسی است؛ جایی که همه همدیگر را می‌شناسند و هر حرفی برای بقیه حکم سند قطعی را دارد. فردی که گویا وظیفه‌اش ثبت معاملات انجام شده و تسویه‌حساب بین دلالان است، می‌گوید: اینجا فقط ارز به‌صورت اعتباری خرید و فروش می‌شود و جایی نیست که افراد عادی بتوانند خرید و فروش کنند، چرا که اساس معامله بین افرادی است که همدیگر را می‌شناسند و حرف‌شان سند است. جوانی که می‌فهمد خریدار نیستم، جلوتر می‌آید و می‌گوید: حرکت کن! با تلفن‌اش می‌گوید: دلار را ۴۰۲۵می‌خرم و ۴۰۲۷می‌فروشم. اینجا جای تازه‌واردها نیست. می‌گویم دارم یاد می‌گیرم که پاسخ می‌دهد برو خبرنگار! اندکی بعد لحن‌اش دوستانه می‌شود و می‌گوید: عکسم را بگیر و توی روزنامه‌تان چاپ کن. دلارها را از جیب‌اش در می‌آورد و نشان می‌دهد و می‌گوید: فروشی نیست. عکس‌ات را بگیر و هر وقت خبر خواستی به خودم بگو. فعلا سرم شلوغ است ولی یادت باشه این روزها دلار نخری. 
کمی جلوتر تعدادی جوان با کاغذهای در دست روبه‌روی صرافی بانک پارسیان منتظر باز شدن در هستند. می‌پرسم دلار چند است؟ یکی با نگاهی خاص می‌گوید: به شما دلار نمی‌فروشند اینجا فقط به صرافی‌ها دلار می‌دهند آن‌هم در بسته‌های زیاد. خرده فروشی نیست. به این ترتیب مردم عادی راهی به صرافی بانک‌ها پیدا نمی‌کنند، تنها صرافی بانک ملت است که قیمت فروش هر دلار به صرافی‌ها را ۳۹۹۲تومان و برای مسافران ۳۹۹۷تومان روی تابلوی خود درج کرده، صرافی بانک ملی اما خلوت است و صرافی بانک شهر خلوت‌تر از دیگر صرافی‌های بانک‌ها و تنها قیمت دلار و یورو را روی تابلوی خود ثبت کرده است.
۲ساعت پرسه زدن در خیابان فردوسی تهران نتیجه‌اش این است که قیمت هر دلار آمریکا روی تابلوها ۴۰۰۷تومان است ولیکن خرید با این قیمت غیرممکن است. پیرمردی که سال‌های گذشته با رانندگی کامیون در جاده‌های ایران امرار معاش می‌کرده، حالا به گفته دوستان‌اش چندسالی است که در کمی پایین‌تر از چهارراه منوچهری با خرید و فروش ارز مشغول کار شده و به کارکشته‌ها و قدیمی‌های بازار تبدیل شده، بی‌آنکه واهمه‌ای از عکس گرفتن و گفت‌وگو کردن داشته باشد، می‌گوید: این چند روز اینجا کمی شلوغ است و خبری از فروش دلار ارزان توسط بانک‌ها نیست.
توضیح می‌دهد که معمولا صرافی بانک‌ها بین ساعت ۱۱ تا ۱۲ اقدام به فروش دلار با قیمت مثلا ۴۰۰۷تومان به صرافی‌ها می‌کنند و صرافی‌ها هم ۱۵تومان روی آن می‌کشند و به خریداران می‌فروشند. مرد دیگری هم به گفت‌وگو با همشهری می‌پردازد و می‌گوید: کمتر آدم‌های عادی حاضر به خرید ارز هستند و تنها قیمت‌ها را پرس و جو می‌کنند. او ادامه می‌دهد که البته دلال‌های پراکنده هم در این اطراف همیشه حضور دارند که وظیفه‌شان خرید و فروش ارز به مردم عادی است. می‌پرسم چرا این روزها قیمت بالا رفته که مردی میانسال می‌گوید: نگران نباش ارزان می‌شود! بگذار تا فردا ببینیم ترامپ چه می‌گوید؟ سؤال می‌کنم که قیمت ارز چه ربطی به ترامپ دارد؟ جواب می‌شنوم که اگر او تصمیم خطرناکی بگیرد، ممکن است قیمت‌ها بالا و پایین شود اما بعد از چند روز اوضاع آرام می‌شود. در این فضای هیجانی کمتر افراد فعال بازار ارز حوصله پاسخ دادن دارند. یکی از آنها در برابر اصرار خبرنگار همشهری می‌گوید: تا ساعت ۷ عصر کسی وقت جواب دادن ندارد و دقیقه‌ها تعیین‌کننده است؛ پس بروید یک روزی اینجا آفتابی شوید که بازار رونق ندارد.
با نزدیک شدن به ظهر، اندکی از تب خرید و فروش کاسته می‌شود. روی تابلوها دلار ۴۰۰۷تومان ثبت شده و روبه‌روی پاساژ افشار دلار تا ۴۰۳۰ تومان خرید و فروش می‌شود، کمی پایین‌تر خرده فروش‌ها دلار را ۴۰۰۰تومان می‌خرند و ۴۰۵۰تومان هم می‌فروشند. قیمت‌هایی که نسبت به روز قبل تغییر چندانی ندارد. بازار شلوغ است اما عرضه ارز از سوی بانک‌ها، قیمت دلار را ثابت نگه داشته است. آیا التهاب خرید و فروش ارز در خیابان فردوسی روز شنبه آینده فروکش می‌کند؟

Powered by WPeMatico