جهان > اروپا – همشهری آنلاین:رئیس جمهور ایتالیا با سران دو حزب جنبش پنج ستاره و لیگ شمال دیدار می‌کند و به احتمال زیاد از آنها می‌خواهد که دولت ائتلافی را تشکیل دهند. نام رئیس دولت آینده اعلام نشده اما گفته می‌شود که او یک کارشناس سیاسی است.

به گزارش دويچه وله روز دوشنبه (۲۱ مه / ۳۱ اردیبهشت) دیدار رسمی سرجو ماتارلا، رئیس جمهوری ایتالیا با ماتئو سالوینی رهبر حزب راستگرای افراطی “لیگ شمال” و لوئیجی دی‌مایو، رهبر حزب پوپولیستی”جنبش پنج ستاره” که برای ایجاد دولت ائتلافی به توافق رسیده‌اند، برگزار می‌شود.
ماتارلا چاره‌ای ندارد جز اینکه برای این دو حزب مجوز تشکیل دولت صادر کند. گزینه موردپسند رئیس جمهور سوسیال دموکرات یک “دولت بیطرف” یا انتخابات مجدد بود، اما دو حزب بزرگ پارلمان اعلام کردند که با پیشنهادهای او مخالف هستند.
در انتخابات روز ۴ مارس سال جاری میلادی “جنبش پنج ستاره” ۶۸/ ۳۲ درصد آرا را کسب کرد و لیگ ۳۴/ ۱۷ آرا را به دست آورد.

رئیس دولت؛ “شخصی بی‌طرف”

دو حزب تا کنون نام رئیس دولت ائتلافی خود را اعلام نکرده‌اند اما گفته‌اند که او شخصی “بی‌طرف” خواهد بود که به هیچکدام از دو حزب تعلق ندارد.
پیشتر لوئیجی دی‌مایو گفته بود که نخست‌وزیر جدید “یک سیاستمدار خواهد بود نه یک تکنیسین”.
بر اساس گمانه‌زنی‌های رسانه‌های ایتالیا، قرار است که ریاست دولت جدید به جوزپه کونته، استاد دانشگاه فلورانس واگذار شود.
کارشناسان از مواضع دو حزب استنباط می‌کنند که برای نخستین بار در ایتالیا یک دولت مخالف اتحادیه اروپا شکل می‌گیرد.
البته در برنامه دولت ائتلافی آمده است که ایتالیا در اتحادیه اروپا، حوزه مالی یورو و همچنین پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) خواهد ماند.
در این برنامه همچنین تاکید شده است که دولت جدید در وهله نخست نه به منافع اتحادیه اروپا بلکه به منافع ایتالیا اهمیت خواهد داد.
دو حزب راست‌گرا همچنین اعتقاد دارند آن بخش از توافق‌نامه‌های اتحادیه اروپا که به گفته آنها به ضرر ایتالیاست، باید تغییر کنند.
اخراج صدها هزار پناهجو و سخت‌تر شدن قوانین پناهندگی هم از برنامه‌های دولت تازه خواهد بود.

Powered by WPeMatico